שתף קטע נבחר

לאחר חידוש הבנייה: הפסקה בשיחות הישירות

מחכים לליגה הערבית: הפגישה הדו-שבועית בין אבו מאזן ונתניהו לא תתקיים, אבל בירושלים מעריכים כי הפלסטינים לא מתכוונים לפוצץ את השיחות הישירות. קלינטון שוחחה הלילה עם ראש הממשלה: "מבינים את האילוצים הפוליטיים שלך"

השיחות הישירות בהשהיה, אבל ארצות-הברית לא מגבירה את הלחץ על ראש הממשלה. בנימין נתניהו שוחח הלילה עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון, שיחה שתוארה כ"משמעותית מאוד, מפורטת וישירה". קלינטון אמרה לראש הממשלה כי האמריקנים "מבינים את האילוציים הפוליטיים שלו". בינתיים, התברר כי אבו מאזן ונתניהו לא ייפגשו השבוע - למרות שעל פי לוח הזמנים המקורי הם היו אמורים להיוועד, כחלק מהמשא ומתן המדיני.

 

הבנייה חודשה, המו"מ מושהה: הכותרות האחרונות ב-ynet

 

קלינטון שוחחה עם נתניהו טלפונית, ודובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, אמר בעקבות אותה שיחה כי "ראש הממשלה מבין מהי המדיניות שלנו, ואנחנו מבינים את האילוצים שלו". לדברי קראולי, לנתניהו יש אינטרס אמיתי בתהליך, והוא מבין את חשיבותו.

 

למרות דרישת נתניהו והסכמת אבו מאזן, הפגישה הדו שבועית בין ראש הממשלה לנשיא הרשות הפלסטינית לא תתקיים השבוע. זהו סממן נוסף למשבר במשא ומתן, שיימשך ככל הנראה לפחות עד ה-4 באוקטובר, מועד כינוס הליגה הערבית.

  

השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, הודיע לפני שבועיים בתום פגישת נתניהו-אבו מאזן בירושלים כי השניים ייפגשו שוב תוך שבועיים, אולם בשל תום תקופת ההקפאה והמתיחות שנוצרה, פגישה שכזו לא תיערך. ברשות ובישראל יש המטילים את האחריות על חג סוכות, אולם ביום רביעי הקרוב, ערב החג, נתניהו דווקא כן צפוי לעבוד ולהיפגש עם מיטשל. השליח האמריקני צפוי לנחות היום בישראל, בניסיון לסייע למציאת פתרון סביב הבנייה בהתנחלויות.

 

הפלסטינים אמרו כי למרות ביקורו של מיטשל, לא צפויה כל התקדמות במשא ומתן הישיר או פגישות נוספות בין אבו מאזן לנתניהו לפני כינוס הליגה הערבית. עם זאת, ברשות מעריכים כי הליגה הערבית, שתדון בהחלטת ישראל לחדש את הבנייה, לא תטרפד את החזרה למשא ומתן.


מפת חידושי הבנייה בהתנחלויות (רשימה חלקית)

 

תום תקופת ההקפאה, חידוש הבנייה וכינוס הליגה הערבית בתחילת חודש אוקטובר העבירו, למעשה, את השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים למצב של השהיה שקטה. האמריקנים לוחצים אומנם כדי לנסות ולהשיג הסכם הנוגע להתנחלויות עוד לפני כינוס הליגה הערבית, והשיחות בנושא אמורות להמשך באינטנסיביות, אך המשא ומתן הישיר נמצא בהמתנה.

 

גם דובר מחלקת המדינה קראולי רמז אתמול בתדרוך לכתבים כי השיחות הישירות נמצאות בהשהיה, וכי ארה"ב מאוכזבת מחידוש הבנייה בהתנחלויות: "כפי שהצדדים עצמם יודעים, בלי המשא ומתן הישיר ישראל לא תזכה לביטחון שהיא זקוקה לו ושמגיע לה, והפלסטינים לא יקבלו את המדינה שהם רוצים, ושמגיעה להם", אמר קראולי ודיבר על השיחות בזמן עבר."למשך תקופה קצרה, בה היינו במשא ומתן הישיר, הם התחילו דיאלוג קונסטרוקטיבי על סוגיות הליבה. אנחנו מקווים שזה יימשך".

