שתף קטע נבחר

אין הכרעה בכנסת: התרנגולות ימשיכו להימחץ

ועדת החינוך עדיין לא קיבלה הכרעה בשאלת מרחב המחייה הדרוש לתרנגולות, זאת לנוכח התנגדות ח"כים, שדרשו להקים לולים ללא כלובים. ח"כ אורלב ל-ynet: "המצב של המטילות הוא בלתי נסבל וממש גובל באכזריות כלפיהן"

דיון נוסף בנושא תקנות משרד החקלאות להחזקת תרנגולות מטילות בלולים מתועשים, שהתקיים היום (א') בוועדת החינוך והתרבות של הכנסת, הסתיים מבלי שהושגה הכרעה בנושא מרחב המחייה של כל תרנגולת. זהו הדיון הרביעי במספר בנושא הרפורמה בענף הלול, שמסתיים ללא הכרעה בנושא.

 

 

במהלך הדיון אושרו 17 מתוך 24 סעיפי הרפורמה, אך נדחתה ההכרעה בשאלה האם הלולים החדשים, יהיו לולי כלובים או לולים ללא כלובים, זאת לנוכח התנגדות ח"כים ל. בנוסף כמו כן, נדחתה ההכרעה גם בשאלת הרעבת התרנגולות, עד שמרכז המחקר והמידע של הכנסת יאסוף נתונים לגבי הנהוג בעניין זה במדינות ה-OECD.
 
חברי הכנסת אלכס מילר (ישראל ביתנו), דב חנין (חד"ש) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), הביעו במהלך הדיון התנגדות נחרצת לתקנות החזקת תרנגולות מטילות המתירות את כליאתן בכלובי-סוללה. "אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו עם תקנות שבג"ץ יבטל, ולכן יש ליישר קו עם האיחוד האירופי" אמר מילר.
 
טיבי ביקש לפסול את הסעיפים המתירים כלובים מכל סוג וקרא להקמת לולים ללא כלובים. חנין הסכים: "הלולים שמציעות התקנות להקים אסורים להקמה באירופה מינואר 2003, וב-2012 גם הלולים הקיימים בסטנדרט זה ייסגרו. תהיה זו טעות גדולה להקים לולים חדשים בצורה תת-תקנית. אם כבר מקימים לולים חדשים, בואו נעשה מהלך נכון גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת רווחת בעלי החיים: בואו נתקדם ללולים ללא כלובים, לולי מעוף".
 

מאבק ממושך

בחודשים האחרונים מתנהל מאבק בין ארגוני בעלי החיים למשרד החקלאות בנושא הרפורמה בענף הלול. הארגונים דורשים שהמשרד יבטל במסגרת הרפורמה את השימוש בכלובים צרים המכונים "כלובי סוללה" ויחייב את הענף לעמוד בתקן האירופי לגידול תרנגולות. על תקנות הרפורמה קובעות כי לכל תרנגולת יוקצה מרחב של 550 סמ"ר במקום 350 סמ"ר כיום, עם אפשרות להרחבה ל-750 סמ"ר.  
  

בנוסף, נציגי הארגונים ונציגי המשקים המשפחתיים, מתנגדים לעמדת משרד החקלאות בנוגע למספר הימים בהם מותר למנוע מזון מהתרנגולות כדי לגרום לה לרדת במשקלה ולעודד אותה להטיל ביצים פעם נוספת במהלך העונה. בעוד שמגדלי עופות הגדולים טוענים כי ללא הרעבת החיות (הנשרה) - לא כלכלי לגדל עופות למטרות הטלת ביצי מאכל, נציגי הארגונים אומרים שמספר גדול של עופות אינו שורד את ההרעבה וסבורים כי מדובר בהתעללות.

 

העימותים בין משרד החקלאות לנציגי ארגוני בעלי החיים ומגדלי העופות החריפו בשנה האחרונה. במשרד החקלאות טוענים כי הרפורמה נועדה לאפשר שיפור משמעותי במצב הגידול של העופות וברווחתם, תוך התחשבות בהשקעה הכלכלית הנדרשת מהחקלאים בשדרוג הלולים החדשים.

 

בנוסף, במשרד מאשימים את נציגי הארגונים בהכשלת קידום התקנות וטוענים, כי השהיית הרפורמה גורמת סבל לתרנגולות החיות. במשרד הציגו גם מחקר חד,ש לפיו הקמת לולי עופות מעוף יקרה ביותר מ-30% מהקמת הלולים החדשים.

 

בעמותת "אנונימוס", המנהלת קמפיין ממושך נגד משרד החקלאות, מסבירים כי עשרות מדינות בעולם אסרו על קיומם של כלובי סוללה וכי שליש מהלולים באיחוד האירופאי הינם לולים ללא כלובים. עוד הם טוענים כי הלולים החדשים, שייבנו בהשקעה של 350 מיליון שקל, יבזבזו את כספי ציבור וינציחו את מצבם העגום של התרנגולות.

 

"המצב כיום - מתחת לכל ביקורת"

בדיון הקודם שנערך בוועדה בנושא, דרש ח"כ איתן כבל, יו"ר השדולה למען בעלי חיים, ממנכ"ל משרד החקלאות, לקבל נתונים על עלויות הרחבת הלולים מ-550 ל-750 סמ"ר ומי יממן את העלות. בתום הדיון הודיע יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל), כי הוא לא נבהל מהעלאת מחיר הביצים לצרכן.

 

"התוספת של כמעט 50 שקל למשפחה ממוצעת לשנה (תוספת של 4 שקלים לחודש), נראית בעיני סבירה", אמר אורלב, "אם הממשלה תחזיר למשפחות מקבלות קצבאות את ההחזר, אפשר לעמוד בהסדר חברתי במסגרתו מחיר הביצים יעלה ב-4 שקלים לחודש".

 

בראיון ל-ynet אמר אורלב, כי "מדינת ישראל חייבת להסדיר בחקיקה את רווחת המטילות, לפחות ברמה המקבילה לאירופה. יתכן שיש צורך להשהות את הנושא ולבצע את ההתאמה באיחור של שנה-שנתיים, כדי לאפשר התארגנות ראוייה, אבל בסופו של עניין, עלינו להגיע לפחות לרמה האירופאית. הערך של צער בעלי חיים הוא ערך יהודי-יסודי, שבו מדינת ישראל לא רק שלא יכולה לפגר, אלא צריכה להיות אור לגויים".

 

עם זאת הוסיף אורלב, כי "יש להבטיח שלחקלאים יהיו את המשאבים הדרושים לביצוע הרפורמה ושענף המטילות יישאר משפחתי ולא יחייב את החקלאים למכור את המכסות לבעלי הון. במסגרת זו אני אעשה כל מאמץ להשלמת הדיונים ולביצוע הרפורמה. אמנם קשה כרגע להעריך אם יתגבש לבסוף רוב שיאפשר להעביר את הרפורמה על פי עקרונות אלה, אבל אעשה כל מאמץ אפשרי. בינתיים, המצב של המטילות הוא בלתי נסבל, מתחת לכל ביקורת וממש גובל באכזריות כלפי המטילות".

 

בדיון היום נכחו, בנוסף לחברי הוועדה, גם נציגי משרד החקלאות, נציגי ארגונים למען בעלי חיים, נציגי מגדלי עופות ובעלי משקים משפחתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפשר ככה - כלובי סלולה
צילום: עידו ארז
ואפשר גם אחרת. לולים ללא כלובים
באדיבות "אנונימוס"
מומלצים