שתף קטע נבחר

"2011 תהיה שנת המפנה בתקשורת הסלולרית"

כך אמר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס בדיון בנושא שנערך היום בוועדה. משרד התקשורת הודיע כי המפעילים הוירטואליים יפעלו כבר בקיץ 2011, ובמועצה לצרכנות אמרו: יש להוריד את דמי הקישוריות לשחקנים החדשים בשוק

משרד התקשורת יכניס לשוק הטלפון הסלולרי את המפעילים הוירטואליים החדשים עד קיץ 2011, כך הודיע היום לוועדת הכלכלה מנכ"ל המשרד עדן בר-טל, בדיון שנערך בוועדת הכלכלה של הכנסת.

 

שהמשרד נתון תחת לחצי חברות הסלולר לעכב ככל האפשר את כניסת המפעילים החדשים לשוק. "פערי המחירים בשוק הסלולרי הם סימן ברור להיעדר תחרות בשוק שבו לקוחות רבים ללא כוח פיקוח או עם כוח מיקוח נמוך", אמר ברטל.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) אמר שהוועדה תיתן למשרד התקשורת את כל הסיוע על מנת להפוך את 2011 לשנת המפנה בתקשורת הסלולרית. 

 

המפעילים החדשים המתוכננים להיכנס לשוק, יעשו שימוש בתשתיות הקיימות של ארבעת המפעילים הגדולים. בר-טל ציין כי עד כה הוענקו רישיונות ל-4 מפעילים וירטואליים (טלקום 365, פרי טלקום, איתורן תקשורת ורמי לוי הבעלים של שיווק השקמה). אליהם יצטרפו שני מפעילים שישתמשו בתדרים סלולריים נפרדים, ויפרשו תוך עשור תשתית סלולרית משלהם.

 

בר-טל הוסיף כי מספר חברות נוספות ממתינות לקבלת הרישיון. עוד אמר אמר כי בשנים הקרובות מספר משתמשי הסלולר בעולם יגדל פי 10 מ-5 מיליארד משתמשים כיום ל-50 מיליארד. 

  

בדיון התברר כי המצב בשטח הוא בפועל לא מזהיר. היועץ המשפטי המלווה את חברת טלקום 365, עו"ד אברהם לוי, אמר כי החברה אומנם קיבלה את הרישיון לפני 4 חודשים אבל טרם הגיעה לפריצת דרך במו"מ עם חברות הסלולר הגדולות שאמורות לספק את התשתית לשירות. "עדיין לא מצאנו מפעיל שיחשוב ששווה לו להגיע איתנו להסדר, הם רוצים למחוק אותנו כל עוד אנחנו קטנים" אמר.

  

ח"כ נחמן שי אמר כי הוא השתכנע שהפעילות המבורכת של משרד התקשורת טרם הצליחה לפצח את ה"קוד הגנטי של חברות הסלולר". שי אמר: "הם סגרו את השוק באופן הרמטי והיזמים לא יצליחו לחדור אליו ללא התערבות משרד התקשורת. הכנסת ובמיוחד וועדת הכלכלה צריכים לתת גיבוי לכל פעולה של הממשלה כדי שהציבור יצא נשכר מכך".

  

סלולר: תחום התלונות המוביל במועצה לצרכנות

אקוניס קרא בסיכום לחברות הסלולר לסיים את המו"מ במהירות האפשרית כדי לאפשר את כניסת המפעילים הוירטואליים לשוק במהירות האפשרית.

 

נציגי המועצה לצרכנות אמרו בדיון כי יש להסדיר רמה נפרדת ונמוכה יותר של דמי קישוריות למפעילים וירטואליים ולמפעיל הסלולרי החמישי, שאם לא כן, קיים חשש שלא יכנסו מפעילים חדשים לתחום ולא תהיה תחרות. לדוגמה, חישוב הקש"ג נעשה על פי עלות שירותי העברת שיחה הן ברשת דור 2 והן בדור השלישי, כאשר בפועל השימוש ברשת הדור השני שולי ובנוסף המפעילים החדשים לא יעשו שימוש ברשת דור 2.

   

מיטל בשרי מהמועצה לצרכנות אמרה כי תחום התלונות בתקשורת הוא המוביל במועצה. לאור זאת, רק אם יתקיים איום תחרותי אמיתי על החברות, יש סיכוי שהן יורידו מחירים כדי לשמר את הלקוחות.

 

האם החזון הזה יתגשם והמחירים בשוק הסלולר אכן ירדו ולא רק בטווח הקרוב? כיוון שכניסת המפעילים הוירטואליים והלא וירטואליים תהיה מדורגת וארוכה, את התשובה לכך נדע רק בעוד מספר שנים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
האם התחרות תוריד את המחירים?
צילום: undex open
מומלצים