 

בישראל מעריכים כי הפלסטינים מעוניינים בהמשך השיחות, ולא יפוצצו את השיחות באופן רשמי, כדי לא לפגוע בנשיא ברק אובמה לקראת הבחירות בארה"ב בחודש נובמבר, אולם אם לא יימצא פתרון לשאלת הבנייה בהתנחלויות לפני כינוס הליגה הערבית - ישוב מיטשל להיות הציר העיקרי במגעים בין הצדדים, והשיחות יוקפאו למעשה. גורמים מדיניים ציינו כי "כרגע אי אפשר לדעת מה יקרה, אבל כל הצדדים מעוניינים להגיע להבנות. גם האמריקנים וגם הפלסטינים מעוניינים לשמוע הצהרה ישראלית רשמית בעלת חשיבות בנושא, ולכן הפתרון כל כך מורכב".

 

"נתניהו לא יכול להסכים להקפאה שקטה"

גורמים המקורבים לראש הממשלה העריכו הלילה בשיחה עם ynet כי נתניהו לא יוכל להסכים להקפאה מוחלטת של הבנייה, וכי לא יצליח לגייס רוב בממשלה כדי להעביר החלטה כזו. עם זאת, הגורמים ציינו כי נתניהו יהיה ככל הנראה מוכן להסכים לבנייה מצומצמת מאוד בשטחים - מעבר לבנייה שהתחדשה בתום תקופת ההקפאה, על סמך האישורים שניתנו לפני תחילת ההקפאה. בלשכתו של ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים.

 

"נתניהו לא יכול להסכים להקפאה שקטה", אמר גורם בליכוד המקורב לראש הממשלה. "הוא יכול, עם זאת, להסכים לבנייה במינונים מאוד נמוכים, של יחידות דיור בודדות. את הבנייה שהחלה אתמול אי אפשר לעצור, כי אי מבחינה חוקית אי אפשר למשוך למישהו את ההיתר שכבר יש לו ביד".

 

בליכוד היו גם שהאשימו הלילה את האמריקנים במצב שנוצר. "האמריקנים רצו הקפאה, אבל נתניהו רצה תמורות, והוא לא קיבל", אמרו הגורמים. "במידה רבה מאוד האמריקנים הם אלה שסיכלו את העניין. הם יכלו לומר לפלסטינים שנגמרו עשרת חודשי ההקפאה, אך אובמה סיבך את העניין באו"ם עם הדרישות שלו להקפאה". בינתיים, מנסים האמריקנים לפתח גם את האפיק הסורי. לפני שיחתה עם נתניהו, נפגשה מזכירת המדינה קלינטון עם שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם ושמעה ממנו כי הוא "מעוניין מאוד" לקדם את תהליך השלום

 

הפלסטינים: העולם מבין שההתנחלויות זה המכשול

הפלסטינים העריכו כי האמריקנים ידרשו מנתניהו לאשר בנייה בגושים הגדולים בלבד, ולא בהתנחלויות המבודדות. לדבריהם, אחרי כינוס הליגה הערבית ארצות-הברית תבהיר כי כל סוגיות הסדר הקבע, ובהן סוגיית הגבולות, יידונו במשא ומתן. מקורות פלסטיניים מסרו ל-ynet כי מצרים מפעילה לחץ כבד על מדינות אירופה, כדי שגם הן ישכנעו את ישראל שלא לגרום לפיצוץ המשא ומתן.

