שתף קטע נבחר

נתניהו עונה לאחמדינג'אד: "נדע היטב להגן עלינו"

בזמן שהנשיא האיראני הגיע לכפר כנא, שרבים מתושביו נהרגו מאש צה"ל בהפצצות במלחמת לבנון השנייה ובמבצע "ענבי זעם", נאם ראש הממשלה ב"היכל העצמאות" בתל-אביב

אחרי האיומים ששיגר לעבר ישראל בנאומו בבינת ג'ביל, קילומטרים ספורים מגבול הצפון, ממשיך נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, בסיורו הערב (יום ה') בדרום לבנון. באותו זמן נאם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ב"היכל העצמאות" בתל-אביב, ושיגר מסר צפונה: "שמענו את הגידופים ודברי הנאצה מגבול לבנון, התשובה הטובה ביותר ניתנה כאן לפני 62 שנה".

 

נתניהו שיגר מסר לאחמדינג'אד: "אנחנו נמשיך לבנות, נמשיך ליצור את המדינה שלנו ונדע היטב להגן עלינו". הנשיא האיראני מצדו, כנראה לא שמע את נאום נתניהו ולאחר שהתייחס לקרבות העזים שהתחוללו בעיירה שבה ביקר במלחמת לבנון השנייה, הגיע לאתר נוסף הזכור היטב מהמערכה ב-2006 - כפר כנא, שם נהרגו כ-60 בני אדם, ובהם ילדים רבים, בקריסת בניין מגורים שהפציצו מטוסי חיל האוויר.

 

אחמדינג'אד הניח זר על קברי ההרוגים בתקרית ובהפצצה נוספת שאירעה במבצע "ענבי זעם" ב-1996. בהמשך הערב, הוא צפוי להגיע ממש עד גדר הגבול עם ישראל - לכפר מרון א-ראס. בהתאם להתפתחויות, גוברת בישראל הדריכות, וברשת החדשות של חיזבאללה "אל מנאר" דווח כי מזל"ט של חיל האוויר חג בשמי דרום לבנון.


אחמדינג'אד בכפר כנא. זכה לקבלת פנים חמה

 

"כפר כנא הוא העדות החיה לפשעי הציונים", אמר אחמדינג'אד בפתח נאומו בכפר כנא. הוא אמר לתושבים, שהריעו לו: "אתם המנצחים - ואויביכם, שהם אויבי האנושות, נמצאים על סף קריסה. בזמן שאתם גאים, האויב הציוני מושפל ומובס. בשם העם האיראני, אני מברך אתכם ומבטיח שהאומה שלנו תעמוד לצדכם ולצד כל האומה הלבנונית בכל מצב".

 

הוא חתם את דבריו כשהביע תקווה "שאלוהים ישמיד את אויביה של לבנון ואת הרודנים האחרים". בנאום שנשא הערב בבינת ג'ביל אמר הנשיא האיראני לאלפים מתומכיו כי "העולם צריך להבין שבסופו של דבר, הציונים ייאלצו ללכת ולא יישארו כאן לאורך זמן. הם אויבי האנושות, ולא תהיה להם דרך לחמוק מכניעה. פלסטין תשוחרר בכוח האמוּנה".


ההכנות לביקורו של אחמדינג'אד ליד הגבול (צילום: אביהו שפירא)

 באשר להכנות לקראת הגעתו של הנשיא האיראני לגדר הגבול, אמרו גורמים בצה"ל כי "הכוננות לא הוגברה באופן מיוחד, אך הכוחות ערוכים ודרוכים לכל התפתחות והם יתנו מענה לכל אירוע שיתרחש".

 

תושבים בגבול הצפון אמרו שהם לא מתרגשים מהביקור. שמעון ביטון, מזכיר מושב אביבים של גבול הצפון, סיפר: "אנו רואים מחלון בתינו את הטיילת שנהנתה ממימון איראני. בימים טובים מדובר במיזם תיירות, שלצד ביקור תושבים מהווה גם מקור לאיסוף מידע על תנועות של צה"ל, הסעות תלמידים והמטעים בהם עובדים החקלאים. בימים רעים המקום ישמש כמוצב קדמי של ארגון חיזבאללה בסיוע איראן".

 

בשעות הבוקר הגיע אחמדינג'אד לאוניברסיטה בביירות, שם קיבל תואר דוקטור לשם כבוד. במהלך הנאום שנשא שם דיבר בזכות האנרגיה הגרעינית, שיכולה לטענתו להביא "לידידות בין אומות", וקרא גם ללבנון לפתח תוכנית גרעין משלה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אולגה גורצקי, דודי כהן ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. ענה לנשיא איראן
משה מילנר, לע"מ
חש ניצחון. אחמדינג'אד, הערב
צילום: AP
מומלצים