שתף קטע נבחר

גוגל הציגה צילומי גופות ב- Street View

אזהרה, תמונות קשות לצפיה - בגוגל: שירות צילום הרחובות של ענקית האינטרנט, שסיבך אותה בשלל תביעות וחקירות ברחבי העולם עושה זאת שוב - הפעם, לכדה המצלמה המשוטטת של גוגל גופות המוטלות לצד כביש בברזיל

Street View, פרויקט צילום הרחובות של גוגל, שסיבך את החברה בתביעות ענק, חקירות פליליות ואסונות יח"צ אחרים - עושה זאת שוב. אחרי שהוצגו בשירות תמונות של אישה עושה צרכים, ישבן קצת חשוף, בסיסים צבאיים חשאיים וזוג מתנשק - אותרו צילומים של גופות בני אדם - על פי דיווח של גיזמודו.

 

שירות צילומי הרחובות החל לפעול בברזיל לפני כשבוע, ועל פי Cnet כבר למחרת התפרסמו תמונות שצולמו בערים בלו הוריזונטה ובריו דה ז'ניירו ובהן נראות הגופות, יתכן שקורבנות רצח, מוטלות על הכביש.


 

בתמונה אחת, היו באזור ניידות משטרה שתחמו את האזור בסרט משטרתי, שאותו הקיף קהל צופים. כמו במקרים אחרים, גם כאן גוגל הסירה את התמונות מהשירות, וכרגע באותן נקודות במפה מופיע מסך שחור עם הודעת שגיאה. ענקית האינטרנט ביקשה מהגולשים לדווח על תמונות תמונות בעייתיות אחרות.

 

גוגל מצלמת את התמונות לשירות באמצעות ניידות צילום שנוסעות ברחובות, שעל הגג שלהן ניצבת מצלמה פנורמית. המצלמה דוגמת את סביבתה והתמונות מולבשות על מודל תלת ממדי שמאפשר לגולשים לסייר וירטולית בערים שונות בעולם - מנקודת מבטו של אדם המשוטט ברחובות.

 

הפרת פרטיות ברמות רבות

השירות, שהחל לפעול ב-2007 זכה לביקורת רבה מצד גולשים, רגולטורים ותושבי הערים המצולמות. גוגל גילתה שאזרחי מדינות רבות לא מרגישים בנוח עם מצלמה שמשוטטת ומעלה את תמונותיהם לרשת. לאחר גל תלונות ראשוני על פרסום תמונות מפירות-פרטיות הסירה אותן גוגל והתנצלה - אבל עבור אנשים רבים זה לא הספיק.

 

לפני שנה וחצי, חוואים באנגליה יצרו חגורה אנושית שחסמה את הניידת כי הם לא רצו שפרטיותם תיפגע. ביוון, גרמניה ומדינות נוספות נפסק כי החברה תהיה חייבת להודיע מראש על כניסת ניידת צילום שלה לשטח בנוי.  גוגל שיתפה פעולה והודיעה שתטשטש כל תמונה שעשויה להפר פרטיות - על ידי כלים טכנולוגיים שמוחקים מהתמונות אנשים, מספרי רכב ועוד.  החברה הפיצה ביפן סרטון אנימציה חמוד שאמור להעביר מסר ידידותי: גוגל דווקא שומרת על הפרטיות, ואינה פולשנית.

 

גוגל נכנסת לכם לראוטר

בחודשים האחורנים גוגל נמצאת תחת חקירות ותביעות בנוגע ל-Street View, לא רק בנוגע לצילומים: בדיקה של רגולטור גרמני גילתה כי המצלמה המשוטטת חודרת לפרטיות גם דרך הרשתות האלחוטיות. במאי האחרון הודתה החברה שניידות הצילום שלה אוספות מידע מרשתות WiFi פתוחות שנמצאו באזורים בהן פועלות.

 

עוד בנושא: יום הולדת 12 לגוגל - תריסת הנרות של האימפריה

 

בדיקות גילו שרכיב בתוכנת הבקרה של המצלמה דגם את הרשתות הפתוחות סביבו – ושמר את תעבורת הרשת בשרתי גוגל. ככל הנראה שאלפי מיילים, תמונות, הודעות ותכנים אחרים שעברו בין משתמשים ברשת - הגיעו גם אל גוגל. החברה טוענת בתוקף כי מדובר בתקלה וכי המידע יועבר לרגולטורים ויושמד. בימים אלו מתנהלות נגד החברה חקירות פליליות בארצות הברית, אירופה ועוד - ולצידן תביעות פיצויים. עד עתה לא הורשעה החברה בפלילים באף מדינה, למעט צרפת.

 

עוד בנושא: גוגל תשלם 8.5 מיליון דולר כפיצוי על הפרת פרטיות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייך, אכלת אותה. המצלמה של גוגל
מומלצים