שתף קטע נבחר

בשוויץ הושלמה חפירת המנהרה הארוכה בעולם

15 שנים לקח לאלפי פועלים מרחבי אירופה לחצוב 57 ק"מ דרך האלפים, עבור רכבת שתסע ממילאנו לציריך בפחות מ-3 שעות

כשכובעי העבודה על ראשיהם ובקבוקי שמפניה בידיהם, חגגו אתמול (יום ו') כ-2,000 פועלים מ-12 מדינות את השלמת חפירת המנהרה הארוכה בעולם, מנהרת גוטהרד בשוויץ. 

 

"זה רגע טעון ברגש, מאוד מרגש", אמר אחד הפועלים לטלוויזיה המקומית, לאחר שמכונת קידוח ענקית פרצה דרך 1.5 המטרים האחרונים שהפרידו בין שני צידי המנהרה שנחפרו במקביל.

 

 

הטקס שסימל את סיומן של 15 שנות עבודה, הועבר בשידור חי בטלוויזיה השוויצרית. המשתתפים עמדו במשך דקה בדומיה, לזכרם של שמונת הפועלים שנספו במהלך שנות הבנייה.

 

"פועלים, תודה לכם, תודה לכם, תודה לכם. לא רק חפרנו מנהרה, כתבנו היסטוריה", אמרה לוסי גרובר, נציגת חברת "אמפלניה" שביצעה את העבודות.


העובדים חוגגים את פתיחת המנהרה (צילום: AP) 

 

אורכה של המנהרה 57 קילומטרים וקוטרה 9.5 קילומטרים. כשתושלם הנחת המסילה הכפולה ב-2017, יעברו בה כ-300 רכבות מדי יום, במהירות של עד 250 קמ"ש. עלות הפרויקט הסתכמה בשבעה מיליארד אירו.

 

מנהרת גוטהרד תאפשר להגיע ממילאנו שבאיטליה לציריך בשוויץ, בתוך פחות משלוש שעות - שעה פחות מזמן הנסיעה כיום. הנוסעים יוכלו לנסוע אף צפונה משם, לתוך גרמניה. המנהרה תהיה אבן הראשה של מערכת רכבות חדשה שתחבר בין דרום מזרח אירופה לצפונה, ותצמצם את עומסי התנועה וזיהום האוויר באזור האלפים.

 

"כאן, בלב האלפים השוויצרים, התממש אחד הפרויקטים הסביבתיים הגדולים בעולם", אמר שר התחבורה השוויצרי, מוריס לונברגר. הפרויקט הוא תוצאת מאבק הארגונים הירוקים נגד זיהום האלפים השוויצריים. אחד ממקורות הזיהום העיקריים הוא משאיות כבדות שנוסעות על ההרים.

  

עד עתה, המנהרה הארוכה בעולם הייתה זו של הרכבת המהירה ביפן הנמשכת לאורך 53.8 קילומטרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלפים. 15 שנות חציבה בהרים
צילום: AFP
מאיטליה לשוויץ בפחות מ-3 שעות
צילום: רויטרס
מומלצים