שתף קטע נבחר

זעם בקלנסווה לאחר הרצח הכפול: "טרור פלילי"

התושבים לא מבינים איך הפכו מעיר שקטה לכזו שבה אלמונים מרססים בית קפה הומה ורוצחים שני בני אדם: "עוד מעט נהפוך לטייבה, ואז לא תהיה דרך חזרה". במשטרה בודקים אם יעד החיסול היה אחיו של ראש העיר, על רקע מאבקי כוח בעירייה - שהכריזה בינתיים על יום שביתת מחאה

"איך בילוי תמים ושיגרתי הופך להיות מרחץ דמים? למה אנשים תמימים וחפים מפשע צריכים לשלהם בחייהם? מה שקורה פה זה טרור פלילי - והמשטרה צריכה לשים לזה סוף". כך אומרים היום (ה') בזעם תושבים בקלנסווה, בעקבות הירי לעבר בית הקפה ההומה אדם אתמול בלילה, שהביא למותם של סעדי חדיג'ה 53, אחיו של ראש העיר, ו-ואסים נאטור, בן 36, ולפציעתם של שלושה נוספים, בהם רופא ומורה. במשטרה בודקים אם המניע לרצח הוא מאבקים וסכסוכים סביב ניהול העירייה.

 

בבוקר שאחרי הירי לעבר בית הקפה הומה האדם, התושבים בעיר עדיין מתקשים לעכל ולהבין. "מדובר באירוע חמור ביותר, שבו נפגעו חפים מפשע רק בגלל שישבו ובילו בבית קפה", אומרים התושבים. "אצלנו בילוי בבית קפה הוא בילוי שגרתי, אבל אם עלולים להירצח שם - אז לאן הגענו? העבריינים חצו את הגבולות, לירות ככה ללא אבחנה. אבל לעבריינים כבר אין גבולות והם לא עושים חשבון, לא לחיי אדם ולא למשטרה". עיריית קלנסווה הכריזה היום על שביתה בכל מוסדות החינוך ומחלקות העירייה, במחאה על הרצח.

 

התושבים אומרים כי בחודשים האחרונים היו בעיר לא מעט אירועי אלימות, ומצב הביטחון האישי של התושבים רק מידרדר. "אירועי האלימות הפכו כבר לשגרה בעיר, וזה מפחיד, כי עד כה נחשבנו יחסית לעיר שקטה", אומרים בקלנסווה. "היום אנחנו עיר מסוכנת. עוד מעט נהפוך לטייבה, ואז לא תהיה דרך חזרה".

 

התושבים מזכירים כמה אירועי אלימות חמורים בתקופה האחרונה, כמו הירי לעבר ביתו של מנכ"ל העירייה ופציעת בנו, הירי לעבר שוטרי מג"ב ועוד אירועים רבים נוספים. "מעיר שקטה ושלווה, הפכנו לעיר שמפחיד לגור בה", אומרים התושבים.

 

"קורבן חף מפשע של מלחמות שלא קשורות אליו"

בעקבות הרצח, הגיעו מאות בני משפחה וחברים לבתי הנרצחים, שם הוקמו סוכות אבלים. כל המנחמים המומים וכועסים. סעדי, אחיו של ראש העירייה מחמוד חדיג'ה, היא אב לארבעה ילדים. "הוא היה אדם טוב, ביחסים טובים עם כולם, ולא פגע באף אחד", אמרו בני משפחתו. "אנחנו המומים. סעדי לא עבריין. אנחנו לא יודעים מי רצה לרצוח ומי רצח אותו, ולא יודעים על סכסוכים שיש לו. אנחנו מחכים לחקירת המשטרה, ולראות ולהבין אם הכוונה הייתה לרצוח אותו, או אולי מדובר בטעות בזיהוי". יש לציין כי במשטרה העריכו כי חדיג'ה אכן היה יעד החיסול. 


תושבים וכוחות משטרה בזירת הקצח (באדיבות אתר פאנט)

 

גם במשפחתו של נאטור היו המומים. "ואסים היה אילם, אבא לארבעה ילדים. הוא לא עבריין, אין לו עבר פלילי ואין סיכוי שהיה לו סכסוך עם מישהו שיוביל לרצח שלו", אמרו קרוביו. "ואסים נרצח רק בגלל שהיה בזמן לא מתאים בבית קפה. הוא קורבן חף מפשע של מלחמות שלא קשורות אליו בכלל. חבל שככה החיים שלו הסתיימו. אנחנו מקווים שהמשטרה תתפוס את הרוצחים מהר, ושהם ישלמו מחיר כבד על מה שעשו".

 

חקירת האירוע הוטלה על היחידה המרכזית של משטרת מחוז מרכז. במשטרה העריכו כבר אתמול, כאמור, שהיעד לחיסול היה חדיג'ה - ואילו ואסים ושלושת הפצועים הם עוברי אורח. לפי כיוון החקירה שנבדק, המניע לרצח הוא סכסוך בין משפחות בעיר סביב ניהול העירייה - שכאמור, אחיו של סעדי עומד בראשה.

 

בעירייה קלנסווה יש יריבות פוליטית גדולה, ואף הוגשו תלונות במשטרה על חשדות לעבירות פליליות בניהול המועצה. בעבר אף ניסו אלמונים לפגוע בסגן ראש העיר ובמנכ"ל העירייה. "בגלל מה שקורה בעירייה יש סערות גדולות, שחלקן גלויות וחלקן מתחת לפני השטח", אמרו במשטרה. "המחלוקות והיריבויות קיימות ונמשכות".

 

על טענות התושבים בדבר חוסר הביטחון בעיר, אומר בתגובה דובר משטרת מרחב שרון, מפקח זיוון פריידין, כי במשולש פועלת מפקדה משימתית, שבה מאות שוטרים הפועלים נגד תופעת אמצעי הלחימה המוחזקים אצל תושבים בניגוד לחוק. "המפקדה נחלה הצלחה בתפיסת אמצעי לחימה וסיכול ארועים", הוא אומר. "יחד עם זאת, על האוכלוסיה שומרת החוק לשלב ידיים עם המשטרה ולהקיא מתוכה את העבריינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הקפה לאחר הרצח
באדיבות דוברות מרחב השרון
באדיבות אתר פאנט
היעד? סעדי חדיג'ה
באדיבות אתר פאנט
באדיבות אתר פאנט
עובר אורח אילם. ואסים נאטור
באדיבות אתר פאנט
מומלצים