שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  רפואה משלימה: ביהמ"ש אישר, ביטוח לאומי - לא

  מבדיקת ynet עולה כי למרות פסיקה המחייבת את הביטוח הלאומי לממן לנפגעי תאונות עבודה טיפולים גם מתחום הרפואה המשלימה, המוסד הממלכתי נמנע מלעשות זאת. ביטוח לאומי: "אנו שוקדים על הדרכים ליישום מסקנות פסק הדין, ובתוך זמן קצר נפרסם את הידע לציבור הזכאים"

  האם נפגע עבודה זכאי למימון טיפולי שיאצו? לפחות לפי הבהרת בית הדין הארצי לעבודה, במסגרת פסק דין שהתקבל לפני יותר מ-3 חודשים, ביטוח לאומי מחויב לממן גם טיפולים מתחום הרפואה המשלימה לנפגע עבודה, בהתאם להמלצת הרופא.

   

  אולם, בפרסומי המוסד לביטוח לאומי מוצג בפני המבוטחים כי הם אינם זכאים לכך. כך מפורט הן במכתב הניתן לנפגע העבודה והן באתר האינטרנט של הביטוח הלאומי: "כנפגע בעבודה אינך זכאי למימון טיפולים אלטרנטיביים, מדובר במקצועות פרה-רפואיים שאינם מוכרים כטיפול רפואי על ידי משרד הבריאות", נכתב שם.

   

  "אין מימון באופן גורף"

  בפסק דין שניתן בתחילת חודש יולי השנה, בעקבות ערעור שהגיש נפגע עבודה, נגד המוסד לביטוח לאומי ושירותי בריאות כללית בתביעה למימון טיפולים רפואיים מתחום הרפואה המשלימה, כתבו שופטי בית הדין הארצי לעבודה: "אין לשלול הכרה בטיפולים מתחום הרפואה המשלימה כ"טיפול רפואי" ו"ריפוי". זאת, לאור מגמות מוכחות של ביקוש גובר והולך בישראל ובעולם לטיפולים מתחום הרפואה המשלימה לצד הרפואה הקונבנציונאלית".

   

  "ביהמ"ש הבהיר שהפרשנות שנתן הביטוח הלאומי במשך השנים לחוק היא שגויה", אמר ל-ynet עו"ד דוד פייל המתמחה בתביעות נזיקין. לדבריו, כתוצאה מכך נמנע מאותם נפגעים לממש את זכותם החוקית והם אינם מודעים לאפשרויות הניתנות להם על פי חוק מהביטוח הלאומי.

   

  יש לציין עוד כי למעשה קופות החולים מכירות בטיפולי הרפואה המשלימה כחלק אינטגרלי מהצעות הטיפול הניתנות לחולה. הקופות גם מפעילות מרפאות כאלו ועובדה היא שרופאי המשפחה ממליצים לעיתים, במקרים הרלוונטים, קבלת טיפול מסוג זה.

   

  על פי נתונים שהתפרסמו, לקראת כנס בינלאומי שיערך השבוע בירושלים בתחום הרפואה המשולבת, קרוב ל-3 מיליון ביקורים של מטופלים נרשמו אשתקד אצל מטפלים ברפואה המשלימה.

   

  שוק הרפואה המשלימה בישראל מגלגל כיום תקציב של למעלה ממיליארד שקל בשנה, בנוסף לתקציבי הבריאות הרשמיים. עוד עולה מן הנתונים, כי 7,000 מטפלים אלטרנטיביים ממקצועות שונים ועוד כ 700 רופאים שהתמחו ברפואה משולבת ומשלימה פועלים בישראל.

   

  מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "קיבלנו את פסק הדין שעוסק במימון רפואה משלימה לנכי תאונת עבודה, אולם הכוונה למימון בתנאים מסוימים ולא באופן גורף. בימים אלה אנו שוקדים על הדרכים ליישום מסקנות פסק הדין, ובתוך זמן קצר (שבועות) נפרסם את הידע לציבור הזכאים".

  פורסם לראשונה 16/10/2010 22:31

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "מגמות מוכחות לצד הרפואה הקונבנצינאלית"
  צילום: index open
  מומלצים