שתף קטע נבחר

העובדת של ברק נמצאה: "לנילי היה המספר שלי"

אחרי שהיועמ"ש סגר את התיק נגד שר הביטחון ורעייתו מאחר שהעובדת מהפיליפינים לא אותרה - ברשת ב' פורסמה שיחה איתה. "מאבטחים לא בדקו אותי", סיפרה וירג'יניה, שעבדה בבית כשנה, "נילי פינקה אותי, ברק אדם ממש טוב"

החקירה הופסקה, אהוד ברק ורעייתו חמקו מהדין, אבל מתברר שאם רוצים - אפשר לאתר את העובדת הזרה שהועסקה באופן לא חוקי בביתו של שר הביטחון. ב"יומן הבוקר" של רשת ב' שודרה הבוקר (יום א') שיחה עם העובדת מהפיליפינים, שברשות ההגירה לא הצליחו למצוא.

העובדת וירג'יניה, שהועסקה ללא היתר במשק בית, סיפרה לכתבת כרמלה מנשה כי מספר הטלפון שלה היה בידי השומרים ובידי רעיית שר הביטחון, נילי פריאל. לדבריה, המאבטחים לא בדקו אותה והיא נכנסה לבית בלי לעבור בדיקה גופנית.

 

"נילי נתנה לי מתנות, הייתה עושה לי מיץ גזר", סיפרה האשה בעברית, ועל ברק עצמו אמרה שהוא "אדם ממש טוב, כיבד אותי והתנהג כמו בן אדם רגיל". עוד היא ציינה שנילי, שהכירה אותה דרך חברים, הבטיחה לה שכשהיא תהיה חוקית, היא תחזור לעבוד בבית ברק.

 

לפי הדיווח הבוקר, האשה, כבת 35, שמשתמשת גם בשמות נוספים מלבד וירג'יניה, גרה בישראל עם בעלה, גם הוא פיליפיני, ועם בנם בן הארבע. היא הגיעה לארץ כמטפלת סיעודית לפני תשע שנים. ב-2007 פגה אשרת העבודה שלה על-פי הדרכון שהציגה לכתבת, ומאז היא מועסקת על-ידי מעסיקים פרטיים בעבודות ניקיון. היא עבדה בבית משפחת ברק כשנה, לדבריה, שלוש-ארבע פעמים בשבוע באופן קבוע.

 

בשבוע שעבר החליט היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה, למרות שפריאל, שנחקרה באזהרה בפרשה, "הודתה בהעסקת עובדת בעלת חזות פיליפינית בשם וירג'יניה, אך לדבריה, לא ידעה פרטים מזהים נוספים אודותיה ואף לא היה בידיה מידע כיצד ניתן לאתר את העובדת או ליצור עמה קשר".

 

הקנס: עד 52 אלף שקלים

עוזרו של היועץ המשפטי, עו"ד רז נזרי, הסביר כי בעקבות חקירתה של פריאל נעשו ניסיונות לאסוף מידע אודות העובדת במקום מגוריה של משפחת ברק, וכן נעשו ניסיונות לאתר עובדת בשם וירג'יניה בביקורת הגבולות,

 בקרב ארגונים שונים המטפלים בעובדים זרים ועוד, אך אלו לא נשאו פרי.

 

משרד היועץ המשפטי פנה גם לגורמים בשב"כ, שמתוקף תפקידם מצויים בידיהם פרטיהם של באי ביתו של שר הביטחון. אך גם פרטים אלו לא הספיקו. נשקלה אמנם אפשרות לבקש תצהיר "תעודת עובד ציבור", שהיה מחייב את אנשי השב"כ למסור עוד פרטים ואולי אף להעיד נגד ברק - "אך לאחר דיון בנושא הוחלט כי אין מקום לכך", כתב עוזרו של היועץ, והחליט לסגור את התיק מחוסר ראיות.

 

סעיף החשד שבו עסקה הפרשה הוא העסקת עובדת זרה ללא רישיון. אם הדבר היה מוכח, העונש עליו על בני הזוג ברק עלול היה להיות קנס מינהלי של 5,000 שקלים. במקרה שהפרשה תעבור לדיון בבית משפט, גובה התשלום עלול להאמיר עד ל-52 אלף שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ברק ופריאל. פינוקים לעובדת הלא-חוקית
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים