שתף קטע נבחר

גיאורגיה: 2 ישראלים נעצרו בחשד לשוחד סגן שר

התקשורת בגיאורגיה דיווחה כי רון פוקס וזאב פרנקל נעצרו במהלך פגישה עם סגן שר הכלכלה, אחרי שהציעו לו שבעה מיליון דולר כדי לזרז יישום הליך בוררות

שני אנשי עסקים ישראלים נעצרו בגיאורגיה בחשד שהציעו שוחד של מיליונים לסגן שר הכלכלה. לפי הדיווח בכלי התקשורת בגיאורגיה, רון פוקס וזאב פרנקל נעצרו לפני יומיים במהלך פגישה עם סגן השר ודיון בהארכת מעצרם יתקיים במהלך השבוע הקרוב. ממשרד החוץ נמסר, כי שגריר ישראל ביקר אותם בכלא.

 

ערוץ 10 פרסם כי התביעה בגיאורגיה מסרה שהשניים זכו בהליך בוררות בכמעט 100 מיליון דולר, אולם לאחרונה פעלה גיאורגיה בניסיון לסכל את העברת הכסף. לפי החשד, השניים נפגשו סגן השר אבטנדיל והציעו לו שוחד של שבעה מיליון דולר כדי שיישכנע את שרי הממשלה לא להתנגד לתוצאות הליך הבוררות.

 

עורך דינו של פוקס הכחיש את החשדות נגד השניים "מר פוקס, ביחד עם האדם השני, זכו ב-100 מיליון דולר בתביעה נגד גיאורגיה בברורות בינלאומית". עורך הדין הוסיף כי מדובר במעצר שווא, שנועד ללחוץ על השניים לוותר על הכסף והוא אמר שמדובר ברדיפה. לדבריו, בית משפט בגיאורגיה דחה את הבקשה לשחרר את השניים בערבות.

 

השניים תבעו את ממשלת גיאורגיה אחרי שחתמו עמה עסקה להנחת קווי דלק והיא התפוצצה. ממשרד החוץ נמסר כי "המקרה ידוע לנו. שגריר ישראל ביקר אותם במעצר, ואנו מקפידים שהם יקבלו את זכויות מגיעות להם. כמו כן, אנו עומדים בקשר עם המשפחות והרשויות בגיאורגיה, ועוקבים אחר ההתפתחויות".

 

הפרשה עצמה החלה בשנת 1991, שחברה שייצג פוקס חיפשה להשקיע בתחום האמרגיה בגיאורגיה. שנה לאחר מכן היא החלה לשתף פעולה עם חברת הנפט הלאומית של המדינה ועסקה בין היתר בהנחת צינורות נפט, שמוביל את הנוזל השחור לטורקיה.

 

בשנת 2004 תבע פוקס את ממשלת גיאורגיה, לאחר שהעסקה התפוצצה. ב-3 במרס השנה קבע בית דין בלונדון כי גיאורגיה הפרה את ההסכם. בהחלטה נקבע כי כל אחד מהמשקיעים יפוצו בעשרות מיליוני דולרים.  

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים