שתף קטע נבחר

וביום השלישי למלחמה: איפה אריק וברן?

בחזית הצפון: "ברוֹך" בחרמון. צה"ל ניסה לכבוש את ההר, וספג אבידות קשות. ובדרום בלבול: איפה בדיוק נמצאים הכוחות? האם קרובים לתעלה או רחוקים? גולדה: "אני רוצה להבין - מצבנו בתעלה הורע או שופר". פרוטוקול דיוני היום השלישי למלחמה משרטט קווים לדמותו של הבלגן

רב-אלוף חיים בר-לב, שנקרא חזרה לשירות במלחמת יום הכיפורים חוזר מאבק הקרבות ביום השלישי למלחמה ומדווח על המצב בחזיתות. בישיבה המתקיימת בשעה 17:50 אצל ראש הממשלה, גולדה מאיר, היוצאת לאור הלילה (יום ד') מגנזך המדינה, מתברר הבלבול הרב בדיווחים מהשטח. אפילו גולדה מתקשה להבין מה המצב בחזית: "רק בבוקר היה צריך 'להחזיק את אריק'. אני רוצה להבין - מצבנו בתעלה הורע או שופר מאז הצהריים".

 

הסיקור המלא: סודות יום כיפור

 

"היתה אי-בהירות איפה ברן (אברהם אדן, מפקד אוגדה 162 בסיני) נמצא", מסביר ראש המוסד, צבי זמיר לגולדה, שלא נשארת חייבת: "זה לא הסתבר מדברי דדו, ואני לא חושבת שדדו משלה את הממשלה, והוא אומר, הם מבקשים לעבור. אם לא תהיה ברירה, לא תהיה ברירה, אבל זוהי אשליה".

 

בר-לב מדווח על הנעשה בחזית הצפון: "אתמול בלילה עברתי בין החטיבות. ההרגשה היתה טובה. עשו עבודה רצינית. המון טנקים שרופים. רפול השמיד 150 טנקים. חטיבה 7 השמידה 120 טנקים", מספר בר-לב, "הם (הסורים) לא כל-כך בורחים. אין מצב של התמוטטות. לא לוחמים טובים כמונו, אבל הכמויות הן עצומות. אחד מנחם את השני. אם הם יבואו עם שתי החטיבות, יהיה אפשר להכות בהן. יש גם תוכנית לכיבוש. אך נוכח אפשרות המיתקפה של שתי החטיבות וה'ברוֹך' בחרמון, נחכה".


הווי ובידור בחולות. "הצמרת והממשלה יזועזעו" (צילום: לע"מ) 

 

כשבר-לב מדבר על ה"ברוֹך בחרמון" כוונתו לניסיון הכושל באותו היום לכבוש חזרה את מוצב החרמון שנכבש יומיים קודם לכן על-ידי הסורים עם פתיחת המלחמה. בקרב הזה איבד צה"ל עשרות לוחמים. "בינתיים, חבר'ה של 269 מנסים 'לצוד' טנקים לפי כוחותינו. זה ישבש קצת לסורים. אנו יורים בארטילריה על הריכוז הסורי. תוכנית אופנסיבית אין", אומר בר-לב.

  

  

השר יגאל אלון מזכיר את קיבוצו, בחוף המערבי של הכנרת: "אילו הסורים היו נועזים יותר, היו משיגים הישגים ניכרים. אפילו עד גינוסר היו מגיעים". בנקודה הזו, מצליף אלון בחיל האוויר, ה"מוגבל מאוד בכושר הסיוע. כש'חקה' (יצחק חופי, אלוף פיקוד צפון) ביקש שיתקפו את שתי החטיבות, תחילה הבטיחו, אחר כך אמרו: זה מסוכן מאוד. חקה דיבר עם דדו. היה סיוע מועט מאוד. בשלב זה בדיון עולה היתרון הטכנולוגי שיש לסורים ולמצרים על הכוחות הישראלים".

 

"האינפרא-אדום - יתרון עלינו"

בר-לב מדבר על היתרון הטכנולוגי של האויב: "גם לסורים וגם למצרים יש הטנק הסובייטי החדיש פלוס אינפרא-אדום. הם חופשיים על-ידי כך לתנועה וליירי בלילה. בזה יש להם יתרון עלינו. בלילה הראשון זה הפתיע. ידענו, תיאורטית, שיש להם את זה, אך הגייסות לא התחשבו. היום זה ידוע ולוקחים זאת בחשבון".


"כרגע ברן ירד דרומה". חדר הפיקוד (צילום: שלמה ערד, לע"מ) 

 

יגאל אלון שב ומציע לפגוע במטרות אסטרטגיות בעומק סוריה: "היות שדמשק קרובה, ואני לא רוצה בכיבוש דמשק, אבל בלילה להפציץ את תחנת הכוח של דמשק מהאוויר, או את מסוף הדלק, או את המטכ"ל הסורי, ולאט לאט אולי את נמל האוויר האזרחי בדמשק, ולאט לאט להרחיב לערים הסמוכות, ולהכות קשה בסביבות דמשק. הבירה תזועזע, הצמרת והממשלה יזועזעו. מוטי (הוד) אמר שהם, חיל האוויר, מסוגלים די במדויק לפגוע במטרות. יכול להיות שזה יעזור לרכך את העקשנות הסורית. כי בינתיים הם מגלים עקשנות".

 

המזכיר הצבאי של גולדה מאיר, תת-אלוף ישראל ליאור, דיווח על הנעשה בחזית הדרום: "כרגע ברן ירד דרומה, ומנסה להתקדם לאורך הסוללה ולהתחבר למוצבים התפוסים (אלו שעדיין לא נפלו). אריק מבצע התקפה בדירוג מסוים... התוכנית שהתגבשה אחרי התייעצות עם גורודיש ואריק, שהוא יתחיל מה'חווה הסינית' ויירד דרומה. בסביבות 15:30 החל אריק מופיע עם האוגדה והתחבר אל ברן שהגיע אליו. בדרך הם חיסלו חטיבת חי"ר פלוס טנקים וזחל"מים. אלברט גמר בינתיים את התחמושת". הכוונה לאלברט מנדלר מפקד אוגדה 252 שנהרג חמישה ימים מאוחר יותר. "במשך הלילה הוא קיבל חטיבה טריה, הסתער והגיע עד לתעלה. עכשיו אלברט הורחק, המצרים שמעו זאת והתחילו ללחוץ עליו".

 

ושוב - הבלגן חוגג. בשלב הזה, סותר ראש המוסד, צבי זמיר, את דברי המזכיר הצבאי, וטוען שברן לא הגיע עד לתעלה והוא במרחק ממנה. המזכיר הצבאי מתעקש: "היה שלב מסוים הלילה, שגם ברן וגם אריק ביקשו להשאיר להם את הגשרים, כי הם רצו לחצות". וזמיר משיב: "הם קצת אופטימיים". בסיכום הישיבה, מטיל המזכיר הצבאי של גולדה מאיר פצצה נוספת, ואומר כי "יש ידיעה שהלילה תהיה הפצצה כבדה על ישראל - מהאוויר. סוריה, מצרים ועיראקים". עם זאת, הוא אומר כי לפי הערכת אמ"ן "התקפת לילה היא קלושה".

 

אחרי המכות שחטף צה"ל בדרום ובצפון, חושש ראש המוסד שגם ירדן עלולה להיגרר למלחמה, ומזהיר מפני דילול כוחות שריון בבקעה."אם לוקחים מהבקעה צריך להיזהר מחוסיין". גולדה מאיר מעריכה שהמלך חוסיין מעביר למצרים מידע כוזב וש"כרגע הוא אינו מתכוון להיכנס למערכה". ראש הממשלה גולדה מאיר: "הוא (המלך חוסיין) הודיע פעמיים היום שהוריד לנו מטוסים. אני חושבת שהוא מוריד מטוסים ב'דיבור', אך לא יפעל. סאדאת לוחץ עליו, ואסד לוחץ עליו". יגאל אלון מעריך שאם תושלם המערכה בגולן, חוסיין יישאר מחוץ למלחמה, אך אם הסורים יתקעו יתד ברמה, ייתכן שייכנס. על כך משיבה גולדה: "סאדאת ואסד מספרים לו סיפורים". לימים התברר שהמלך חוסיין הזהיר את גולדה מאיר זמן קצר לפני פרוץ המלחמה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיין בשטח - החיילים שמחים
צילום: דוד רובינגר
שרון ודדו. "להחזיק את אריק"
צילום: דוד רובינגר
חדר המלחמה
צילום: שלמה ערד, לע"מ
מומלצים