שתף קטע נבחר

אחרי "האזרחות", השרים ידונו בחוק "משאל העם"

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בחוק שמחייב לערוך משאל עם במקרה של נסיגה משטחים. יוזם ההצעה, ח"כ יריב לוין, אמר: "אני נחוש לסיים את חקיקת החוק הזה"

אחרי אישור התיקון לחוק האזרחות בממשלה - צפויה היום (ב') ועדת השרים לענייני חקיקה לדון בחוק נוסף שמעורר מחלוקת. השרים יקיימו דיון מיוחד בנושא הצעת חוק משאל העם, המחייבת לקיים משאל במקרה של החלטת ממשלה על נסיגה משטחים שבריבונות ישראל - רמת הגולן ומזרח ירושלים.

 

מדובר בהצעת חוק פרטית, אותה יזמו חברי כנסת ממפלגות הימין ואותה מקדם יו"ר ועדת הכנסת, יריב לוין (ליכוד). ההצעה אמנם הוגשה כבר לפני שלוש שנים ואף עברה קריאה ראשונה בכנסת. אך מאז הצעה זו נמצאת בהקפאה. לפני כשלושה חודשים הודיע לוין כי הוא מכנס את ועדת הכנסת כדי להביא את הצעת החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית, כיוון שבניגוד לסיכומים, ועדת השרים לא הצביעה על החוק.

 

על פי הצעת החוק, אם תאושר בממשלה נסיגה משטח בריבונות ישראלית מלאה כמו רמת הגולן ומזרח ירושלים, יובא הנושא להחלטת הכנסת. אם יאושר, יערך משאל עם תוך 180 יום, כאשר ישנה הסתייגות המאפשרת לא לקיים משאל עם במקרים מיוחדים של תיקוני גבול טכניים, במקרה שלדבר יהיה רוב של 80 ח"כים ויותר.

 

ועדת השרים צפויה לדון בהצעה, כשהדיון יעסוק בדרך עריכת משאל עם, בשאלה האם עריכתו היא חובה מוחלטת, באיזה שלב יש לערוך אותו והאם עריכתו תחייב גם על מהלכים חד צדדיים - בדומה להתנתקות, כפי שרוצה ח"כ לוין או רק במקרה של הסכם שלום.

 

לוין אמר ל-ynet: "אני נחוש לסיים את חקיקת החוק הזה, והודעתי לחברי וועדת השרים, כבר בסוף המושב הקודם, שאני מתכוון להביא אותו להצבעה במהלך המושב הזה. אני בהחלט חושב שוועדת השרים תתמוך בחוק, בנוסח שגיבשה הוועדה, שמבטאת אחדות דעים רחבה, גם בכנסת וגם בציבור. אני מצפה שהממשלה תגבש עמדה חיובית ותתמוך בחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמת הגולן. יהיה משאל?
צילום: AFP
ח"כ לוין. יוזם ההצעה
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים