שתף קטע נבחר

הממונה על השכר באוצר: לא תהיה שביתה

אילן לוין מוכן להתגמש: "אם ההסתדרות תלך לקראתנו, נלך לקראתה". בראיון ל"ממון" הוא מציע: "ניתן תוספת לאמהות עובדות, בתנאי שיפסיקו עם התוספות הפיקטיביות במגזר הציבורי, כמו הוצאות רכב לעובדים שמגיעים בהסעה". ההסתדרות: "ההצעות של לוין אינן חדשות"

"במקום לאיים בשביתה, אני מצפה שההסתדרות תסייע לנו לנצל את ההזדמנות לתקן הפעם במשא ומתן את כל הפיקציות הקיימות במגזר הציבורי. לא ייתכן שעובדים שנוסעים בוקר בוקר לעבודה בהסעות מאורגנות יקבלו גם הוצאות רכב במשכורת. זאת רמאות. לעומת זאת, אנחנו ניתן לכל אם עובדת מענק חודשי על כל ילד עד גיל 5. אני מצפה מיו"ר ההסתדרות עופר עיני שיגלה אחריות ולא ישבית את המשק. אני מאמין שאפשר תוך 10 ימים להגיע להסכם שכר חדש במגזר הציבורי".

 

 

כך אמר אתמול (ד') בראיון מיוחד ל"ממון" הממונה על השכר ויחסי העבודה במשרד האוצר, אילן לוין, ערב חידוש המשא ומתן על הסכם השכר במגזר הציבורי עם ההסתדרות, שאם תרצה תוכל להשבית את המשק החל מיום ראשון הקרוב.

 

האם האוצר ילך לקראת ההסתדרות כדי למנוע שביתה, שיום אחד שלה יעלה למשק חצי מיליארד שקל?

 

לוין: "אין להסתדרות שום סיבה להשבית את המשק ואני רוצה להאמין שעופר עיני, שהוא אדם רציני, יגלה אחריות ויימנע מכל צעד פזיז של שביתה. אם ההסתדרות תלך לקראתנו, נלך לקראתה".

 

ההסתדרות דורשת תוספת שכר של 10.5% על פני שלוש שנים. כמה תהיו מוכנים לתת?

 

"אנחנו הצענו חצי אחוז לשנה, שזה 1.5% לכל התקופה. המשבר הכלכלי טרם הסתיים. ברור שלא נוכל להתקרב אפילו לדרישות של ההסתדרות, אבל אני נכון לתת להם הרבה דברים אחרים, שבהחלט ייטיבו עם העובדים".

 

למשל?

 

"אנחנו מציעים לתת מענק חודשי של 300 שקל לנשים העובדות במגזר הציבורי עבור כל ילד עד גיל 5.אם יש לעובדת שלושה ילדים היא תקבל 900 שקל, וכך הלאה".

 

ומה עוד?

 

"נגדיל את ההפרשות לקרנות הפנסיה החדשות לעובדים חדשים וצעירים במגזר הציבורי. אנחנו רוצים לגרום גם לכך שתהיה יכולת למנהלים להשפיע על שכר עובדיהם. לא כל עובד צריך לקבל בדיוק אותה התוספת. אנחנו מבקשים ליצור מצב שעיקר תוספות השכר יינתנו בעתיד לבעלי השכר הנמוך וגם לנשים. חייבים להקטין את הפערים. חייב להיווצר מצב שנוכל לשלם יותר למהנדס מאשר לכלכלן".

 

ולמה זה לא קורה כיום?

 

"לצערי הרב, הוועדים מסנדלים האחד את השני ולא נותנים לנו ליצור מצב שחלק מהעובדים יקבלו תוספת גדולה יותר, שמגיעה להם, מאשר לעובדים אחרים. עופר עיני הוא בחור שפוי והוא חייב לעזור לנו בזה".

