שתף קטע נבחר

יו"ר מועצת יש"ע: הצעת אובמה - כמו דיל בכבלים

כשהמו"מ עולה אט אט על שרטון, מחזק דני דיין את רה"מ בסירובו להאריך את הקפאת הבנייה. דיין אמר ל-ynet כי ההצעה האמריקנית היא "גלולת רעל בעטיפה צבעונית" שלא ניתן יהיה להתנתק ממנה - כמו מהכבלים והלווין

המשא-ומתן עם הפלסטינים כבר הגיע לנקודת פיצוץ, אבל הערב (שבת), שבוע אחרי שבהתנחלויות ציינו בחגיגיות את סופה של הקפאת הבנייה, מגבים שם את החלטתו של ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, לסרב לכל הצעות הפשרה בסוגיה שהציג לו נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר ל-ynet כי הסכמה ישראלית להאריך את משך איסור הבנייה בגדה וקבלת עקרונות "מכתב אובמה" יהוו "ויתורים מראש" במגעים המדיניים - עוד טרם החלו.

 

"מי שמציעים לראש הממשלה נתניהו להיענות להצעה הכלולה במכתבו של הנשיא אובמה לוקים בהבנת הנקרא", הסביר דיין - שהאשים כי "הם אינם מבינים את חומרתו, או שמא מנסים להכשיל אותו בכוונה תחילה". בעקבות קריאת אש"ף להפסקת השיחות כל עוד יש בנייה בהתנחלויות, אמר דיין כי "זוהי סחטנות. הפלסטינים מציגים בבוטות ובחוצפה תנאי מוקדם. המשך המשא ומתן הוא קודם כל אינטרס פלסטיני".

 

בהתייחסו לדיווחים על הבטחתו של הנשיא האמריקני לשמור על נוכחות צה"ל בבקעת-הירדן במסגרת הסדר הקבע, אמר דיין כי הסכמה לכך תהווה "הודאה מצד ישראל על כך שהיא ויתרה מראש על האזור והיישובים בו עוד לפני שהחל המשא-ומתן. אחרת, לשם מה דרושה ההסכמה לנוכחות צבאית ישראלית שם?", שאל.

 

בעיני יו"ר מועצת יש"ע, "מדובר בהודאה שישראל תחזור לקווי 1967, גבולות שאינם בני הגנה. אחרת - אין סיבה להצטייד באמצעי הגנה משוכללים כפי שהוצע. אין כאן באמת עסקה שמזכה אותנו בחבילת הטבות תמורת שני חודשים נוספים של הקפאה, אלא ניסיון לפתות את ישראל להתפרק מכל נכסיה עוד טרם המגעים".

 

דיין הזהיר כי במצב שכזה, "כשיתחיל הדיון על ירושלים, הפליטים והמים - תהיה ישראל כבר בעמדת נחיתות גמורה. הפלסטינים לוחצים כל הזמן לסכם קודם כל את נושא הגבולות וישראל מסרבת. קבלת הצעת אובמה מספקת להם, הלכה למעשה, את מבוקשם - גם בתחום זה".

 

ההשלכות המידיות של קבלת ההצעה האמריקנית, בעיני דיין, יהיו כי "גם ההקפאה תתארך וגם תחול הרעה במצב שלנו במשא-ומתן. אנו נשלם מיליון דולר ובתמורה נקבל שתי סטירות. זה יבטא חוסר מיומנות שערורייתי בניהול מגעים. מכתב אובמה הוא לא סוכרייה שהממשל נותן לישראל, אלא גלולת רעל בתוך עטיפה צבעונית כדי שתיראה מושכת ומפתה".

 

"נגיע לכותל עם ויזת תיירים"

פרט לאופן שבו תצטייר ישראל, במקרה של קבלת ההצעה האמריקנית, העריך דיין כי יהיו למהלך השלכות גם באשר לראש הממשלה עצמו. "לאחר שאובמה ואבו-מאזן יצליחו לשבור את אמינותו של נתניהו, שהודיע קבל עם ועולם שההקפאה לא תוארך, הם ימשיכו להפעיל את אותה השיטה שוב ושוב. כל עמדה של ישראל תהפוך לפתח לקראת התקפלות נוספת. אבו-מאזן שוב יאיים לפרוש, ונתניהו שוב יידרש לרצות אותו. אם כך יתנהל המשא-ומתן, נסיים אותו כשכולנו נצטרך לקבלת ויזה של תיירים כדי להגיע לכותל המערבי", הזהיר.

 

דיין העריך כי גם הארכה של ההקפאה לפרק זמן של חודשיים בלבד תגרור פגיעה קשה בישראל ורק תחריף את הלחץ הבינלאומי עליה לבצע ויתורים נוספים. "אובמה יכניס את נתניהו לבית מטבחיים מדיני וידרוש ממנו לחתום על הוויתורים האלו עוד לפני שפרק הזמן יחלוף. אם הוא יסרב המשבר רק יחריף".

 

זו הסיבה שיו"ר מועצת יש"ע סבור כי העימות מול הממשל עדיף על כניעה ללחצים המופעלים מכיוונו. "מדינאי חכם אינו מכניס עצמו מלכתחילה למצב כזה, גם אם הוא חושב שיהיה מספיק פיקח להיחלץ ממנו בשלום", הסביר דיין. "הצעת אובמה מזכירה את ההצעות של חברות הכבלים והלוויין: תתחבר לחודשיים ובתמורה תקבל מחשב במתנה. זה נשמע מפתה, אך אחרי שהחודשיים חולפים - מסתבר לך פתאום שאתה ממושכן לאותה חברה עד יומך האחרון, ללא שום יכולת להשתחרר מכך".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין. מגבה את נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים