שתף קטע נבחר

גילוח כבשים ומירוץ גבינה: הירידים המוזרים בעולם

אם המושג שלכם לגבי "כיף" כולל מירוץ אחרי גושי גבינה או ענידת תכשיטים עשויים מגללי מוּס, אתם לא לבד. פסטיבלים רבים מתקיימים לאורך השנה ברחבי העולם, בהם משתתפים משוגעים שונים בתחרויות מטורפות. הנה כמה מהבולטים שבהם

פברואר - חבל פיימונטה, איטליה: Ivrea Orange Festival

עובדה א': לפני מאות שנים, תושבי העיר הקטנה הזו מרדו נגד הרוזן ששלט בהם, ערפו את ראשו וסקלו למוות את שומריו. עובדה ב': כיום, איטליה נאלצת מדי שנה להשמיד עודפי ענק של תפוזים. כשמחברים את א' עם ב', מקבלים פסטיבל מטורף, שבו ליצנים מחקים את השומרים של הימים ההם ומתחפשים אליהם, רוכבים על מרכבות - והתושבים רוגמים אותם בתפוזים. זהו ללא ספק אחד מהאירועים העסיסיים ביותר שיש.


בקרב הזה, כדאי לא להיות זה שמחופש לשומר (צילום: getty images)

 

מרץ - מסטרון, ניו זילנד: Golden Shears Sheep Shearing Festival

בניו זילנד, תחרות גזיזת צמר הכבשים היא לא פחות משדה קרב עבור אלה המחפשים לעצמם פאר ותהילה. מאז החל להתקיים פסטיבל הגז ב-1961, התחרות הפכה להמונית עד כדי-כך שלעתים הצבא נקרא כדי להשליט סדר במקום ולרסן את המשתתפים.

 

אפריל - תאילנד: Chiang Mai Songkran Festival

למעלה מ-100 אלף בני אדם משתתפים מדי שנה באירוע זה, ומתיזים מים לכל עבר. המנוסים מבינהם מגיעים כשהם מצויידים ברובי מים, בלונים ממולאים וממטרות משוכללות. המים, לפי האמונה, מסמלים את טיהור הנפש במעבר לשנה הבאה.


השווו את היריד הזה למלחמות המים בכיכר רבין (צילום: getty images)

 

אפריל עד ספטמבר - לוקסמבורג סיטי: Cow painting festival

מדי שנה בקיץ, עיר הבירה של לוקסמבורג מתעוררת לחיים ב"מוווו" אחד גדול: האמנים המקומיים זוכים לצבוע את הפרות המקומיות לפי גחמותיהם הפרועות ביותר - מכסף ועד בגווני בטון, וגם נצפו כבר פרות שנצבעו כזברות או כאלה שעליהן צוירו נופי ההרים האלפים.

 

מאי -גלוסטר, אנגליה: Cooper's Hill Annual Cheese Rolling

ייתכן שבקרוב נחזה במדבקת "מוצר זה מסוכן לבריאות" גם על אריזות גבינה: עצמות שבורות, קרסולים נקועים וחבורות אדומות הם מראה שבשגרה במירוץ השנתי האנגלי הזה, שמקורו אינו ידוע. בכל מקצה משתתפים כ-20 משתתפים, שרצים במורד גבעה תלולה בניסיון לתפוס גוש גבינה ענק, שמשקלו לא פחות מאשר שלושה ק"ג וחצי. שימו לב - במירוץ האכזר הזה, הגבינה כמעט תמיד מנצחת.


חפשו בתמונה את השיכורים ואת גוש הגבינה (צילום: getty images)

 

יוני - פורטו, פורטוגל: Sao Joao Festival

למרות שפסטיבל זה אינו ידוע לרבים, הוא אחד מהמלהיבים ביותר של אירופה. סנט. ג'ון. פטרון האוהבים, פורש חסותו על העיירה הקטנה בפורטוגל בעוד תושביה מאירים אותה, מציבים בה דוכנים עם מאכלים משובחים וחוגגים כאילו אין מחר - עד שנשלפים כלי הנשק הקטלניים. מסיבה שטרם הובררה, בשלב מסוים מתנפלים הבנים על הבנות וחובטים אלה באלו בפטישי פלסטיק צבעוניים, כסימן לחיבה ולמשיכה.

 

יולי - גילרוי, קליפורניה: Garlic Festival

ד"ר רודי מאלון, נשיא קולג' אמריקני, היה המום כשגילה כי עיר קטנה בצרפת הגדירה את עצמה בגאווה כ"בירת השום של העולם". לכן, הוא החליט להוכיח לעולם כי גילרוי, עיר קליפורנית קטנה אף יותר, היא-היא שצריכה לשאת בגאון את התואר היוקרתי. כך נולד "פסטיבל השום" הגדול ביותר בעולם. לבאים לאירוע הענק מחכה חגיגה של ממש, עם שפע של מאכלי שום ומוצריו: מרק שום, פשטידת שום, קבב שום ואפילו כריכי שום.

 

במקום מתאספים נגנים וזמרים השרים מזמורי הלל בשבחו של הצמח הפקעתי ואמנים מקומיים מציעים לקהל את מרכולתם השוּמיית. יצויין כי יש נחמה למכורי-שום שאין ביכולתם להגיע לקליפורניה: פסטיבל שום שנתי מתקיים גם באי וויט שבבריטניה מדי חודש אוגוסט.


שום להמונים, לכל ילדה ולכל אישה, בואו קחו שום! (צילום: MCT)

 

יולי - טלקיטנה, אלסקה: Moose Dropping Festival

אין כמו פיסול בתוצרי חילוף החומרים של איילים כדי להרגיע את הנפש ולהביא מעט שלווה לנשמה. בפסטיבל הזה באלסקה, מתכנסים רבים כדי ליצור חפצי נוי ואומנות מגללי המוּס, ולקינוח - ממריאים בכדור פורח, ומיידים ממנו גללים לעבר מטרות שסומנו מראש.

 

אוגוסט - בוניול, ספרד La Tomatina

קרב האוכל הגדול ביותר בעולם מתקיים בעיר הקטנה הזו בספרד, ומושך אליו אלפי בני אדם. ביום האחרון של פסטיבל בין שבוע, מגיעות למקום מגיעות כמה משאיות, הנושאות יותר מ-40 אלף ק"ג של הפרי האדום והחושני, המיועד לשימוש אחד בלבד. במשך שעה תמימה, אין אלוהים: כל המשתתפים משליכים זה על זה עגבניות - ללא רחמים וללא נחמה.


שאלת תם לפרמדיקים: כיצד מבחינים בין דם למיץ עגבניות? (צילום: MCT)

 

ספטמבר - לואיזינה, ארה"ב: Rayne Frog Festival

בבירת הצפרדעים של העולם, יותר מ-50 אלף בני אדם מתאספים מדי שנה ביום העבודה האמריקני כדי להוקיר את היצור הקטן והירקרק: בעל החיים המקפץ זוכה לכבוד רב בדמות מירוצים, תחרויות שונות וקונצרטים המהללים את פועלו; בסיום האירוע, זוכות חלק מהצפרדעים לתהילה הגדולה ביותר - אכילתן ועיכולן. לבריאות!

 

 

  • מכירים פסטיבלים וירידים מופרעים יותר מאלה? ספרו לנו בטוקבקים!

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחווה ישראלית לפסטיבל גז הכבש?
צילום: אפי שריר
הם נישקו את נעליי - ובישלו את רגליי
צילום: רויטרס
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אותי צבעו בוורוד שתיקה, את גיסתי - בירוק שקיעה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים