שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

שושלות דיין ו-וייצמן: רות, ראומה וההורים מטיילים

הצצה לאלבום הפרטי מתחילת המאה הקודמת של אחת המשפחות היותר-מוכרות בתולדות המדינה. תיעוד הטיולים של בני המשפחה מגלה את שפך הירקון העתיק, ההרודיון הקירח, שכם של פעם וחופי ים בתוליים

לפני זמן מה הלכתי אצל גב' רות דיין. התעניינתי בהוריה, משום שידעתי שהיה להם פרק קצר בקואופרציה מרחביה. מתברר שפיסת ההיסטוריה שאותה חיפשתי כבר אינה ברשותה. רות אמרה לי שהאלבומים של הוריה נמסרו מזמן לארכיון הציוני.

 

בין תמונותיה של רות, אלמנתו של משה דיין, מצאתי גם את אחותה ראומה - שהפכה אישיות ציבורית, לאחר שנישאה לעזר לבית ויצמן, לימים נשיא המדינה. גם ילדיה של רות עשו חיל, איש איש בתחומו.

 

בקשתה של רות ורצון טוב של הארכיון הציוני הם שאפשרו לי להציץ בשחור-לבן לימים עברו, עוד בזמן שהטורקי שלט בארץ. לפניכם פרקים נבחרים מהאלבום המשפחתי, השזורים היטב בידיעת הארץ ותולדותיה. 


סיפורנו מתחיל ברחל קלימקר שנולדה ברוסיה, תרנ"ז 1897, להוריה דב ופנינה קלימקר. איתם היא גם עלתה לארץ בשנת 1903 לראשון לציון. היא למדה בגימנסיה הרצליה במחזור ג', עוד לפני מלחמת העולם הראשונה. בתמונה: בני כיתתה של רחל בגימנסיה. רחל עומדת מאחור, שניה מימין. 

 

צבי שוורץ (המופיע בתמונה השלישית מצד ימין), היה באותו מחזור של רחל ושם גם פרחה אהבתם. אחיה של רחל, דוד, התגייס במלחמת העולם לצד הבריטים ולחם עם חיילי הגדוד העברי. בתצלום שמימין יושב דוד במדי הגדוד. מאחור כתב: "לצבי ורחל יקירי, זכרון לזמן שרותי בגדוד העברי". 


יחיאל שוורץ עם אסתר בתו והנכדה מִיה (מ' בחיריק). אסתר הגיע לגשר הישנה בשנת 1924 בקבוצת "אחדות" מגדוד העבודה לאחר שקבוצת הבשקירים עזבה את המקום. מיה נולדה שם.


מיד עם תום הלימודים בגימנסיה נישאו צבי ורחל. רחל עברה הכשרה להיות גננת ובקואופרציה מרחביה הייתה נחוצה גננת, לפיכך עברה לשכונה ליד הקואופרציה (לימים מושב מרחביה), שם גרו אנשי המקצוע שנתנו את שרותם לחברי הקואופרציה. רחל וצבי נכנסו להתגורר בבית הוגו קמינסקי . בתצלום - רחל וצבי עם בתם רות על מדרגות ביתם במרחביה. הוגו שבנה בית זה עם אשתו לונה נקרא לדגל עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, מכיוון שהיה בעל נתינות גרמנית. הבית היה כמו חדש (בן שנה אחת) עת נכנסו אליו רחל וצבי. 


בבית זה נולדה בתם רות. אומרים שרות הייתה הבת הראשונה בא"י של בוגרי הגימנסיה הרצליה (אמנם הכנר יהודי מנוחין נולד מעט קודם, אבל זה היה להוריו שירדו לאנגליה). בתצלום - רות על מדרגות ביתם במרחביה. 


שנתיים היו משפחת שוורץ במרחביה ולאחריהן יצאו ללימודים בלונדון. הצילום הזה נעשה ב-1926, לקראת סיום תקופת הלימודים, חבריו של צבי שוורץ (עומד שלישי משמאל), סטודנטים יהודים במקצוע הכימיה. 


1926 על האוניה חזרה לארץ ישראל. שלושה בני משפחת שוורץ יצאו לאנגליה - וחזרו ארבעה. בתם ראומה נולדה בחו"ל. בתצלום היא עומדת מימין לפני אביה צבי. בקבוצה היו עוד ילדים של סטודנטים חוזרים. משמאל עומדת דינה פבזנר ומימין לה (עם סרט לראשה) רות שוורץ.

 


ראומה הצעירה, בתמונה שצולמה בירושלים.

 


ירושלים, בית הכרם. מלפנים, ראומה אצל השכנים, משפחת ראובני. הסופר אהרון ראובני עומד מימין. הוא גם אחיו של הנשיא השני יצחק בן צבי.

 


אהבת הארץ והרצון לתור אותה נרכשה אצל רחל וצבי עוד בהיותם בגימנסיה. באלבום מצאתי הרבה תצלומי טיולים מתקופות שונות. בתצלום: טיול הגימנסיה ליד שכם.


טיול נוסף, הפעם לחוף הים.


על התצלום נרשם "תוצאות הירקון הימה". היום קוראים לזה שפך הירקון. 


טיול הגימנסיה למדבר יהודה. ברקע - ההרודיון.


טיול הגימנסיה ליד ראש פינה


טיול הגימנסיה על רכס הכורכר מצפון לתל אביב


וכך לאחר שחוזרת משפחת שוורץ מהלימודים בחו"ל, ממשיכים לתור את הארץ. בתצלום - צבי מלפנים באחד מהטיולים.


טיול בקוביבה, מצפון למעלה החמישה. במרכז רחל וצבי שוורץ


ביקור אצל השומרונים בשכם. רחל עומדת משמאל.

 


גם הבנות רות וראומה יוצאות לטיולים. בתצלום טיול לקוביבה


טיול לחופי ים המלח. על הספינה נראים צבי ורחל

 

בפרק הבא: טיולים ומעשים של משפחת שוורץ בארצנו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רות דיין לבית שוורץ ואביה צבי
רחל קלימקר. אמה של רות דיין
דוד קלימקר, אחיה של רחל במדי הגדוד העברי
יחיאל, אביו של צבי, עם בתו שושנה
רות לצד בית המשפחה בלונדון
מומלצים