שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  42% סבורים שהמדינה צריכה לספק דיור ציבורי

  מסקר של עמותת ידיד עולה כי 45% מבעלי המשכנתאות מתקשים לעמוד בתשלום החודשי, ו-67% סבורים כי יש להוריד את מחירי הדירות בארץ

  45% מבעלי הדירות בישראל מתקשים לעמוד בתשלומי המשכנתא שלהם. כך עולה מסקר שנערך עבור עמותת ידיד והפורום הישראלי לאחריות חברתית על ידי מכון המחקר מאגר מוחות. הסקר יוגש מחר (ג') לחברי ועדת הכספים, שתדון במשבר הדיור בישראל.

   

   

  בסקר השתתפו 531 משיבים בני 18 ומעלה. 76% מהמשיבים בסקר דיווחו כי יש בבעלותם דירה, 20% דיווחו כי הם מתגוררים בשכירות ו-2% הנותרים מתגוררים בשכירות ציבורית, בחברות כמו עמידר או חלמיש.

   

  סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, אמר ל"כלכליסט" כי לאחרונה ניתן לחוש בוודאות את המצוקה שחווה מעמד הביניים בתחום הדיור.

   

  לדבריו, עד לעת האחרונה טיפלה העמותה בעיקר בדיירים מהעשירונים התחתונים שלא יכלו לעמוד בתנאי המשכנתא שלהם ופנו לעמותה בבקשת עזרה ובהתמודדות עם פריסת חובות.

   

  מלמד הוסיף, כי בתקופה האחרונה מגיעים יותר ויותר מקרים של בני מעמד הביניים שמתקשים לעמוד בהחזר המשכנתא והעמותה החלה לטפל גם בהם.

   

  על פי הסקר, החלוקה בקרב המשיבים שהודו כי הם מתקשים בהחזר החודשים עומדת על 31% לכאלו שהודו כי יש להם קושי לעמוד במתקשים לעמוד בתשלומים ו-14% המתקשים מאד לעמוד בהם.

   

  להוריד את מחירי הדיור

  מהסקר עולה, כי רוב המשיבים מצפים להתערבות המדינה במטרה לפתור את מצוקת הדיור. 85% ענו כי על המדינה להעניק סובסידיה לזוגות הצעירים הרוכשים את דירתם הראשונה.

   

  עוד עולה, כי 68% חושבים שהמדינה צריכה להעניק סובסידיה גם לסטודנטים הרוכשים את דירתם הראשונה, ו72% חושבים כי המדינה צריכה להעניק סובסידיה לתושבים הרוכשים דירה באזורי פריפריה. 

   

  בנוסף, 67% מאמינים כי המדינה צריכה להוריד את מחירי הדירות בארץ, 79% חושבים כי המדינה צריכה למכור קרקעות במחירים נמוכים כדי לאפשר רכישה על ידי משפחות וצעירים, ו-40% מאמינים כי יש למנוע מתושבי חוץ לרכוש דירות במרכזי הערים אם הם משתמשים בהן פחות מ-10 חודשים בשנה.

   

  בתשובה לשאלה מהו הסיוע שמדינת ישראל צריכה להעניק לתושבים, השיבו 42% כי המדינה צריכה לספק דיור ציבורי תמורת תשלום מוזל של דמי שכירות. 

   

  12% השיבו כי יש לספק דיור ציבורי ללא תשלום דמי שכירות. 10% השיבו כי יש לסייע כספית כדי שיוכלו לשכור דירה בשוק החופשי. 18% השיבו כי יש להעניק סיוע כלכלי כדי שיוכלו לרכוש דירה בשוק החופשי. 1% בלבד השיב כי אין להעניק סיוע כלל.

   

  רוב המשיבים (51%) השיבו כי היו מוכנים לעבור לגור בשכירות אם המחיר יהיה נמוך ואם השכירות תהיה לתקופה ארוכה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים