שתף קטע נבחר

העצרת לזכר רבין בכיכר תהיה האחרונה?

ל-ynet נודע כי בוועדה המארגנת של העצרת המסורתית שוקלים להודיע כי מהשנה הבאה היא לא תתקיים באותה מתכונת. הנימוקים להצעה: ההיענות הנמוכה, המסר הפוליטי שאבד

אזכור אותך תמיד? 15 שנים אחרי רצח ראש הממשלה יצחק רבין, ל-ynet נודע כי בוועדה המארגנת של העצרת החלו לדון באפשרות שהעצרת השנה בכיכר בלב תל-אביב תהיה האחרונה מסוגה. גורמים המעורבים בדיונים אישרו את הפרטים.

 

במסגרת ההיערכות להכנות לעצרת שתתקיים ב-30 בחודש, נשקלה האפשרות להודיע כי לא יתקיימו עוד עצרות רשמיות גדולות לזכר ראש הממשלה. בוועדת העצרת השייכת ל"עמותת רבין" חברים בין היתר ניבה לניר, שהיתה חברת משפחת רבין לאורך שנים, צבי פרידמן (שישקו), איילת נחמיאס, איתן הבר וקלמן גאייר. בדיוניהם עלו לאחרונה נימוקים לא מעטים לכך שהעצרת לא תתקיים יותר, אך הצבעה בנושא טרם התקיימה.


פרס נואם בעצרת אשתקד (צילום: ירון ברנר)

 

הרעיון עלה - ולא בפעם הראשונה - מכיוון שלטענת המארגנים האירוע במתכונתו הנוכחית, הכולל נאומים והופעות, מיצה את עצמו, וכי יש למצוא דרך חדשה לציון יום השנה. בעבר כבר הביעו גורמים שונים בקרב המארגנים חשש ממספרם ההולך וקטן של משתתפי העצרת, ומן הקושי הרב לארגן אותה ולמלא את הכיכר בצורה מכובדת.

 

העובדה שמדובר ב"תאריך עגול", 15 שנה לרצח ב-4 בנובמבר 1995, הביאה את המארגנים לשקול ברצינות להודיע כי העצרת הקרובה תהיה האחרונה. העצרת, אמרו בוועדה, הפכה נטולת מסר בשל העבודה שהמארגנים ניכסו אותה למעין אירוע לאומי של כלל הציבור, והמסר הפוליטי אבד.

 

גם במשפחת רבין העלו אופציה זו בעבר. את תגובת בני המשפחה לא ניתן היה להשיג עד לשעת פרסום הידיעה.

 

הוועדה שוקלת להחליף את העצרת בפעילויות חינוכיות לחיזוק הדמוקרטיה, שייעשו בפורומים מצומצמים יותר, בדרכים שונות - ויכוונו לקהלים אחרים. הוועדה הינה חלק מעמותת רבין, גוף פרטי בעל אופי יותר פוליטי, שנפרד ממרכז רבין - גוף ממשלתי המתוקצב על ידי המדינה.

 

בשנה שעברה התקיימה העצרת באיחור של שבוע, בגלל מזג האוויר הסוער, ורק 25 אלף איש הגיעו לכיכר רבין, ששמה שונה מכיכר מלכי ישראל לאחר הרצח. "זה לא נשכח, אנשים פשוט טרודים בדברים אחרים", הסבירה אז אחת הנוכחות - אבל אפילו הרייטינג הטלוויזיוני של האירוע היה נמוך, והעצרת שודרה במלואה רק בערוץ 1.

 

בתנועת "השמאל הלאומי" אמרו בתגובה: "ישראל מחכה לרבין, לדרכו ולחזונו - ישראל יהודית ודמוקרטית- חינוך וצמצום פערים. אם מישהו יתעייף לציין את הרצח הפוליטי של רבין בכיכר העיר מאקדח של מחבל יהודי, השמאל הלאומי ייקח אחריות ויארגן את העצרת בעצמו. נזמין לכיכר שמאלניות ושמאלנים עם דגל ישראל ביד ונקים לתחייה את השמאל הציוני".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העצרת בשנה שעברה
צילום: ירון ברנר
המסר הפוליטי אבד
צילום: AP
מומלצים