שתף קטע נבחר

סלולר: שימוע לנדידה פנים ארצית

משרד התקשורת מבקש להקל על מפעילים סלולריים חדשים, ומפרסם שימוע להסדר הנדסי במסגרתו יחויבו החברות הקיימות לאפשר למפעילים חדשים שימוש ברשת שלהן, באזורים בהם אין להם עדיין תשתית עצמאית

במשרד התקשורת מפרסמים היום שימוע לעניין הסדר הנדסי ליישום נדידה פנים-ארצית, במסגרתו יחויבו החברות הסלולריות הקיימות לאפשר למפעילים סלולריים חדשים שימוש ברשתות הקיימות שלהן. כל זאת במסגרת התוכנית של משרד התקשורת להכניס לשוק מפעיל סלולרי חמישי. תגובות מנומקות יתקבלו במשרד עד 15 בינואר 2011.

 

למפעילים הסלולריים החדשים שמשרד התקשורת מבקש להכניס לשוק הסלולר תוך שבע שנים, לא תהיה פריסה מלאה במשך תקופה ארוכה. שהרי נקבע כי יגיעו לכיסוי של 20% תוך שנתיים וכיסוי של 40% תוך שש שנים. ועל כן משרד התקשורת מבקש כי באזורים שלא יכוסו על-ידי מפעיל חדש, הוא יוכל להשתמש בתשתית של חברות הסלולר הקיימות. לפי ההסדר, המפעילים החדשים ישתמשו ברשתות הקיימות עד שייסיים לפרוס רשת משלו.

 

יישום נדידה פנים ארצית הועבר במסגרת חוק התקציב ביולי. כעת המשרד מבקש לוודא את התשתית ההנדסית של הנדידה. לפי משרד התקשורת, נקודת המוצא להסדר ההנדסי תהיה כי שירותי הנדידה יינתנו באופן שיאפשר לבעל הרישיון החדש לתת שירותים סלולריים למנוייו, באיכות ובתנאים הזהים לאלה שנותן המפעיל הקיים למנוייו. שיקול נוסף לעניין נדידה פנים ארצית הינו מתן שירות למנוי מפעיל סלולרי נודד, ככל שניתן, בידי מפעיל סלולרי נודד באזורי הכיסוי שלו.

   

ההצעות ליישום של משרד התקשורת

חלופה ראשונה - מפעיל מארח יאפשר מעבר של שיחה של מנוי נודד בין אתרים שלו לבין אתרים של מפעיל נודד בשני הכיונים, ללא ניתוק או הפרעה לשיחה. לפי המשרד, יתרונה של חלופה זו היא בכך שמנוי של מפעיל נודד מקבל שירות רצוף וללא ניתוקים במשך השיחה או קבלת שירות, והמפעיל הנודד מספק בעצמו את השירות בכל עת שהמנוי נמצא בטווח הכיסוי של רשתו.

 

חלופה שניה - מעבר שהוא חד-כיווני, מאתר מפעיל נודד לאתר מפעיל מארח. לפי המשרד, גם בחלופה זו, מנוי של מפעיל נודד מקבל שירות רצוף וללא ניתוקים במשך השיחה או קבלת שירות. חסרונה של חלופה זו לעומת החלופה הראשונה הוא בכך שבמצבים שונים, למרות שיש למפעיל הנודד כיסוי באזור מסוים, מנוי שלו יקבל שירות מהרשת המארחת ככל שהחל לקבל שירות באמצעותה או ככל שעבר אליה במהלך קבלת השירות.

 

מאז ההכרזה על הכנסת מפעילים נוספים, לשימוש בשני תדרים סלולריים נוסף על אלו של פלאפון, סלקום ואורנג', הכריזו החברות מירס, 012 סמייל, 018 אקספון וגינדי השקעות, שהן מעוניינות להתמודד במכרז.

 

שר התקשורת משה כחלון: "אני רואה ביכולת הנדידה הפנים ארצית מהלך חיוני וחשוב לכניסת מפעילים סלולאריים נוספים נוספים, שיביא להרחבת התחרות בענף הסלולר לטובת ציבור הצרכנים בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
יכולת נדידה תקל על כניסת מפעיל חמישי
צילום: Index Open
מומלצים