שתף קטע נבחר

צילום: AP

עשור לאירועי אוקטובר: "לא הופקו הלקחים"

עשר שנים לאחר ההתפרעויות שהביאו למותם של 13 ערבים, במגזר טוענים שדבר לא השתנה ביחס המדינה - שרק מתדרדר: "הרס הבתים בנגב, היחס למנהיגים שלנו והפערים שהולכים וגדלים - כל אלו הופכים את המצב לקשה בהרבה". הם דורשים להפוך את החלטת מזוז ולהעמיד לדין את האחראים להרג

עשור חלף מאז אירועי אוקטובר 2000, ובמגזר הערבי טוענים כי מדינת ישראל עדיין לא הפיקה לקחים. היום (יום ו') יציין המגזר עשר שנים למותם של 13 מבניו במהומות. ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית, ובשעות אחר הצהריים צפויה להתקיים עצרת המונים בכפר כנא, שתיפתח בדקה דומיה. "התסכול הולך וגובר, מישהו בשלטון חייב להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי", אמר ל-ynet יו"ר ועדת המעקב, מוחמד זיידאן.


הפגנה לציון עשור לאירועי אוקטובר (צילום: עופר עמרם)

 

עשר שנים חלפו מאז פרוץ המהומות הקשות, אולם במגזר הערבי אומרים היום כי לא רק שדבר לא השתנה - אלא שהמצב הולך ומחמיר. "המצב כיום קשה יותר מכל הבחינות. מהבחינה הפוליטית, אנו מבינים שישראל אינה רוצה בשלום. מסגד אל אקצא, שהיה אז הסיבה לפרוץ המהומות, נמצא היום בסכנה גדולה יותר מאי פעם; הרס הבתים בנגב, שם מוחקים כפרים שלמים וזה בפירוש מקומם; היחס למנהיגים שלנו והקלות בה מגישים נגדם כתבי אישום; והפערים שהולכים וגדלים, ועמם גם התסכול שהולך וגדל - כל אלו הופכים את המצב לקשה בהרבה מהמצב שידענו בשנת 2000", אמר זיידאן.

 

ועדת המעקב: לפתוח את התיק נגד הורגי הבנים

בוועדת המעקב יעבירו כבר בימים הקרובים מסמך ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ובו דרישה להפוך את ההחלטה אליה הגיע היועץ הקודם, מני מזוז, שקבע כי באין ראיות חותכות יש לסגור את תיק החקירה נגד המעורבים בהרג 13 מבני המגזר הערבי במהומות.


מניפים את תמונות ההרוגים (צילום: עופר עמרם)

 

"לא יכול להיות שלנו נרצחו 13 בנים ומי שרצח אותם מסתובב מבלי לשלם את המחיר. כל זאת בניגוד להמלצות ועדת אור, שקבעו כי יש לחקור את המשטרה בחשד להרג. לצערנו היועץ המשפטי דאז בחר לסגור את התיק. זו החלטה שלא הייתה מקובלת עלינו, ואנחנו מקווים שהיועץ המשפטי הנוכחי יחליט אחרת. אם לא, נפנה לוועדה לזכויות אדם של האו"ם", הבהיר זיידאן.

 

היום יושבת המגזר הערבי כולו. בשעות הבוקר יתקיימו בכפרים תהלוכות מקומיות והמנהיגים יעלו לקברים של אלו שנהרגו, ולאחר מכן תתקיים עצרת מרכזית אליה צפויים להגיע אלפים. "אנחנו לא נשכח לעולם את אלו שנפלו ולא נשקוט עד שמי שרצח אותם יבוא על עונשו".

 

במחוז הצפוני של המשטרה נערכים לאירועים בכוחות גדולים. השוטרים יוצבו מחוץ לכפרים כדי למנוע כל חיכוך, וכוחות נוספים יועמדו בכוננות לכל תרחיש אפשרי. יחד עם זאת, אומרים במשטרה כי על-פי הערכות מודיעיניות צפויים האירועים לעבור בשקט ואין צפי להפרות סדר.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 30/09/2010 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בתל אביב, השבוע
צילום: עופר עמרם
יהודה וינשטיין. יפתח את התיק מחדש?
צילום: יוני רייף
צילום: אפי שריר
קברי ההרוגים במהומות
צילום: אפי שריר
שופטי ועדת אור. המליצו לחקור את המשטרה
צילום גלי תיבון
מומלצים