 

ובכל זאת, עם כל הרצון הטוב שלך להעניק הטבות לנשים ולעובדים חלשים, איך תסגרו את הפער בין דרישות ההסתדרות להעניק 10.5% תוספת להסכמה שלך לתת להם רק .1.5% זאת תוספת הגיונית בעיניך לשלוש שנים?

 

"לא נוכל לנהל משא ומתן על האחוזים דרך העיתון, אבל הפער גדול ולא נוכל אפילו להתקרב לדרישות ההסתדרות".

לרוב משא ומתן כזה נגמר בנקודת האמצע. זאת תהיה טעות לחזות שהתוספת תסתכם בסוף ב-6%?

 

"אני לא רוצה להיכנס לזה כעת. זה לא נכון לעשות מצידנו. אבל, אם ההסתדרות תהיה מוכנה לתקן את הפיקציות השונות, נהיה מוכנים ללכת קצת לקראתה גם באחוזים".

 

על איזה פיקציות בדיוק אתה מדבר?

 

"זה נשמע הגיוני שעובד שנוסע בוקר בוקר לעבודה בהסעות מאורגנות מקבל במשכורת גם תשלום עבור הוצאות רכב? זה נשמע הגיוני שמשולמות כוננויות לעובדים מנהליים, כמו מזכירות ומקצועות דומים? מה, הם נקראים באמצע הלילה לעבודה דחופה? הם בכוננות כמו בצבא? אלה הכל פיקציות שנקבעו לפני שנים ואני רואה את ההזדמנות כעת לבטלן. אם ההסתדרות תסכים לכך, נלך גם אנחנו לכיוון הדרישות שלה".

 

על מה הם צריכים להסכים עוד?

 

"על כל תיקון ליקויי השכר. לא ייתכן שיהיו עובדים במגזר הציבורי שיקבלו משכורת של 9,000 שקל ועוד נשלם להם השלמת שכר".

 

איך זה קורה?

 

"במסגרת העבודה בעיניים משלמים לעובד 3,000 שקל משכורת ועוד 6,000 שקל תוספות שונות ומשונות, שאינן נכללות בשכר היסוד, ואנחנו עוד צריכים לשלם לו כאלף שקלים השלמת שכר, כי הוא אפילו לא מגיע, כביכול, לשכר מינימום. יש במגזר הציבורי הרבה עובדים כאלה וכאן מדובר פשוט מאד במעשה מרמה שנמשך כבר עשרות שנים".

 

ואתה תמים לחשוב שההסתדרות תסכים לתקן את העניין הזה דווקא עכשיו?

 

"אם הם רוצים שנלך לקראתם בחלק מתביעותיהם, הם צריכים גם ללכת לקראתנו. הגיע הזמן לסדר את כל הפיקציות בשכר עובדי המגזר הציבורי".

 

למה בעצם נוצרו כל ההתחכמויות הללו?

 

"זה פשוט מאוד. בגלל הפנסיה התקציבית נוצרו תוספות פיקטיביות בשכר, כדי שעובדים יקבלו את התוספות בשכר השוטף ולא יקבלו אותן בתשלומי הגמלאות. יש מי שמקבלים רק הוצאות רכב, עבור רישיון וביטוח הרכב, הטסט וכדומה וזה עוד מגולם, אבל לאותם עובדים משלמים גם השלמה לשכר המינימום, כאשר התוספות שהם מקבלים גבוהות משכר המינימום. אין לי מילים אחרות לזה מאשר פיקציה ועבודה בעיניים".

 

אתם תדרשו גם שקט תעשייתי בהסכם, שאסור יהיה לחלוטין לשבות במגזר הציבורי?

 

"בוודאי. זאת דרישה ראשונה. לאחרונה היו שביתות ועיצומים טיפשיים, שחלקם עדיין נמשכים, כמו בשל הפעלת מערכת מחשוב חדשה בטאבו ובפרויקט מרכב"ה או הנהגת מס הכנסה שלילי. הממשלה עוברת לעבוד, לטובת הציבור והעובדים גם יחד, במחשבים, והעובדים דורשים בתמורה תוספות שכר. זה לא נשמע ממש אבסורד? שפכנו כבר עשרות מיליוני שקלים לכיבוי שריפות בסכסוכים טיפשיים כאלה וזה חבל מאוד".

