שתף קטע נבחר

הפלסטינים משעים את המו"מ: "ישראל אחראית"

בדרך לפיצוץ: הוועד הפועל של אש"ף קרא לאבו מאזן להשעות את השיחות הישירות עם ישראל אם תחודש הבנייה בהתנחלויות, אך בהודעה הרשמית לא נמסר על הפסקת המשא ומתן. הפלסטינים השאירו פתח לתיווך אמריקני ולשיחות קרבה

ההשהיה הופכת להשעיה. חודש בדיוק אחרי שהשיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים נפתחו בוושינגטון, קרא אש"ף לסיומן, דבר שיגרור למעשה חזרה לשיחות קרבה. הוועד הפועל של אש"ף קיבל את ההחלטה הדרמטית בישיבתו היום (שבת) וקרא לנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, להשעות את המשא ומתן עם ישראל, בעקבות סירובה לחדש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

 

דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, הודיע לפני סיום הישיבה ברמאללה כי השיחות יושעו כל עוד הקפאת הבנייה לא תתחדש. "לא יהיה משא ומתן בצל הבנייה בהתנחלויות", אמר. אחרי סיומה, הקריא יאסר עבד רבו את ההודעה הרשמית ואמר כי הפלסטינים יסכימו לשוב לשולחן המשא ומתן רק אחרי שישראל תבצע כמה צעדים, "ובראשם הקפאת הבנייה. המנהיגות הפלסטינית רואה בישראל כאחראית להפסקת השיחות".

 

בהודעה זו לא נמסר על הפסקת השיחות ולכן גורמים פלסטינים מסרו ל-ynet כי הם עדיין משאירים לאמריקנים את האפשרות למצוא את הנוסחה לאפשר חזרה למשא-ומתן. 

 

הגורמים ציינו כי עד כינוס הליגה הערבית ביום שישי בלוב, יימשכו המגעים של האמריקנים מול הישראלים והפלסטינים כדי למצוא את הנוסחה שתאפשר להחזיר את הצדדים לשולחן המשא-ומתן. השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, צפוי להגיע גם בשבוע הקרוב לאזור, כדי לנסות להוסיף ולתווך בין הצדדים, או לשלוח נציג מטעמו. 


אבו מאזן. שיחות הקרבה חוזרות? (צילום: AFP)

 

בתחילת השבוע תמו עשרת חודשי הקפאה הבנייה בהתנחלויות וראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט שלא להאריך את התקופה. הפלסטינים וכך גם ארצות-הברית ואירופה הביעו אכזבה מההחלטה. בעקבות זאת הושהו השיחות הישירות, וכעת הודיעו הפלסטינים על השעייתן.

 

מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, סאיב עריקאת, אמר אמש בתום פגישת מיטשל ואבו מאזן כי הפלסטינים מצפים שישראל תבחר בדרך השלום ולא בדרך ההתנחלויות. "מדובר בשני קווים מקבילים שלא יכולים להצטלב", הוא הסביר.

 

עריקאת ציין כי המפתחות להצלת המשא ומתן הישיר נמצאים בידיו של ראש הממשלה

 בנימין נתניהו, שגלגל את הכדור לפתחם של הפלסטינים. "עמדתי בכל ההתחייבויות שלי כלפי הפלסטינים, הממשל האמריקני והקהילה הבינלאומית", אמר בשיחות סגורות עם יועציו. "עכשיו אני מצפה מהפלסטינים לגלות גמישות ולהישאר בשיחות".

 

ראש הממשלה טען כי "כולם יודעים שבנייה מתונה ומרוסנת ביהודה ושומרון בשנה הקרובה, לא תשפיע במאומה על מפת השלום. לכן הקהילה הבינלאומית צריכה לקרוא לפלסטינים להישאר בשיחות השלום. זה אינטרס של הפלסטינים, בדיוק כמו שזה אינטרס שלנו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן ברמאללה. מציבים תנאיים
צילום: AFP
מומלצים