שתף קטע נבחר

בן 14 עתר: תנו לי להיות רב

הנער המחונן משה שריפי ניגש לבחינת ההסמכה לרבנות, אך הרב עמאר סירב לבדוק אותה. כעת עותרים הוריו בדרישה לחייב את הרבנות לבדוק את המבחן: "תיעתעו בנער והשפילו אותו". גורם ברבנות: הובהר מראש שהטופס לא ייבדק

נער בן 14 מנתניה עתר היום (א') לבג''ץ נגד הרב הראשי שלמה עמאר בדרישה לחייב אותו לבדוק את בחינתו להסמכה לרבנות, כך נודע ל-ynet. אם יעבור את בחינות ההסמכה הוא יהיה הרב הצעיר בעולם, והרב עמאר - שהסכים שייגש למבחן שלא ייבדק - מתנגד לכך.

 

הנער, משה רזיאל שריפי, הגיש את העתירה באמצעות הוריו ד''ר רונית וד''ר עו''ד ניסן שריפי כנגד הרב הראשי לישראל שלמה עמאר, מועצת הרבנות הראשית לישראל ומחלקת בחינות והסמכה ברבנות הראשית לישראל. בעתירה נטען כי משה, נער מחונן שלמד תורה, יהדות ומורשת ישראלי ובעקבות בקיאותו, מוריו המליצו לו לעבור בחינת הסמכה ראשונה לרבנות בהלכות שבת. בעקבות זאת הוא החל שוקד יום ולילה בלימודיו עד לרגע הגדול לו יחל - שעת המבחן.


והגית בו יומם ולילה. משה והספרים (צילומים: עידו ארז)

 

ההורים, עורכי הדין, כותבים כי משה אכן ניגש למבחן ובעודו שוקד על פתרונו נכנס לאולם הרב עמאר כדי לאחל הצלחה לנבחנים, הבחין במשה, החל לחקור לפשר העניין שנער צעיר כל כך נבחן ואז הורה שמחברת הבחינה של משה לא תיבדק.

 

בעתירה נטען עוד כי משה ניגש למבחני ההסמכה לרבנות בעידודם של רבנים ידועי שם וצירף המלצות מרבנים בכירים ואף שילם את האגרה הנדרשת. ''כשהרב עמאר נכנס לאולם הנבחנים והבחין בנבחן הצעיר הוא הביע את מות רוחו ובניגוד לכל דין או היגיון ובהעדר סבירות הגינות מינימלית או עקב שיקולים זרים ללא הפעלת שיקול דעת או זכות מתן זכות טיעון ותוך פגיעה בזכויות יסוד ופגיעה בכבוד האדם של משה הורה עמאר לבוחנים שלא לבדוק את מחברת הבחינה של משה", נטען בעתירה. עוד נכתב כי הרב עמאר ביקש להפסיק לאלתר את המבחן של משה אך רק לאחר שהבוחנים הצליחו לשכנע אותו לחזור בו מבקשתו כדי לא לפגוע ולבזות את משה לעיני כל, הוא הסכים שמשה ימשיך את הבחינה אך מחברתו לא תיבדק.


  

עוד נטען בעתירה כי בעקבות החלטת הרב עמאר פנו הוריו של משה ליועץ המשפטי לממשלה אך הוא לא נענה מעבר לכך שהתכתובת הועברה לטיפול המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ובעקבות זאת פנו ההורים לרב עמאר עצמו, למועצת הרבנות ולמחלקת הבחינות אך לדבריהם, הם לא זכו למענה הולם.