 

ברשות הביעו קורת רוח מקריאות ארצות-הברית, בריטניה וצרפת להמשך ההקפאה. הפלסטינים ציינו כי העולם החל להבין בימים האחרונים כי המשוואה העיקרית בסכסוך הישראלי-פלסטיני היא התנחלויות תמורת שלום. לדעתם, בעולם קיימת הבנה גורפת שחוסר היכולת של ישראל להכריז על פירוק החלק הארי של ההתנחלויות היא שפוגעת באפשרות להתקדמות ממשית במשא ומתן. 

 

האחדות לא קרובה: "אין כלל מגעים"

גם הזירה הפוליטית רחשה אתמול בעקבות מכתבו של השר מיכאל איתן, שקרא לצרף את קדימה לממשלה, ובעקבות השיחה שניהלו ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. לבני הבהירה לנתניהו כי קדימה תגבה את הממשלה אם נתניהו יחליט לקדם בצורה משמעותית את התהליך המדיני, אולם אם השיחות יקרסו - היא תגביר את הביקורת על ראש הממשלה. נתניהו מיעט לדבר בשיחה, הודה ללבני, והבטיח לה לזמן אותה לפגישה עימו לאחר החגים.

 

איתן עצמו ומקורבים לנתניהו הבהירו כי קריאתו לצרף את קדימה נעשתה על דעת עצמו, ולא בתיאום עם ראש הממשלה. "אם נתניהו היה רוצה להעביר מסר לקדימה, הוא היה עושה זאת באמצעות ישראל כץ, גדעון סער או אופיר אקוניס", אמר גורם המקורב לראש הממשלה.

 

בסביבתה של לבני הבהירו כי למרות המצב המורכב בזירה המדינית, קדימה לא מתכוונת להצטרף לקואליציה, אולם היא תתמוך בראש הממשלה אם יחליט "לקבל החלטות משמעותיות במשא ומתן עם הפלסטינים". גם בכירים נוספים בקדימה אמרו כי "מה שקורה עכשיו אלה רחשים לא רציניים, ואין מגעים להקמת ממשלת אחדות מכל סוג שהוא".

 

ח"כ יואל חסון מקדימה אמר ל-ynet שנתניהו לא צריך להסתכל על דברי לבני כמובנים מאליהם. "זה לא עניין של שגרה, דבריה של יו"ר המפלגה הבהירו שאנחנו מוכנים לתמוך בראש הממשלה ברגע שיעשה מהלך נכון". ח"כ יוחנן פלסנר, אף הוא ממפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר, אמר כי "אנחנו מצפים מנתניהו שיבין את המסר שהועבר לו - אם הוא יפעל כמדינאי ויקדם את התהליך המדיני, נתמוך בו. כל עוד הוא ימשיך ללהטט בנפתולי העסקנות הפנימית, קדימה לא תחבור אליו".

 

גורמים המקורבים לנתניהו בליכוד ציינו מצידם כי ההתרחשויות בזירה הפוליטית "אינם סימן להרחבת הקואליציה בשלב זה, או לשינוי בהרכב שלה. הדיבורים שנשמעים כיום נשמעים תמיד לפני פתיחת מושב החורף, אך אין להם כרגע משמעות".

 

עם זאת, בדומה לעבר, בליכוד יש המחכים להכרעה בתיקו של צחי הנגבי. "אם הוא ייצא ללא קלון, ייתכן והוא ידחוף את קדימה לממשלה. אך כדי שזה יקרה, צריכים להתקיים כמה תנאים חשובים, וצריכים להתרחש תזוזות בנושא המדיני". מקורבים לנתניהו ציינו כי "כניסה אפשרית של קדימה תגרור שינוי בתיקים, ומן הסתם לבני תמונה לשרת החוץ". בליכוד הדגישו, עם זאת, כי "הדיבורים והניחושים כרגע הם ספקולטיביים לחלוטין, ואין להם משמעות אמיתית בשטח".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתפו עלי ואקד ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבנייה חודשה, השיחות לא
צילום: רויטרס
נתניהו ואבו מאזן. לא ייפגשו השבוע
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים