שתף קטע נבחר

הפגנה ביצהר: למה אוטמים בית כנסת ומסגד לא?

ח"כים ורבנים השתתפו בהפגנה נגד אטימתו המתוכננת של בית כנסת במעלה שומרון, שנבנה באופן לא חוקי, במקביל לאי אכיפה נגד המסגד בכפר הסמוך בורין, שנבנה בשטח C ללא היתר. ממול הפגינו מאות פלסטינים - אך האירוע הסתיים ללא עימותים

כ-200 פעילי ימין ומתנחלים הפגינו אחר-הצהריים (יום ב') בצומת יצהר נגד אטימתו המתוכננת של בית הכנסת בשכונת אלמתן במעלה שומרון, שנבנה באופן לא חוקי. המפגינים, בהובלת ועד מתיישבי השומרון, הביעו את מורת רוחם על הכוונה לאטום את בית הכנסת, כשבמקביל לא ננקטים כל צעדים נגד מסגד שנבנה בכפר הפלסטיני הסמוך בורין, אף שהוא נבנה בשטח C ללא היתר.

 

הרוחות בהפגנה היו משולהבות, אולם השקט נשמר. כמה מאות מטרים משם התייצבו להפגנת נגד מאות פלסטינים. צה"ל ומשטרת מחוז ש"י חצצו בין הצדדים, ולא נרשמו אירועים חריגים.

 

"אני בעד חופש דת של מוסלמים ובעד שיבנו מסגדים וכנסיות, אך קודם כל שיבנו בתי כנסת בארץ ישראל", אמר באירוע ח"כ דני דנון (ליכוד). "לא ייתכן שנראה דין אחד לפלסטינים ודין אחר ליהודים. אני שואל את עצמי אם זה תחילתו של המשא-ומתן, מה יהיה הקינוח? אני פונה לראש הממשלה להתערב אישית, כי אין לי ציפיות משר הביטחון".


"אם זו תחילת המו"מ, מה יהיה הקינוח?" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, הסביר מדוע אין להרוס את בית הכנסת, שלדבריו "נמצא בשכונה בתוך הקו הכחול של היישוב עם תוכנית בניין עיר מתארית בתוקף. אין תב"ע מפורטת, משום ששר הביטחון לא חתם עליה. במדרג האכיפה, בית הכנסת נמצא בתחתית סולם העדיפויות. ישנן כל הסיבות להכשיר אותו. למרות זאת, בית הכנסת ייאטם בעוד שההפרה הבוטה יותר היא הקמתו של המסגד הבלתי חוקי - ובכל זאת כאן אוכפים ושם לא".

 

בהפגנה נשא דברים גם ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי): "זו דוגמא זועקת לשמים של אכיפה סלקטיבית של החוק נגד יהודים, תוך התעלמות מהפרות החוק של הערבים. כל זה סימפטום לבעיה הרבה יותר גדולה של אלפי בתים שנבנים ללא היתר בשטחים הפלסטיניים, לעומת חנק של היישוב היהודי. כאשר בראש ממשלת ישראל נמצא אדם חסר חוט שדרה, רק האזרחים מלמטה יוכלו להחליף את החוליות החסרות".

 

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) כינה את המדיניות "אפליה גזענית ומדיניות אפטרהייד", וגייס לעזרתו את פסיקת בג"ץ, ש"ביקש שדין בורין יהיה כדין אלמתן - אך הפרקליטות וצוות האכיפה המיוחד של יהודה ושומרון, עושים איפה ואיפה. ביקשנו מוועדת חוץ וביטחון, ממתאם פעולות צה"ל ביהודה ושומרון ומהמנהל האזרחי לתת לנו את תוכנית העבודה של הפקחים וסדרי העדיפויות של אכיפת החוק, אך עד היום לא קיבלנו".

 

בהפגנה נאמו גם ח"כ נסים זאב (ש"ס) ורבה של ישיבת אלון מורה, הרב אליקים לבנון. רב היישוב יצהר, דוד דודקביץ, תהה "כיצד מדינה יהודית מתעקשת לאטום בית כנסת בטענות סרק, כאשר אותה מדינה לא אוכפת את אותו חוק בהר הבית, במקום הכי מקודש לעם היהודי? זוהי שאלה משותפת לכל לב יהודי בארץ".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אלדד בהפגנה
צילום: נועם מושקוביץ
הנואמים במחאה
צילום:יאיר אלטמן
דגל ישראל בכפר בורין
צילום: AFP
מומלצים