שתף קטע נבחר

מי יקנה את 012 סמייל, פרטנר או סקיילקס?

אילן בן-דב מעוניין בסמייל, אך משרד התקשורת אסר עליה להירכש בידי חברת הסלולר פרטנר. כעת הוא שוקל לבצע את המהלך באמצעות סקיילקס, אך גם נתיב זה עלול להתברר כחסום. פיתרון אפשרי: מכירת פעילות השיחות לחו"ל לאקספון

האם פרטנר עומדת להכריז על רכישת ספקית האינטרנט והטלפוניה 012 סמייל? על פי גורמים המקורבים לנושא, הדיונים בין הצדדים הגיעו לסיומם בהסכמה, וצפויים להיות מאושרים בדירקטוריון פרטנר בקרוב. אולם גם אם העסקה תוכרז, ותניב לבעל השליטה הנוכחי בסמייל, יוסי מימן, רווח של כ-300 מיליון שקל על המחיר ששילם בינואר 2010 על סמייל (1.2 מיליארד שקל), צפויה העסקה להיבחן בידי שר התקשורת ואין ודאות כי תאושר.

 

 

על פרטנר נאסר לפעול בתחום אספקת שיחות טלפון לחו"ל, ולמרות עתירה לבג"צ בנושא, וחלון הזדמנויות קטן שנפתח באוגוסט האחרון, עומד משרד התקשורת בסירובו לאפשר לחברה להיכנס לתחום זה. לסמייל פעילות מהותית בתחום אספקת שיחות לחו"ל (למעשה, כך החלה את פעילותה עוד בימי "קווי זהב"), ולפיכך אסור לפרטנר אף להחזיק את החברה בבעלותה.

 

בעל השליטה בפרטנר, אילן בן-דב, מודע לבעייתיות באישור הרכישה באמצעות פרטנר, ולפיכך בוחן ביצועה באמצעות סקיילקס, החברה הציבורית שבאמצעותה הוא למעשה שולט על פרטנר. עם זאת, למרות שסקיילקס אינה פועלת ישירות בתחום התקשורת, אלא משמשת כחברה בת של סאני, שלה פעילות מכירת מכשירי סלולר של סמסונג, היא עדיין קשורה בטבורה לעולם שירותי התקשורת באמצעות אחזקתה בפרטנר.

 

הגדרות משרד התקשורת בחוק התקשורת ורשיונות החברות ברורים, וכאשר הם אוסרים על גוף מסויים להימנע מפעילות תקשורת מסויימת, הם אף מרחיבים את האיסור לבעל השליטה באותו גוף. לפיכך יאלץ בן-דב להפעיל פלפולים משפטיים לא פשוטים על מנת לשכנע את משרד התקשורת לאשר עסקה שכזו.  

 

לכאורה, פיתרון לנושא יכול להימצא באמצעות מכירת פעילות השיחות לחו"ל של סמייל לגורם אחר, כאשר המועמדות הטבעיות הינן HOT ו-018 אקספון. סביר להניח כי מכירת הפעילות לאקספון תזכה באישור רגולטורי מהיר יחסית, כיוון שגודלה של אקספון ואי פעילותה המהותי בתחומים אחרים מאפשרים למשרד התקשורת להתייחס לעסקה ככזו שתקדם את התחרות בתחום התקשורת. מאידך, העובדה שבעל מניות מהותי ב-HOT, פטריק דרהי, מחזיק גם במירס, עלולה להקשות על אישור רכישת פעילות זו של סמייל בידי HOT. 

 

עם זאת, פרטנר תרכוש רק את פעילות הטלפוניה של סמייל, לה כ-200 אלף לקוחות, ופעילות קישוריות האינטרנט, עם כחצי מיליון לקוחות, ותיוותר ללא פעילות של שיחות בינלאומיות, עובדה שצפויה לצנן מהותית את רצונה לבצע את העסקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילן בן דב
צילום: שחר אהרוני
מומלצים