שתף קטע נבחר

סמי פיצוציות: "נסתום את הפינה של ה'מבסוטון'''

חברי הוועדה למאבק בסמים דנו בניסיונות הרשויות לאסור על מכירת "סמי הפיצוציות", וקיבלו הסבר על השחקן החדש בשוק - "המבסוטון", שנמכר תמורת 100 שקלים. "זה מירוץ חתול ועכבר. סם נכנס לפקודה, עושים שינוי ויש סם חדש"

אחרי ה"חגיגת", הגיע ה"מבסוטון": הוועדה המיוחדת למאבק בנגע הסמים התכנסה היום (ג') בכנסת כדי לדון בטיפול הרשויות ב"סמי הפיצוציות" - ובמספרים המבהילים לפיהם אלפי בני נוער עד גיל 18 משתמשים בסמים ה"חדשים", הנגישים בכל פינת רחוב.

 

"ב-2009 אנחנו יודעים שאלפי בני נוער עד גיל 18 צורכים סמי פיצוציות. המדינה לא יודעת איך להתמודד עם זה, החקיקה לא יכלה למנוע את כל אותם פרצות וכניסת כל אותם חומרים חדשים לשוק הסמים", הסביר בוועדה מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, יאיר גלר.


נכשלים בניסיונות ההפצה ההמוניים. הדיון בוועדה (צילום: גיל יוחנן)

 

לדבריו, העובדה שבשנה האחרונה נוצר "יובש" בהיצע החשיש בישראל רק פתח את הפתח להרחבת הפצתם של "סמי הפיצוציות". "לשמחתנו, 90% מהסמים הללו אסורים לשיווק והפצה. בקיץ האחרון נסגרה הפרצה הזו", אמר. זאת, לאחר שוועדת וועדת הבריאות של הכנסת אישרה לפני כחודשיים את התיקון לפקודת הסמים, שהשאיר מחוץ לחוק את כל נגזרותיו של סם הפיצוציות "חגיגת".

 

במאי השנה אף הוסיפה ועדת הבריאות של הכנסת שלושה סמי פיצוציות לפקודת הסמים המסוכנים. החומרים שנאסרו לשימוש הם "חגיגת הדור החדש", "גת עדן" ו"כפה אדומה". עם זאת, כיום ישנו "שחקן" החדש בשוק - סם בשם "מבסוטון" שניתן לרכישה בפיצוציות תמורת 100

שקלים בלבד. "נתקלתם בתקשורת לאחרונה בקבנואיד סינטטי שנמכר תחת השם "מבסוטון" וזו כאמור עוד פרצה שנצטרך לסתום", הסביר.

 

יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת מוחמד ברכה, תהה באזני נציגי רשויות האכיפה שהגיעו לדיון כיצד נכשלים פעם אחר פעם ניסיונות עצירת ההפצה ההמונית של "סמי הפיצוציות" בכל רחבי הארץ. "האם זה כוח-אדם, האם זו הפריסה, האם זה היעדר שיתוף פעולה עם רשות המסים למשל?", שאל.

 

"רק שילוב כוחות של כלל הרשויות יתנו מענה אפקטיבי לבעיית סמי הפיצויציות", הסביר רפ"ק סוני אינגר, קצין חקירות נוער ארצי. "מדי שנה משטרת ישראל לקחה על עצמה להוביל מבצעים רחבי-היקף שמשולבים עם רשויות נוספות, שבאמת נותנים איזושהי מעטפת באמת לחוסר שהחקיקה נותנת ולא מספקת. אנחנו צופים בהחלט שהתיקון יסייע בידינו לאכוף בצורה אגרסיבית את התופעה ובהחלט ייתן לנו כלים להתמודד עם הנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרצה נוספת שיש לסתום. גלר
צילום: גיל יוחנן
"חגיגת". כבר מחוץ לחוק
צילום: רס"ב יובל אראל
מומלצים