שתף קטע נבחר

ציון לשבח לצלם טבע ישראלי בתחרות בבריטניה

צלם הטבע, איליה שלמייב, שצילם חבורת כוסי חורבות ברגע אינטימי על ענף עץ באזור השפלה, זכה לציון לשבח בתחרות "צלם הטבע לשנת 2010" בבריטניה, הנחשבת לאחת התחרויות הגדולות בעולם. "אני גאה על הבחירה שלהם בי", הוא אומר ל-ynet. בסוף החודש יפורסמו הזוכים הגדולים בתחרות

הנהלת תחרות "צלם הטבע לשנת 2010" בבריטניה, הנחשבת לאחת התחרויות הגדולות והחשובות בעולם לצילום טבע, הכריזה היום (שבת) כי צלם טבע הישראלי, איליה שלמייב, זכה לציון לשבח בזכות צילום של חבורת כוסי החורבות על ענף עץ באזור השפלה.
 
התחרות בשיתוף עם מוזיאון הטבע בלונדון (NHM) ו- מגזין הטבע של ה-BBC, ובחסות חברת "Veolia Environment", מושכת אליה מדי שנה עשרות אלפי צלמי טבע מעשרות מדינות ברחבי העולם, מקצוענים וחובבים כאחד. אשתקד מלאו לה 45 שנה להיווסדה ורגע לפני שיכריזו על הזוכים הגדולים בסוף החודש, מפרסמת הנהלת התחרות לקט ראשון של חלק מהתמונות שזכו לציון לשבח בקטיגוריות השונות.
 
"זו הפעם השנייה שאני שולח תמונות לתחרות. אני מאוד מרוצה וגאה על הבחירה שלהם בי", אומר ל-ynet שלמייב (33), עובד ב"אינטל" ומדריך לצילום נוף בבית הספר לצילום "גליץ", המתגורר במושב באזור לטרון.   
 
צילום: Ilia Shalamaev / Veolia Environnement Wildlife Photographer of the Year 2010

 

 
משפחת כוסי החורבות צולמה על ידו באזור השפלה ביוני לפני כשנתיים. שלמייב כבר הבין כי בידיו תמונה גורפת תשבוחות, לאחר שזכה ב-2008 בתחרות צילומי ציפורים שערכה החברה להגנת הטבע לזכרו של הצפר עמית גפן ז"ל, שם גרף את המקום השלישי בתחרות. בנוסף לתמונה שזכתה לציון לשבח, שלמייב מציין כי תמונה נוספת הגיעה לגמר התחרות ועוד חמש תמונות העפילו לחצי הגמר.
 

צילם את הדורסים ממסתור במחצבה נטושה

"במהלך האביב ותחילת הקיץ, מיני ציפורים רבים בוחרים לשהות במחצבה נטושה, לא רחוק מאזור קרית גת, כדי לגדל את הצאצאים שלהם. ביניהם, שרקרקים, בזים, כחלים מצויים וגם משפחה של כוסי חורבות", מספר שלמייב שבילה ימים רבים במסתור סמוך למחצבה כדי לתעד את העופות השונים בתקופת הקינון. "צילמתי את משפחת הכוסים ממרחק של כעשרים מטר מגומחת הכניסה לקן של הדורסים, בסמוך לסלע עליו הם אהבו לעמוד".
 
שלמייב מציין כי הוא הציב בסמוך ענף גדול שהיה גבוה יותר מהסלע. "תוך פרק זמן קצר, הכוסים, בעיקר הצעירים ביניהם, התחילו לנחות עליו והעדיפו אותו כעמדת תצפית, על פני הסלע הנמוך יותר. זה איפשר לי לתצפת ולצלם אותם בפוזיציות שונות ומעניינות, אחת מהם מופיעה בתמונה, בה ניתן להבחין במחוות עדינות ומגע עין בין שניים מהכוסים משמאל, וכולם יחד יצרו רגע מרגש".
 
לדבריו, דווקא תיעוד הרגע המיוחד של הכוסים, התרחש ביום הראשון בו החל לצלם את דורסי הלילה הקטנים ולמרות שבילה מאז ימים רבים וצילם אלפי צילומים נוספים, הוא לא הצליח לשחזר את ההצלחה של היום הראשון. "קל להזדהות עם התמונה כי הכוסים מפגינים רגשות שכה מוכרים לנו בחיים".
 
למרות ששלמייב לא יטוס החודש לבריטניה כדי לקבל הציון לשבח, הצילומים שלו יופיעו בספר מהודר בן עשרות תמונות שתפיק התחרות וכן בתערוכה המיוחדת שתוצג במוזיאון הטבע ואף תנדוד ברחבי העולם. בהנהלת התחרות מעריכים כי למעלה ממיליון איש יצפו בתמונות הזוכות בשנה הקרובה. בשנה שעברה אירעה תקרית מביכה בתחרות, לאחר שהתמונה שהוכתרה כזוכה בתחרות, בה תועד זאב איברי מזנק מעל גדר בספרד, התבררה כמבויימת ונפסלה.
 
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוס החורבות באזור השפלה
צילום: איליה שלמייב
זכה לשבחים. שלמייב בפעולה
מומלצים