 

מתי ייגמר המשא ומתן?

 

"אני מאמין שאפשר לגמור את כל ההסכם וליישב את המחלוקות, כולל תוספות השכר שדורשת ההסתדרות והתיקונים שאנחנו דורשים בתמורה, בתוך עשרה ימים. זה בהחלט אפשרי".

 

וכל זה בלי שביתה במשק?

 

"אני מאמין שהפעם זה ייגמר בלי שביתה. מחר ניפגש עם ראשי ההסתדרות ובימים הקרובים תהיה להם פגישה גם עם שר האוצר. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הוא חלק מהשולחן העגול, יחד עם התעשיינים והממשלה. לא נראה לי שאדם שפוי כמוהו יילך עכשיו להשבית את המשק הישראלי. אני בטוח שהפעם לא תהיה שביתה כללית".

 

הערב: פגישה בין עיני לראשי האוצר

"אנחנו לא מתכוונים לנהל משא ומתן מעל גבי דפי העיתון", אמרו אתמול בכירים בהסתדרות בתגובה לדבריו של הממונה על השכר באוצר אילן לוין. עם זאת אמרו כי חלק מהצעותיו "החדשות" של לוין לפתרון המשבר כבר הוצעו על ידי האוצר במהלך המשא ומתן וחלקן נדונות בין הצדדים בניסיון לגשר על הפערים.

 

כך למשל אומרים בהסתדרות כי בנושא הגדלת השתתפות המדינה בתשלום למעונות יום, מדובר בהגדלת ההשתתפות כדי לעודד עבודת נשים. ההסתדרות דורשת הגדלה עד 350 שקל, האוצר כרגע מסכים ל-300 שקל כך שיש הסכמה והוויכוח הוא על 50 שקל.

 

גם על נושא הגדלת ההפרשות לפנסיה הושגה הסכמה עקרונית כי יש להגדיל את ההפרשות. הוויכוח הוא על היקף ההגדלה. ההערכה היא שבסופו של דבר יעמדו ההפרשות על .19%-18.5% נושא אחר שסוכם בין הצדדים הוא הגדלת הפדיון בנושא ימי המחלה של העובדים.

 

ואולם המשבר במשא ומתן הוא סביב דרישת תוספת השכר של ההסתדרות. לפני כשבועיים חשפה לראשונה ההסתדרות את דרישתה: תוספת שכר של 3.5% לשנה במשך 3 שנים, כלומר תוספת של כ-11% ל-700 אלף עובדי המגזר הציבורי.

במשרד האוצר התנגדו לדרישה וטענו כי עלותה נאמדת ב-24 מיליארד שקל. מנגד הציעו תוספת שכר של חצי אחוז לשנה. הפערים בין הצדדים גדולים מאוד ובהסתדרות לא מתכוונים לוותר על הדרישה.

 

על שאר טענותיו של לוין ובכללן "תוספות הפיקציה" סירבו בהסתדרות להגיב.

 

הערב ייפגשו יו"ר ההסתדרות עופר עיני וראשי האוצר, בניסיון למנוע את השביתה הכללית במשק לאחר שעברו 14 יום מההכרזה על סכסוך עבודה.

 

בהסתדרות מקווים שלא יצטרכו להפעיל את נשק השביתה: "אנחנו רוצים להגיע להסכמות ולחתום על הסכם שכר במגזר הציבורי, ולא בעקבות שביתה. אנחנו מקווים שגם הצד השני מעוניין בכך. נשק השביתה הוא הדבר האחרון שנעשה כשאין ברירה. אנחנו מאמינים שנוכל להגיע להסכם בלי שביתה", אמרו אתמול גורמים בהסתדרות.

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילן לוין
צילום: ליעד ברזילי
עופר עיני
צילום: עופר עמרם
מומלצים