שתף קטע נבחר

אחרי 92 שנה: מלחמת העולם ה-1 מסתיימת

הצ'ק האחרון: ספרי ההיסטוריה מסמנים את הסכמי שביתת הנשק שנחתמו באוקטובר-נובמבר 1918, כאלה שסיימו את מלחמת העולם הראשונה. אך סיומה הרשמי והסופי באמת של המלחמה יירשם בתחילת השבוע הבא - כשגרמניה תעביר את התשלום האחרון בסך 59.5 מיליון ליש"ט לכיסוי החוב האדיר שהוטל עליה - חוב שהיווה את הבסיס לעלייתו של אדולף היטלר לשלטון בגרמניה ב-1933.

 

במסגרת "הסכם ורסאי" מ-1919 אולצה גרמניה לפצות את צרפת ובלגיה ובנות בריתם בסכומי עתק על הנזקים האדירים שנגרמו במלחמה העקובה מדם - הנחשבת עד היום לעימות הצבאי הגדול ביותר בהיסטוריה, ובו נהרגו כעשרה מיליון לוחמים. סכום הפיצויים המקורי היה 226 מיליארד מארקים גרמנים, אולם הוא הופחת מאוחר יותר ל-132 מיליארד.

 

תשלום הפיצויים היה מסתיים לפני שנים רבות, אלמלא התנער מהם היטלר כחלק מהאידאולוגיה שלו להשבת הכבוד לאומה הגרמנית.

 העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח כי ביום ראשון הקרוב יועבר סוף סוף התשלום הגרמני האחרון, ומלחמת העולם הראשונה תבוא על סיומה גם מבחינה כלכלית.

  

מרבית כספי השילומים מגרמניה על נזקי המלחמה העולם הראשונה הועברו לאורך השנים לנפגעי המלחמה, לקרנות פנסיה ולארגונים שונים. צרפת היתה בימים ההם המדינה שלחצה להטיל על גרמניה את העונש החמור ביותר, דבר שגרם לחיכוכים בינה לבין בריטניה, שטענה כי גרמניה לא תוכל לעמוד בהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היטלר. השילומים היו נגמרים ממזמן
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים