שתף קטע נבחר

ארה"ב מתעקשת: "ההקפאה חייבת להימשך"

בוושינגטון סירבו בינתיים להגיב להודעת אש"ף, שהטיל על ישראל את האחריות למשבר בשיחות. במחלקת המדינה ברכו על החלטת הליגה הערבית לדחות את הכינוס: "יש להם תפקיד חיוני בשלום בין ישראל לפלסטינים, ובין ישראל לסוריה"

אש"ף הטיל על ישראל את האחריות למשבר במשא ומתן, אבל בארצות-הברית ממשיכים במאמץ המרוכז להחזיר את השיחות למסלול הישיר. כחלק מהמאמץ לשכנע את מדינות ערב לא לקבל החלטה בכינוס הליגה הערבית על הפסקת השיחות הישירות בין ישראל והפלסטינים, בעקבות סיום הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ברכו בוושינגטון על החלטת הליגה הערבית לדחות את הכינוס בארבעה ימים - ובכך לאפשר לאמריקנים להמשיך במאמץ מול מדינות ערב, במקביל ללחצים המופעלים על ישראל והפלסטינים.

 

בממשל לא הגיבו ישירות לאיומי אש"ף, שגם הם לדעתם חלק מהמשא ומתן עצמו, ובמקום זאת אמר ל-ynet גורם במחלקת המדינה כי "אנחנו מאמינים שלמדינות ערב יש תפקיד חיוני בתמיכה בשלום בין הישראלים והפלסטינים, וכן בין ישראל לסוריה ולבנון. אנחנו מאיצים במדינות ערב לנקוט צעדים לעזור לבנות אמון ומומנטום עם הצדדים".

 

במחלקת המדינה הדגישו כי "אנחנו מאמינים שההקפאה חייבת להימשך", וכדי לשכנע את הצדדים לחזור לשולחן המשא ומתן השאירו את ג'ורג' מיטשל באזור. השליח המיוחד לא עזב את המזרח התיכון עם תום שיחותיו עם מנהיגי ישראל והפלסטינים והוא ממשיך בסיבוב בבירות ערביות, במאמץ לשכנע את המדינות המתונות למנוע החלטה של הליגה הערבית על הפסקת השיחות הישירות.

 

מיטשל עזב ביום שישי את ישראל בדרכו לדוחא. הערב הוא יגיע לקהיר ומחר ינחת בעמאן, לפני שובו לארצות-הברית. "אנחנו ממשיכים במאמצים שלנו", אמרו בממשל. "ידענו מההתחלה שהמשימה קשה, אבל אנחנו נחושים להמשיך במאמץ להשגת שלום כולל ובר קיימא במזרח התיכון".

 

אחרי ישיבת הוועד הפועל של אש"ף ברמאללה, הקריא יאסר עבד רבו את ההודעה הרשמית ואמר כי הפלסטינים יסכימו לשוב לשולחן המשא ומתן רק אחרי שישראל תבצע כמה צעדים, "ובראשם הקפאת הבנייה. המנהיגות הפלסטינית רואה בישראל כאחראית להפסקת השיחות".

 

לפני סיום הישיבה אמר דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, כי השיחות יושעו כל עוד הקפאת הבנייה לא תתחדש, אך בהודעה הרשמית לא הוזכרה המלה הופסקה. לכן, ההערכה היא כי הפלסטינים משאירים לאמריקנים את האפשרות למצוא את הנוסחה לאפשר חזרה למשא ומתן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בונים ביקיר. ההקפאה תחודש?
צילום: רויטרס
אבו מאזן. האמריקנים לא מגיבים לאיומים
צילום: AFP
מומלצים