שתף קטע נבחר

בישראל ביתנו מאותתים: לא נפרוש בגלל הקפאה

גורמים המקורבים למו"מ העריכו כי נתניהו ייכנע ללחץ ויחדש את הקפאת הבנייה: "משהו מתבשל, היא תוארך בחודשיים-שלושה ואולי יותר". בינתיים, נראה כי הוא יכול להיות רגוע: מקורבים לליברמן אמרו כי יפרשו "רק אם רה"מ 'יפריש' אותנו"

בזירה המדינית עדיין מחפשים פתרונות יצירתיים, אבל לפחות בנוגע לקואליציה יכול ראש הממשלה להיות רגוע. אחרי שיו"ר ש"ס, השר אלי ישי, הבהיר השבוע כי אין בכוונת מפלגתו לפרוש מהממשלה גם במקרה שיוחלט לחדש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות, הבהירו הערב (יום ד') גם בישראל ביתנו כי במידה שהמהלך ייצא אל הפועל - לא ישברו שם את הכלים ויעזבו את הקואליציה.

 

בכירים במפלגה אמרו ל-ynet כי "למרות שאנחנו לא נתמוך בהארכת ההקפאה, לא נעזוב את הממשלה. ישראל ביתנו תפרוש רק אם ראש הממשלה יחליט 'להפריש' אותנו".

 

בסביבתו של שר החוץ ויו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, סירבו להתייחס באופן ישיר לשאלת הפרישה מהקואליציה במקרה של הארכת ההקפאה ואמרו כי לפחות לעת עתה, הנושא כלל לא עומד על הפרק. "אין מה להתייחס לזה", הבהירו.

 

ליברמן עצמו מתנגד להמשך ההקפאה, אך למרות זאת - בשבועות האחרונים התגבש באגף הימני בקואליציה קונצנזוס שלפיו גם אם ייאלץ נתניהו להיכנע ללחץ האמריקני והפלסטיני, לא יביא הדבר להתמוטטות הממשלה - בעיקר מחשש שאת מקומם של אותם גורמי ימין תמלא קדימה.

 

"אנחנו לא נפרוש כדי שההקפאה לא תהיה ארוכה יותר", אמר השר ישי ל-ynet. דברים ברוח דומה אמר שלשום גם ליברמן, שהבהיר כי הממשלה הנוכחית תכהן קדנציה מלאה.

 

הדברים באו בעקבות נאומו של נתניהו בפתח מושב החורף של הכנסת, אז חשף כי הציע לפלסטינים להאריך את משך ההקפאה, אם יסכימו להכיר בישראל כמדינה יהודית. במערכת הפוליטית התקשו לפרש באופן חד-משמעי את הדברים, וחלק מהשרים סברו כי "מדובר בתרגיל פוליטי שנועד לאפשר לראש-הממשלה לנכס לעצמו את המאבק על אופיה של מדינת ישראל".

 

עם זאת, ביקשו בסביבתו של נתניהו להדגיש כי "הפלסטינים דחו לפני חודש את ההצעה הזו, ובינתיים מחפשים פתרון אחר".

 

גורמים מקורבים למגעים המתנהלים בנושא ההקפאה בין ישראל לבין ארצות-הברית הביעו בימים האחרונים "אופטימיות זהירה להתקדמות קלה", אך סירבו לפרט האם מתגבש הסכם שיאפשר את חידוש השיחות במתכונת ישיר. בממשלה ציינו היום כי על-פי תמונת המצב בשטח, "נראה שמשהו מתבשל ועושה רושם שההקפאה תוארך בעוד כמה חודשיים-שלושה ואפילו יותר".

 

4 ח"כים מהעבודה חתמו נגד נתניהו

בתוך כך, מי שבכל זאת מנסים להסב לנתניהו כאב ראש הם ארבעת המורדים בסיעת העבודה, שהצטרפו בחתימתם לקריאה לזמן אותו למליאה תוך 21 יום כדי להשיב לטענות כאילו גורמת מדיניות ממשלתו לבידוד ישראל בעולם.

 

על הקריאה חתמו חברי הכנסת איתן כבל, ראלב מג'אדלה, עמיר פרץ ודניאל בן-סימון. מי שריכזה את החתימות, ח"כ דליה איציק מקדימה, קבעה כי "אין ספק שזוהי תחילת התפוררות הקואליציה. המשמעות של הצטרפות ארבעה חברי מפלגת העבודה תשקף בעתיד כיצד יצביעו בכנסת. זהו מרד גלוי בקואליציה של נתניהו וביו"ר המפלגה שלהם, אהוד ברק".

 

עם זאת, ביקש ח"כ כבל לרכך את התבטאויותיה של איציק. "אני לא יודע אם ניתן לומר שזה מרד גלוי, אבל בהחלט מדובר בחוסר שביעות רצון שלנו מהדרך שבה מתנהלת הממשלה הזאת ומפלגת העבודה בתוכה, כמו גם על היכולת שלה להשפיע על מה שקורה בממשלה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו. יכול להיות רגוע
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
אביגדור ליברמן. לא שובר את הכלים, בינתיים
צילום: שחר עזרן
מומלצים