שתף קטע נבחר

הישראלים והשוחד בגיאורגיה: "עוקץ מהסרטים"

קלטת הווידאו שמפלילה לכאורה את הישראלים שנעצרו בהענקת שוחד אינה משכנעת את מקורביהם. "הכינו להם תרגיל עוקץ, שבוים, צולם ועבר עריכה מגמתית", אמרו. צפו בסרטון

שני הישראלים החשודים בניסיון לשחד את סגן שר הכלכלה בגיאורגיה עדיין עצורים בטביליסי, ומקורבים להם מספרים כי הכינו להם "תרגיל עוקץ מהסרטים" - שבוים, צולם ועבר עריכה מגמתית. השניים, רון פוקס וזאב פרנקל, נעצרו ביום חמישי בחשד כי ניסו לשחד את סגן השר ב-7 מיליון דולר. הם כופרים באשמה והיום (א') אומר יוני פוקס, בנו של אחד מאנשי העסקים, כי יצר קשר עם אביו. צפו בסרטון המצורף, בו נראים חילופי הדברים בין הישראלים לגיאורגים, לפני המעצר.

 

פוקס הבן, ששהה אף הוא בפגישה המדוברת עם סגן השר, סיפר ל-ynet כי שוחח עם אביו מאז שנעצר: "דיברנו איתו, הוא נשמע בסדר" אמר. הוא סרב להרחיב מעבר לכך, אך מקורב למשפחה הסכים לדבר - והאשים את הגיאורגים. "קיבלו אותם בהדר ובכבוד. הם עברו על הטקסטים שקשורים לפשרה, כשגם ראש הממשלה מעורב במגעים. ואז, אחרי שהרימו כוסית, הם נעצרו, בתהליך שבוים וצולם מספר פעמים, על מנת לשדר תמונות אותנטיות לעיתונאים", טען המקורב.

 

האיש, שנמצא בקשר עם שני העצורים, סיפר כי הם הוזמנו לגיאורגיה והוסבר להם כי אין להם ממה לחשוש ושהשלטונות מעוניינים להגיע להבנה עימם בנוגע לחוב הממשלה כלפיהם: "מצבם בסדר, אנו מתקשרים עמם. ההתנהלות הפתיעה אותם, ואת משרד עורכי הדין האמריקני שמייצג אותם".

 

"רוני חשש להגיע, הוא אמר קודם לנסיעה שהם ממילא לא רוצים לשלם ולא הבין את ההזמנה", אמר המקורב. "אך הגיאורגים נתנו להם מכתבים והבטחות שדבר רע לא יעונה להם. גם עורכי הדין וגם יוני נכחו שם, וכולם היו בהלם שעצרו אותם. טמנו להם פח בצורה מניפולטיבית. משטרים מאוד מסוימים נוהגים כך".

 

המקורב התייחס גם לקטעי הווידאו, שלטענת השלטונות בגיאורגיה מפלילים את אנשי העסקים. "הקטע הזה הוא קטע שניתן לפרש בצורה אחת או אחרת. כל הדבר הזה עבר בימוי ועריכה, כאשר ברור שבתוך הליכי פשרה בין הצדדים מדברים במושגים שכאלה. הרי עורכי הדין נכחו בחדר, ובית הדין כבר אמר את דברו".

 

לדברי המקורב, הגיאורגים תזמנו היטב את המעצר, על רקע הדיון הראשון בערעור על הקביעה שהממשלה הגיאורגית חייבת בתשלום, שאמור היה להתרחש בימים אלה בלונדון. "הכל נעשה ממש יום לפני הליך הערעור. זהו רצון לשלוף שפן ולומר לבית הדין יש לנו משהו. זה תרגיל עוקץ מהסרטים".

 

עם זאת, הדגיש האיש כי היחס לפוקס ופרנקל בבית המעצר משביע רצון. "אנחנו מקווים שהם ישתחררו כמה שיותר מהר. יש אי ודאות מעיקה וחשש שהם לקחו אותם כקלף מיקוח מול המוסדות הבין לאומיים שדנים בבוררות. החשש הוא שמי שעשה כזה תרגיל וטיפס על עץ גבוה, יתקשה לרדת ממנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים