שתף קטע נבחר

גאווה ישראלית: פישר נגיד השנה בעולם

הנגיד זכה בפרס היוקרתי של מגזין Euromoney על תפקודו במשבר הכלכלי העולמי. "מדיניות פישר תרמה לקבלת ישראל לארגון ה-OECD", כתבו עורכי המגזין. התואר התווסף לזכייתו של פישר בתואר "בנקאי השנה" במזרח התיכון וצפון אפריקה ובחירתו לאחד מ-7 הנגידים המצטיינים בעולם

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הוכתר אמש (א') בוושינגטון לבנקאי השנה העולמי לשנת 2010 מקרב כל נגידי הבנקים המרכזיים ברחבי העולם. פישר התבשר על הזכייה בפרס היוקרתית יממה אחת בלבד לאחר שהוענק לו תואר בנקאי השנה האזורי מקרב נגידי הבנקים המרכזיים של מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה. כמו כן, לפני שבועיים הוא נבחר לאחד מ-7 הנגידים המצטיינים בעולם.

 

את התואר היוקרתי לבנקאי השנה העולמי מעניקה מערכת המגזין "יורומאני" (Euromoney), כתב העת המוביל בעולם הפיננסי בתחומי הבנקאות והמימון. פישר קיבל את הפרס על סמך החלטת מועצת המערכת של המגזין, שמעניקה את התואר השנתי לנגיד המצטיין מקרב כל נגידי הבנקים המרכזיים בעולם ב-30 השנים האחרונות.

 

תהליך הבחירה היה ממושך והבחירה נעשתה בהצבעה חשאית של עורכי המגזין. התואר הוענק לו על ידי יו"ר המגזין במהלך נעילת כנס קרן המטבע הבינלאומית שנערך במלון ווילארד אינטרנשיונל בוושינגטון.

 

המגזין מציין לשבח את הנגיד על "הצלחתו למצוא את האיזון האופטימלי בין מיתון האינפלציה והתמיכה בהתאוששות הכלכלית של המשק הישראלי לאחר המשבר העולמי. עמידותה של ישראל בזמן המשבר הפיננסי ובתקופה שאחריו מוכיח כי סטנלי פישר ראוי לכבוד לו הוא זוכה בצמרת הקהילה הפיננסית העולמית".

 

"מדיניות חדשנית"

עורכי המגזין מוסיפים ומציינים את "הצעד האמיץ שנקט פישר בהעלאת הריבית בספטמבר 2009, כאשר ישראל היא המדינה הראשונה שבה הועלתה הריבית לאחר המשבר. מהלך זה הסתבר כצעד נכון שהצטיין בראיית הנולד. העלאות הריבית הבאות תוזמנו היטב ואפשרו לכלכלת ישראל לצמוח בשיעור נאה של 4.7% ברבעון השני של 2010".

 

ההחלטה מדגישה כי "העלאות הריבית נעשו תוך שמירה על ריסון האינפלציה ברמה של 1.8%", ומתייחסת גם להתערבות הנגיד בשוק המט"ח ברכש הדולרים היומי והמסיבי שהחל ערב המשבר. "המדיניות החדשנית שנקט פישר, גם אם היתה שנויה במחלוקת באותו הזמן ביססה את יתרון המט"ח של ישראל ובו בזמן האיצה את היצוא", נכתב.

 

"האצת היצוא היתה חיונית להצלחת הכלכלה הישראלית, למרות הקשיים הפוליטיים והאזוריים שבהם נתונה ישראל. המדיניות הזאת של פישר תרמה לקבלת ישראל לארגון ה-OECD במאי השנה", מסכם המגזין.

 

"רואה פני עתיד"

פישר מצטרף למועדון הצמרת היוקרתי של חתני פרס נגיד השנה של המגזין, אליו נוספו בשנים האחרונות נגיד הבנק המרכזי האירופי ז'אן-קלוד טרישט, הנגיד הברזילאי הנריק מיירלס והנגיד המקסיקני חילרמו אורטיז.

 

לצד פישר בוחר המגזין גם את שר האוצר של השנה. הערב קיבל את הפרס שר האוצר של רוסיה אלכסיי קודרין על ייצוב כלכלת ארצו למרות המשבר וקשיים פנימיים ותוך הדיפת הלחצים הפוליטיים שהיו עליו.

 

גם התואר שניתן לפישר בסוף השבוע התבסס על היותו "רואה פני עתיד" כשהיה גם הנגיד הראשון בעולם שהוריד את הריבית שנה קודם לכן. מועצת המערכת של המגזין הכלכלי היוקרתי "שווקים מתעוררים", בראשות העורך קלייב הורווד, בחרה בהצבעה חשאית בפישר מתוך רשימת מועמדים מצומצמת של נגידים שהחלטותיהם השפיעו ישירות על הביצועים הכלכליים והפיננסיים של מדינותיהם, ועל האופן שמהלכיהם נתפסו ב-12 החודשים האחרונים. על ההחלטה השפיעו גם חוות דעת של בנקאים ומשקיעים מובילים בעולם.

 

מברכים ומתברכים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכשר אוצר ב-2005 המליץ על פישר לתפקיד נגיד בנק ישראל, התקשר לברך את הנגיד על זכייתו. נתניהו הודה לנגיד על פועלו והוסיף: "במהלך השנים, קיבלתי החלטות קשות רבות שהשפיעו על הכלכלה שלנו אבל ההחלטה הקלה ביותר שלי הייתה לבקש ממך לשמש כנגיד בנק ישראל. לשמחתי הסכמת, ותרומתך - גדולה וחשובה".

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בירך אף הוא את הנגיד ואמר: "סטנלי פישר הביא כבוד רב למדינת ישראל, ואנו איננו רק מברכים אותו אלא גם מתברכים בו, בתושייתו ובתבונתו הרבה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ואטילה שומפלבי


פורסם לראשונה 10/10/2010 18:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד בנק ישראל
צילום: גיא אסייג
מומלצים