שתף קטע נבחר

ראש המטה של פוטין מונה לראש העיר מוסקבה

עיריית מוסקבה אישרה פה אחד את מינויו של סרגיי סוביינין, הנחשב ליד ימינו של ראש ממשלת רוסיה. קודמו בתפקיד ראש העיר, שהודח בבושת פנים, טען שפוטין מכשיר את הקרקע לבחירות לנשיאות ב-2012

ראש לשכת ראש ממשלת רוסיה היוצא, סרגיי סוביינין, מונה היום (ה') לתפקיד היוקרתי של ראש העיר מוסקבה. סוביינין, הנחשב ליד ימינו של ולדימיר פוטין, יחליף את יורי לוז'קוב שהודח מראשות הבירה בבושת פנים לאחר 18 שנים. המינוי אושר פה-אחד בהצבעה של מועצת העיר.

 

מומחים במערב העריכו כי ראש העיר החדש של מוסקבה יהיה אלא חותמת גומי ועושה דברו של הקרמלין. להערכתם, מינוי ראש לשכתו של פוטין מעיד על עומק אחיזתו בשלטון המרכזי של רוסיה, ומהווה ראיה נוספת לשאיפתו לשלוט בעולם העסקים בבירה.


ראש עיריית מוסקבה החדש, סרגיי סוביינין בטקס היום (צילום:AFP)

 

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, וראש הממשלה פוטין האשימו את לוז'קוב בניסיון לחתור תחתם, לאחר שזה מתח ביקורת גלויה על מדבדב בראיון לעיתון רוסי. "הקרמלין לא יישב בחיבוק ידיים לנוסח ניסיונות מסוג זה", מסרו אז גורמים בצמרת השלטון לכלי התקשורת.

 

ואכן, כעבור מספר ימים יצאה לשכתו של מדבדב בהודעה נוספת בה נאמר כי "ללוז'קוב ניתנה הזדמנות לפרוש בכבוד, אך משסירב הודח". לוז'קוב הגיב באומרו כי פוטין ביקש למנות לתפקיד "ראש עיר שיגלה גמישות רבה". לטענתו,

סוביינין הוא רק מינוי אחד של פוטין, מתוך שורה של מינויי מקורבים לתפקידי מפתח. "פוטין מכשיר את הקרקע לקראת הבחירות הכלליות ב-2011 והבחירות לנשיאות ב-2012", אמר לוז'קוב.

 

לוז'קוב, שכיהן כראש העיר מוסקבה מאז 1992, נחשב למי שאחראי לשינוי פניה של הבירה הרוסית ושיפור איכות החיים של תושביה. אולם באותה נשימה הוא נתפס כראש עיר בעל ערכים מיושנים ולוחמני מדי. באחרונה הוא גם ספג ביקורת קשה משום שסירב לקצר את חופשתו בעוד מוסקבה התמודדה עם שריפות ענק וענני עשן רעיל שפגעו בתושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס
עימות מתוקשר. לוז'קוב ומדבדב
צילום: AFP
מומלצים