שתף קטע נבחר

הכסאות ששינו את פני העיצוב ועדיין רלבנטיים

הרהיטים ובמיוחד הכסאות של המעצבים ריי וצ'ארלס איימס נחשבים לאייקונים עיצוביים גם היום, ארבעה עשורים אחרי שיצאו לאוויר העולם משנות החמישים ועד היום. לכבוד תערוכה חדשה שמוקדשת ליצירתם ומגיעה ארצה נטשה חיימוביץ' סוקרת את פעילותם הזוגית והמקצועית

יש דברים שנחשבים לקלאסיים, אייקוניים וניצחיים כאלה שעמדו במבחן הזמן ושרדו אופנות וטרנדים מתחלפים. כאלה הם הרהיטים ובמיוחד הכסאות של רי וצ'ארלס איימס שעיצב זוג המעצבים עוד בשנות ה – 50 אבל עדיין נחשבים לא רק לאיקונים עיצוביים, פופולאריים בעיצוב הבית ונחשקים היום כמו שהם היו לפני 4 עשורים. כמעט בכל מגזין עיצוב נחשב אפשר למצוא בית שבו מוצבים כסאות הפלסטיק הלבנים או הצבעוניים של איימס, משרדים שמתהדרים בכורסאות המנהלים מעור ומקומות ציבוריים שמרוהטים בכסאות של איימס. יצירתם של בני הזוג איימס שינתה את פני העיצוב במאה העשרים ועדיין תפיסתם העיצובית רלוונטית יותר מתמיד גם היום.  


כסאות עשויים ממתכת עם מושבים מעור נראים עכשווים היום כפי שהיו בשנות החמישים.

 

התרגשתי מהאפשרות לגלות את הקסם האייקוני של הכסאות והרהיטים מקרוב בתערוכה של חברת VITRA בעלת הזיכיון לייצור הרהיטים של הזוג איימס, שמייצרת את הקולקציה של איימס ומעצבי על כמו רון ארד, ורנן פנטון ופרנק גרי. אנשי ויטרה, שהקימו מוזיאון בו מוצג אוסף של פריטים מיתולוגיים מהחשובים בעולם העיצוב, מתעדים בתערוכה נודדת חשובה את היצירה של הזוג איימס לאורך ארבעה עשורי עיצוב.

התערוכה Eames by Vitra שמגיעה לישראל, מתחקה אחר 40 שנות יצירה של צ'ארלס וריי איימס, זוג בחיים הפרטיים ובעשייה המקצועית המשותפת, הנחשבים מעצבים אמריקאיים אגדיים, אדריכלים וקולנוענים שאחראים לכמה מאיקונות העיצוב החשובות של המאה ה-20.


מגוון כסאות אוכל שמשלבים פלסטיק ומתכת במראה מודרני, שנחשב לפני ארבעה עשורים למהפכני וחדשני

 

התערוכה מציגה תיעוד למהפך שהתרחש בעולם העיצוב לאחר מלחמת העולם השנייה, מהפך שלקחו חלק גדול בו הזוג איימס. חדשנות ודמוקרטיזיציה של העיצוב והפיכת הכיסא מפריט יקר בייצור ידני לרהיט בייצור המוני תעשייתי ונגיש. למרות שהיום מחירי הכסאות של איימס ממש לא נגישים לכל כיס וכמו אייקונים אחרים בתחום האמנות והעיצוב משנות ה – 50 גם תו המחיר שלהם מאוד גבוה (130 - 700 יורו לכסא מקורי של איימס וקיימים בשוק הרבה חיקויים בפחות). המעצבים הצעירים באותה תקופה וגם איימס גילו התלהבות מהחומרים המודרניים החדשים כמו הפלסטיק והאלומיניום וחלמו לייצר מוצרים במחירים אטרקטיביים. בתערוכה מוצגות סקיצות נדירות של תהליכי עיצוב ועבודה, אבטיפוס של מוצרים, עיצובים ממשרדו של צ'ארלס איימס, וסרטים פרי יצירתם של בני הזוג.  


שמות הכסאות של איימס מכונים בראשי תיבות המתארים את המבנה והחומרים ממנו עשוי הכסא. למשל, RAR = Rocking Armchair Rod Base  

 

את התערוכה שהוצגה עד כה באירופה, בין היתר במוזיאון העיצוב La Triennale במילאנו, אצר Dieter Thiel בשיתוף מוזיאון העיצוב של ויטרה. התערוכה בנויה משבעה ביתנים שקופים, כל אחד מהם מוקדש לשלב עיצובי בארבעים שנות היצירה ובחומרים השונים שסיקרנו את הזוג איימס בתהליכי העיצוב והיצור של הרהיטים המודרניים: עץ לבוד, שרפרפים, פלסטיק, תיל, כורסת טרקלין, אלומיניום וקבוצת כיסאות טרקלין/ישיבה משותפת/ריפוד רך.  


 

ארבע דוגמאות לכסא נדנדה מפלסטיק צבעוני שמייצרים בויטרה גם בגודל קטן המתאים לחדרי ילדים

 

  • התערוכה בשיתוף מוזיאון ויטרה לעיצוב, פתוחה לקהל מתאריך 20.10 ועד 7.11 במתחם הביטאט החדש, רחוב המדע 10 הרצליה פיתוח. לפרטים נוספים: 09-9717000

 

 

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
.DSW כסא אוכל שהפך לאייקון,
כסא של איימס, אייקון עיצובי ממתכת
באדיבות VITRA
כסא פלסטיק במראה חדיש
הזוג איימס, ארכיטקטים, מעצבים וקולנוענים שאחראים למהפך בתפיסה העיצובית של ריהוט
לאשה בפייסבוק
מומלצים