שתף קטע נבחר

הרב אלישיב נגד גיור הצבא: 'אישור גויים כיהודים'

מתקפה של מנהיגי הציבור הליטאי נגד מסלול הגיור הצבאי והרב עמאר שהתייחס אליו בחיוב. פוסקי ההלכה הבכירים קראו "לעשות הכל לסיכול אישור גיור לא הלכתי - בלא קבלת מצוות"

החרדים נגד הגיורים בצה"ל: בכירי הרבנים בציבור החרדי-ליטאי פרסמו "דעת תורה ומחאה" נגד מסלול הגיור הצבאי ותמיכה ברשמי הנישואים שאינם מכירים בבוגריו כיהודים, זאת על רקע הדיון הציבורי והמשפטי בנוגע לתוקפו החוקי וההלכתי. 

 

במודעה שפורסמה הבוקר (יום ג') בעיתונים החרדים "יתד נאמן" ו"המבשר", נטען "רוח עועים שבה וחזרה ל'אשר' גויים כיהודים". על כן קוראים הרבנים לכל מי שבידו לעשות זאת "למחות ולמנוע פריצת כרם בית ישראל ולסכל 'אישור' לגיור שאינו כהלכה בלא קבלת מצוות".

 

החותמים הם ממנהיגי הזרם המרכזי בציבור החרדי - פוסקי הלכה בכירים וראשי ישיבות ליטאיים. בין השמות הבולטים נמצאים הרב יוסף שלום אלישיב, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, הרב נסים קרליץ, הרב חיים קנייבסקי, הרב שמואל אויערבאך ואחרים.

  

מדובר במתקפה משולבת ומתוזמנת היטב של מנהיגים אלו, והיא מכוונת בעיקר לעבר הרב הראשי שלמה עמאר. בחודש שעבר פירסם הרב הודעה שבה התייחס באופן חיובי לגיור הצבאי, ומייד סומן על ידי הליטאים כמי שמכשיר אותו.

  

הודעת הרב הראשי ניתנה לאחר שנציגת המדינה אמרה בדיון בבג"ץ כי דייני הגיור בצה"ל לא הוסמכו לכך וכי והגיורים עצמם לא אושרו ברבנות הראשית. בתגובתו לדברים סקר עמאר שיתוף פעולה ארוך בין הרבנות האזרחית לצבאית וקרא למשרד המשפטים להסדיר את ההיבטים המנהליים בסוגיה.

  

בין היתר כתב – כציון עובדה היסטורית – כי הרבנות הראשית נהגה במשך השנים להשיא את בוגרי הגיור הצבאי כיהודים, והודיע כי יכנס ישיבה של מועצת הרבנות הראשית כדי לדון בנושא זה מבחינה הלכתית. הלגיטימיות שהפגין הרב הראשי כלפי מערך הגיור בצה"ל והפרשנות שניתנה לדבריו היא שעוררה את גל המחאה.

 

מי שתקפו את הרב עמאר בצורה ישירה וחריפה יותר הם רבני פלג "העדה החרדית" הקיצוני, שבמודעת "אזהרה חמורה" שפרסמו בסוף השבוע נגד הכשרת הגיורים כתבו: "אנו מוחים במחאה נמרצה נגד אלו הקוראים לעצמם רבנים ומסייעים במישרין ובעקיפין לכך, כי הוא עוון פלילי חמור מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעודת הגיור הצבאית
הרב אלישיב
מומלצים