שתף קטע נבחר

בעבודה מתרעמים: "אתנן פוליטי לליברמן"

ברק היה חבר בוועדה שניסחה את התיקון לחוק - ותמך בחובה על מבקש אזרחות להישבע ל"מדינה יהודית". אבל השר ברוורמן טוען שזו "מכירת חיסול של ערכי יסוד כאתנן פוליטי לליברמן", וגם הרצוג ובן אליעזר מתנגדים

ההחלטה של ראש הממשלה נתניהו לתמוך ולהביא לאישור השרים את "חוק הנאמנות", שמחייב שבועה למדינה יהודית בעת קבלת אזרחות, הצית שוב את הוויכוח הפנימי גם בתוך הממשלה - וגם בתוך מפלגת העבודה. "זו החלטה מקוממת חסרת אחריות, אתנן פוליטי לליברמן", כינה אותה השר אבישי ברוורמן.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, היה חבר בצוות השרים שהביא את נוסח תיקון החוק, ותמך בהצעה. השר לענייני מיעוטים ברוורמן התייחס לתיקון המוצע לחוק האזרחות ואמר כי "מדובר בהחלטה המוסיפה שמן למדורת הדה לגיטימציה כלפי ישראל בעולם". לדבריו, "החלטה זו לא תניב שום תועלת למדינת ישראל פרט להעברת מסר שלילי לאזרחים הערבים".

 

ברוורמן הוסיף כי הוא מצר על כך שמלחצים קואליציוניים בחר ראש הממשלה להעניק גושפנקא לקמפיין הבחירות של אביגדור ליברמן. "יש אלטרנטיבה בדמות קדימה ולכן תמוה מדוע נתניהו בחר לחסל ערכי יסוד בדמוקרטיה בתמורה להישרדות פוליטית".  

 

שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, שהיה ממתנגדי ההצעה בפעם הקודמת שהועלתה, קרא הערב אף הוא לברק לכנס דיון דחוף של שרי העבודה כדי לבלום אותה כעת. גם השר בנימין בן-אליעזר מתנגד ל"חוק הנאמנות".

 

ח"כ ברכה: נפתחה עונת החקיקה הגזענית

גם בכנסת הוסיפו הערב להגיב לנושא הבוער. ח"כ איתן כבל, ממתנגדיו הבולטים של ברק, אמר ש"מביך לראות איך ממשלת ישראל אובססיבית לגבי הצורך לקבל חיזוקים על היותה של ישראל מדינה יהודית, כאילו שמי שיצהיר את הנוסח החדש יהפוך לחובב ציון. מביכה עוד יותר העובדה שהממשלה שמתעקשת על הבלים קוסמטיים כמו נוסח השבועה, היא הממשלה שמתעקשת לצרף לישראל מיליוני פלסטינים מהגדה. פשוט מביך".

 

ח"כ מוחמד ברכה, יו"ר חד"ש, טען ש"נתניהו החליט לפתוח בעצמו את עונת החקיקה הגזענית. התוספת לחוק האזרחות כל כולה אמירה גזענית וטרנספריסטית שכנראה תמצא את הרוב הדרוש בעזרת שני השושבינים, ברק וליברמן.

 מזה זמן אמרנו שספר החוקים בישראל הפך למורה דרך למשטרים הכי אפלים וגזעניים בעולם".

 

מנגד, ח"כ דני דנון מהליכוד אמר ש"טיבי, זועבי וחברם עאזמי בשארה הובילו לצורך המיידי לשינוי החוק ולהחלטת הממשלה. כולנו היינו מוותרים עליו, אבל הח"כים הערבים צריכים להבין שהציבור מאס בהתנהלות שלהם".

 

מפלגת ישראל ביתנו הודיעה כי "מברכת על כך שראש הממשלה יביא ביום ראשון הקרוב להצבעה בממשלה את התיקון לחוק האזרחות, ובכך ימלא התחייבות חשובה שסוכמה עם ישראל ביתנו במסגרת ההסכם הקואליציוני".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביעד גליקמן ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברוורמן. מתנגד לנתניהו
צילום: דנה קופל
ליברמן. החוק ברוחו
צילום: AP
ברק. תמך, ומה עכשיו?
צילום: ירון ברנר
מומלצים