שתף קטע נבחר

עיני: "יש מאיפה לקחת כסף לתוספת השכר"

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי, והיו"ר מזהיר: "אני מקווה להגיע להסכם, אבל לא שולל שביתה". על דרישותיו: "אני לא מתמקח בשוק ולא נוקב בסכום בשביל לקבל פחות". על חלוקת הכסף: "לא שולל שהתוספת תחולק דיפרנציאלית"

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במשק - ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מגבה את ההכרזה ומאיים בשביתה כללית. כך עולה מדברים שאומר עיני היום (ה') בראיון ל-ynet. לדברי עיני: "המטרה שלי היא שיהיה משא ומתן עם האוצר במטרה להגיע להסכם. אני שונא שביתות ורואה בהן אמצעי אחרון ולא מטרה, ומקווה שנגיע ברוח טובה להסכם שיספק את כל הצדדים". 

 

אם המו"מ לא יצליח, אתם פותחים בשביתה כללית ביום ראשון בעוד 17 יום?

 

"לא יודע אם זה יהיה 17 או 19 או 20 יום, אבל אני לא שולל את האפשרות לשביתה".

 

10.5% זאת עמדת פתיחה מול האוצר שמציע 1.5%, במטרה להגיע לאמצע בשיטת הבזאר?

 

"אני לא עובד בשוק בעיר העתיקה. 10.5%, או, בעצם, 3.5% לשנה, זה מה שאנחנו דורשים. ברור שמשא ומתן קיים בשביל שכל אחד יגיד מה הוא רוצה, ובסוף מגיעים לנקודת הסכמה. אבל הסכום שאנחנו דורשים הוא הגיוני ומתקבל על הדעת, וגם מוצדק ומגיע, ואנחנו לא מעלים אותו על השולחן בשביל לקבל פחות".

 

תוספת אחידה של 10.5% זה אומר שעובדת סוציאלית שמשתכרת 4,500 שקל לחודש תקבל פחות מ-5,000 גם בעוד שלוש שנים, בזמן שהמנופאי בנמל שמשתכר 60 אלף שקל יקבל 66 אלף ובפועל, יקבל תוספת שקלית גבוהה הרבה יותר. זה צודק?

 

"מדובר בתוספת הגלובלית של עלות העסקת העובדים במגזר הציבורי. עוד לא הגענו בכלל לדבר על איך מחלקים אותו. אני לא שולל את האפשרות שהתוספת תהיה דיפרנציאלית, ותראה שכך חילקנו את התוספות הקודמות. שים לב שאנחנו עומדים גם על דרישות נוספות שלנו, בלא קשר לשכר, כמו הגדלת מעונות היום, והגדלת ההפרשות הפסניוניות, ואלה תוספות שחשובות בעיקר לעובדים החלשים".

 

באוצר טוענים שתוספות השכר יבואו על חשבון בריאות, חינוך וביטחון. מאיפה יקחו את הכסף ?

 

"לפי השאלה הזאת, אסור לתת תוספות שכר בכלל. אנחנו ארגון אחראי, ולא דורשים תוספות שכר בתקופות שהמשק במצוקה. אנחנו סומכים על הממשלה שהיא אחראית ושהיא תמצא מקורות מימון בלי לפגוע בדברים החשובים שהזכרת. אני יודע שיש רזרבות ויש מאיפה לקחת את הכסף. תהיה רגוע: תהיה תוספת שכר, ולא יקחו כסף ממקומות שיפגעו במדינה או בחברה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ההסתדרות, עופר עיני
צילום: גיל יוחנן
ההסתדרות מכריזה על סכסוך עבודה כללי. מתי השביתה?
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
עובדים במגזר הציבורי: "לא שוללים תוספת דיפרנציאלית"
צילום: ירון ברנר
מומלצים