 

"חוסר סמכות של הרב הראשי"

מסלול הרבנות מיועד בדרך כלל לאברכים נשואים בגילאי 20 פלוס ועל פי הנהלים רק מי שלמד בישיבה מוכרת במשך 4 שנים מעל גיל 14 יכול לגשת למבחנים - כלומר כשהוא לפחות בן 22. למרות זאת, קיוו במשפחה כי הרבנים יכירו בבנם כמחונן ויאפשרו לו להיבחן בגיל צעיר. בעתירה קובעים ההורים כי הוראתו של הרב עמאר ניתנה בחוסר סמכות ובהיעדר דין מסמיך, מכתב הזימון לבחינה שקיבל משה מהווה הבטחה מינהלית מחייבת, וכי כשלא וניתנה ולא קוימה - החלטת הרב עמאר והנחייתו איננה סבירה ושרירותית.

 

על פי ההורים, ''המשיבים תיעתעו בעותר ונקטו כלפיו באופן משפיל ומבזה. הם נקטו כלפיו כאילו לית דין ולית דיין ואיש הישר בעיניו יעשה. דומה כי בנוקטם כך, נעלמו מהם מושכלות יסוד במורשת ישראל, וזאת מלבד התעלמותם מהנורמות הבסיסיות השרירות ותקפות במדינה מתוקנת".'

 

עוד נטען כי נאמר למשה והוריו שרק נבחנים מגיל 22 ומעלה יוכלו להיבחן בבחינות לרבנות. עם זאת, בעתירה מצויין שבן של אחד הבוחנים הבכירים נבחן בגיל 17 וסוכם כי הציון בבחינה יוכל לשמש אותו לצורך הסמכתו כרב רק בהגיעו לגיל 21, וכי גם הם מוכנים לפתרון שכזה.

 

בעתירה מובאת רשימה של רבנים שהוסמכו לרבנות בהיותם צעירים כגון הרב עובדיה יוסף שהוסמך לרבנות בגיל 19, הרב מרדכי אליהו ז''ל שהוסמך לרבנות בגיל דומה, ה"חפץ חיים" שהוסמך לרבנות בגיל 17 ועוד.

 

הרבנות: הובהר מראש שהטופס לא ייבדק

גורמים ברבנות הראשית הגיבו בגיחוך למשמע דבר העתירה. אחד מהם אמר ל-ynet: "עו"ד שריפי התחנן בפנינו לאפשר לבנו לגשת לבחינה, כדי שההשתתפות במעמד זה תעודד את הילד. הובהר לו מראש שזו המטרה ושטופס הבחינה לא ייבדק. אנו יוצאים מנקודת הנחה שגם פנייתו לבג"ץ נועדה אך ורק כדי לעודד את בנו המחונן, ומקווים שהשופטים ינהגו בעתירה כפי שבוחני הרבנות נהגו בבחינה".

 

ב-ynet פורסם כי מועצת הרבנות הראשית דנה באחרונה בנושא, וכמה

רבנים – בהם נשיאה, הרב הראשי יונה מצגר – דווקא נטו לאשר את בקשתו של הנער להיבחן. בשל התנגדות מקבילו הספרדי של מצגר, הרב שלמה עמאר, החליטו לבסוף החברים לדחותה ולאלץ את משה להמתין עוד כמה שנים.

 

גם רב העיר צפת, שמואל אליהו, שבחן בעצמו את משה והתרשם משליטתו בחומר, הביע אחרי המבחן אכזבה בשיחה עם ynet מהחלטת הרבנות שלא להתחשב בפרח הרבנות. "בכל הדורות בעם ישראל היה נהוג לטפח אנשים כאלה, שעתידים לצמוח ולגדול בתורה", טען הרב אליהו, "גם אבא זצ"ל, הריני כפרת משכבו, ועוד אחרים ש'התגלו' מוקדם, מסרו שיעורים בגיל צעיר". עוד הוסיף כי סמיכה לרבנות, אם הייתה ניתנת לנער, רק הייתה מעודדת אותו ומוסיפה לו מוטיבציה, מבלי שיהיה חשש כי ייבחר לכהונה כלשהי בתפקיד רבני בגיל זה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה רזיאל שריפי
צילום: עידו ארז
הרב עמאר. סירב לבדוק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים