שתף קטע נבחר

תיעוד: ראש ההתיישבות בסילוואן דרס מיידי אבנים

רשת "אל ג'זירה" שידרה סרטון שבו נראית מכוניתו של דוד בארי, יו"ר עמותת אלע"ד הפועלת ל"ייהוד" מזרח ירושלים, כשהיא פוגעת בנערים פלסטינים שהשליכו לעברו אבנים. הם פונו לטיפול, בארי הגיש תלונה ונחקר. מקורביו: "הכינו לו מארב"

אחד מראשי המתיישבים היהודים בסילוואן דרס נערים פלסטינים שהשליכו לעברו אבנים. צילומי וידאו ששודרו בצהריים (יום ו') ברשת "אל ג'זירה" תיעדו את מכוניתו של דוד בארי, ראש עמותת אלע"ד, המקדמת התיישבות יהודים במזרח-ירושלים, כשהיא פוגעת בשני נערים שהשליכו עליה אבנים.

 

הנערים פונו לבית החולים "אל-מוקאסד" במזרח ירושלים. זמן קצר לאחר האירוע הגיע בארי בכוחות עצמו לתחת משטרה בירושלים והגיש תלונה. הוא נחקר לבירור נסיבות המקרה ובסיום החקירה שוחרר בערבות. במשטרת ירושלים אמרו כי הם נעזרים גם בצילומים לצורך החקירה.

 

מקורביו של בארי מסרו בתגובה כי "דוד יצא מביתו יחד עם בנו ונסע באזור גיא בן הינום, כשלפתע הותקף על-ידי עשרות רעולי פנים שיידו עליו אבנים מכל עבר. הוא ניסה להיחלץ, תחילה על-ידי נסיעה לאחור, אך רכב שהיה מאחוריו חסם אותו. צריך להבין שהכינו לו מארב מתוכנן שכלל גם מצלמות שהובאו לשם מראש".

 

גורמים במרכז המידע "ואדי חילווה" שסילוואן אמרו כי התקרית אירעה בעת שתושבים שהשתתפו בתפילות יום השישי התפזרו לבתיהם סמוך למרכז הבוסתן. "כל אחד פנה לביתו, כאשר לפתע הגיח הרכב של בארי - אותו כולנו מכירים. מספר ילדים בגיל 10-12 הלכו לכיוונו, ופתאום הוא האיץ ודרס שניהם מהם. אחר כך הושלכו אבנים על רכבו. רעולי הפנים המסוכנים שבארי טוען שתקפו אותו הם ילדים רכים".

 

בתגובה למקרה אמר מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, כי על המשטרה "להרחיק את בארי משכונת סילוואן באופן מיידי על-ידי שימוש בצו הרחקה. אנשי עמותת אלע"ד ממשיכים להלהיט את הרוחות בשכונה ולגרום לנפגעים פלסטיניים מדי שבוע".

 

חפירות ארכיאולוגיות מעוררות מחלוקת

בארי (57) הוא יו"ר עמותת אלע"ד ("אל עיר דוד"), אשר שמה לה למטרה להגביר את הנוכחות היהודית בעיר דוד הקדומה, באיזור בו נמצא כיום הכפר הערבי סילוואן. העמותה פועלת באופן דיסקרטי לרכישת אדמות ובתים במתחם, שם הקימה כבר בסוף שנות ה-90 גן ארכיאולוגי מתוייר.

 

מישור נוסף בו פועלת העמותה באופן אינטנסיבי ומעורר מחלוקות, הוא חפירות ארכיאולוגיות בשיתוף עם רשות העתיקות, אשר מטרתן לזהות ולשמר שרידים יהודים מימי בית שני. הפעילות מעוררות זעם רב בקרב העולם הערבי והקהילה הבינלאומית.

 

האשמות ידועות כלפי העמותה היא על חפירות מתחת למסגד אל-אקצה, מה שעלול להביא לקריסתו.

 יש לציין כי פעילות שכזו מעולם לא אומתה, וגם גופי שמאל בארץ מעריכים כי היא לא מתקיימת. עם זאת, קריסות של מדרכות וחורים שנפערים באופן תדיר ברחובות סילוואן מיוחסים על-ידי התושבים לחפירות בשכונה, ומגבירים את הזעם בקרבם.

 

באפריל האחרון נפגש בארי עם אחד משלושת המוכתרים של סילואן, חסן סיאם, בניסיון להרגיע את הרוחות לקראת צעדת הימין שנערכה שם. אז הוא אמר לנציג הציבור הערבי כי "אנחנו חיים פה 20 שנה יחד ומצליחים לשמור על השקט, אך לאחרונה מתרבות הנסיבות שבהן מנסים הן גורמי ימין והן ארגוני שמאל להצית תבערה בשכונה העדינה הזאת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התאונה, צעד אחר צעד. "מארב מתוכנן" (לחצו להגדלה)
צילום: AFP
דוד בארי יחד עם מוכתר הכפר סילוואן (ארכיון)
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים