שתף קטע נבחר

חוזר לצה"ל: יאיר נווה ימונה לסגן הרמטכ"ל הבא

חובש כיפה ראשון יכהן באחד משני התפקידים הבכירים בצבא: האלוף במיל' יאיר נווה, שפרש מצה"ל לפני כשלוש שנים, יחליף את האלוף בני גנץ וישמש כסגנו של הרמטכ"ל הבא, יואב גלנט. הוא צפוי להתמודד על תפקיד הרמטכ"ל ה-21

אחרי שלוש שנים מחוץ לצה"ל, יאיר נווה חוזר לצבא - כסגן הרמטכ"ל הבא. האלוף במיל' יאיר נווה ישוב לצה"ל וישמש כסגנו של הרמטכ"ל ה-20, יואב גלנט. הודעה רשמית בנושא טרם נמסרה מלשכת שר הביטחון או מצה"ל, אולם לאחר פגישה שהתקיימה אתמול (א') בין נווה לשר הביטחון, אהוד ברק, נראה כי הנושא נסגר. בכך יהיה נווה לחובש הכיפה הראשון שיכהן באחד משני התפקידים הבכירים בצה"ל.

 

נווה, שהשתחרר לפני כשלוש שנים מהצבא ותפקידו האחרון היה אלוף פיקוד מרכז, יחל בתוך שבועות ספורים חפיפה עם סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף בני גנץ. המטרה היא שנווה ייכנס לתפקידו לפני פברואר 2011, המועד שבו תחל כהונתו של גלנט, על מנת שחילופי הקצינים הבכירים ביותר בצה"ל לא תתקיים באותו מועד - אלא לאחר שסגן הרמטכ"ל החדש כבר ייכנס לעובי הקורה בנושאים המרכזיים בצבא.

 

בשבועות האחרונים, נועד האלוף גלנט עם נווה ובחן את האפשרות למנותו לסגן הרמטכ"ל. נווה הביע הסכמה עקרונית וכעת נראה כי הדבר אף עשוי להעמיד אותו בעוד שלוש או ארבע שנים כמתמודד לתפקיד הרמטכ"ל ה-21. בתוך ימים ספורים צפויה לצאת הודעה רשמית על חזרתו של נווה לצבא, הישר לתפקיד סגן הרמטכ"ל. נווה מבוגר בשנה מגלנט והוא יבלוט במטכ"ל, בהיותו היחיד שגדל בחטיבת גולני.


יהיה הגולנצ'יק היחיד במטכ"ל של גלנט (צילום: דודי ועקנין)

 

ההחלטה למנות את נווה לתפקיד נפלה לאור העובדה כי אלוף פיקוד צפון, גדי אייזנקוט, סרב להתמנות לתפקיד. בניגוד לדיווחים שונים, אייזנקוט היה היחיד שקיבל הצעה לשמש כסגנו של גלנט, והוא אף עשוי להתמנות למספר 2 בצה"ל אחרי נווה - ובכך להתמודד מולו על תפקיד מחליפו של גלנט. מלשכתו של ברק אישרו את הפגישה עם נווה בקריה בתל-אביב, ואמרו כי נושא מינוי סגן הרמטכ"ל יסוכם בימים הקרובים.

 

היום מונה תת אלוף יעקב אייש לתפקיד ראש אגף המבצעים במטכ"ל והועלה לדרגת אלוף. הוא החליף בתפקידו את האלוף טל רוסו, שצפוי להתמנות ב-18 באוקטובר לאלוף פיקוד הדרום במקומו של גלנט, ולאפשר לו להתמקד בחפיפה לקראת תפקיד הרמטכ"ל. בשבועות הקרובים צפוי להתבצע מינוי נוסף - מינויו של תא"ל אביב כוכבי לתפקיד ראש אגף המודיעין. כוכבי, שיועלה לדרגת אלוף, יחליף את האלוף עמוס ידלין.

 

עם סגירת זהותו של סגן הרמטכ"ל, יחלו כעת גלנט ונווה להכין את תוכנית העבודה לשנת 2011. כמו כן, הם יסכמו באופן סופי על מינוים של קצינים בכירים שנדונו בחודשים האחרונים על ידי פורום מטכ"ל, בראשות הרמטכ"ל אשכנזי. מדובר בשורה של קצינים בדרגת תא"ל שטרם הובאו לאישור שר הביטחון וכעת יעברו בחינה מחדש בטרם העברתם לשר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר נווה. חוזר ללבוש מדים
צילום: דני סלומון
מומלצים