שתף קטע נבחר

מרקל נגד המהגרים: הרב תרבותיות נכשלה לגמרי

בקונגרס נוער של מפלגות המרכז-ימין, הביעה קאנצלרית גרמניה את עמדתה על המהגרים ואמרה כי מודל האינטגרציה "נכשל לחלוטין". לדבריה, בין היתר יש לדרוש מהמהגרים ללמוד גרמנית. עם זאת, היא אמרה כי האיסלאם הוא חלק מגרמניה

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הכריזה הערב (שבת) כי מודל הרב-תרבותיות לאינטגרציה בגרמניה "נכשל לחלוטין". מרקל הביעה לראשונה עמדה ברורה בדיון הסוער המתחולל במדינה על השתלבותם של המהגרים, במיוחד המוסלמים, בחברה הגרמנית והבהירה כי דרוש שינוי במצב הנוכחי.

 

לדבריה, יש לדרוש מהמהגרים להשתלב בחברה, בין השאר על ידי מחויבות ללמוד גרמנית - ולא רק לאפשר להם זאת, כפי שנעשה בעבר. עם זאת, הבהירה מרקל כי האיסלאם "מהווה חלק" מגרמניה המודרנית.

 

דבריה של הקאנצלרית, בפני קונגרס הנוער של מפלגות המרכז-ימין השולטות בגרמניה (CDU-CSU), מציבים אותה באמצע הספקטרום שנוצר בשבועות האחרונים, בין ראש המפלגה-אחות CSU, הורסט זיהופר, שקרא לעצירת ההגירה המוסלמית בגרמניה, לבין נשיא גרמניה, כריסטיאן וולף, שאמר כי האיסלאם הוא חלק מגרמניה, כפי שהיהדות והנצרות היו בעבר.

 

הצהרותיה של הקאנצלרית הערב מצטרפות להכרזתו של זיהופר אמש כי "הרב-תרבותיות מתה", ומציגים שבירה ימינה של מפלגת השלטון, לפחות ביחס להגירה במדינה. זיהופר, שעורר סערה בשבוע שעבר כשהצהיר בראיון עיתונאי כי יש לעצור את ההגירה מטורקיה וממדינות ערביות, שאותן הגדיר כ"תרבויות זרות" לגרמניה, הוסיף אמש כי גרמניה שואבת את ערכיה אך ורק מ"המסורת היהודית-נוצרית ומערכי ההומניזם".

 

למרות שדבריו של זיהופר בשבוע שעבר זכו לגינוי, בין השאר מצד גורמים במפלגתו, בלטה במיוחד עד הערב שתיקתה של הקאנצלרית אנגלה מרקל, העומדת בראש המפלגה השותפה ל-CSU, האיחוד הנוצרי-דמוקרטי (CDU).

 

הנאומים היוו את רגע השיא, נכון לעכשיו, בדיון הציבורי הסוער שהחל לפני כחודשיים, כשהבנקאי-לשעבר תילו סראצין פירסם ספר בגנות ההגירה האיסלאמית לגרמניה. נראה כי מאז שסראצין הצביע על הפיל במרכז החדר, עסוקים כולם בשיחה בלתי-פוסקת על מימדיו.

 

קריאות גנאי למהגרים

בשבועות האחרונים דיווחו כלי התקשורת בהרחבה, בין השאר, כי תלמידים גרמניים בשכונות שבהן חיים מהגרים רבים, זוכים להצקות על בסיס קבוע מבני מהגרים, ולקריאות גנאי בנוסח "אוכלי חזירים". צהובון פופולארי דיווח כי חברת נדל"ן מאחת ממדינות המפרץ מתנה שכירת דירות במרכז ברלין בהתחייבות ל"ערכים איסלאמיים", כמו איסור על שתיית אלכוהול, עיסוק בהימורים וכדומה.

 

סקר מקיף שפורסם השבוע העלה כי יותר משליש מהגרמנים תומכים כעת בהשבת מהגרים - שחלקם חיים בגרמניה יותר מ-40 שנה - לארצות מוצאם. 55% מהגרמנים סבורים כי המוסלמים "אינם אנשים נעימים" - בהשוואה ל-44% לפני שבע שני, ו-58% סבורים כי יש להגביל את האיסלאם בגרמניה. אחד מכל עשרה גרמנים, העלה הסקר, כמה ל"פירר", מונח השמור בגרמניה לרייך השלישי, ומסמל "מנהיג חזק".

 

פרשנים העלו את האפשרות כי לנוכח רגשות הציבור מחד, ושיעורי התמיכה הנמוכים להם זוכה הקואליציה מנגד, הימין בוחר כעת להתחבר לזרם הפופליסטי שמסמל סראצין, בניסיון לגייס מצביעים. בעוד בגרמניה, נכון לעכשיו, אין מפלגת ימין קיצוני פופוליסטית, כמו מפלגתו של חירט וילדרס בהולנד, נראה כי גוש הימין - שמקימיו בחרו בכוונה לאגד בו את כל קבוצות הימין, כדי למנוע צמיחת ימין קיצוני אנטי-פוליטי - שובר ימינה, לפחות ביחס להגירה. התחושה הרווחת, אמר מומחה לנושא האינטגרציה מהאוניברסיטה החופשית של ברלין בראיון ל"ניו יורק טיימס", היא כי הסכר נפרץ. "כאילו החליטו שפתאום מותר לדבר נגד מהגרים בגרמניה", אמר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרקל. האינטגרציה נכשלה
צילום: AFP
מומלצים