שתף קטע נבחר

אשכנזי לגלנט: תוביל הצבא במקצועיות ונחישות

למרות המתיחות ביניהם, שיבח הרמטכ"ל את אלוף פיקוד דרום היוצא, אלוף יואב גלנט, שיחליפו בתפקיד. בטקס העברת פיקוד דרום לאלוף טל רוסו, אמר אשכנזי: נמשיך לעשות כל שביכולתנו כדי שתיכנס לתפקידך החדש עם כל הכלים הדרושים

פיקוד דרום עובר לידיו של האלוף טל רוסו, לקראת עידן חדש בצה"ל. הרמטכ"ל הבא של צה"ל, אלוף יואב גלנט, נפרד היום (ה') מפיקוד דרום. על רקע המתיחות ביניהם, נפרד הרמטכ"ל הנוכחי מגלנט במילים חמות ושיבח את תפקודו במבצע "עופרת יצוקה". "נעשה כל שביכולתנו כדי שתיכנס לתפקיד עם כל הכלים הדרושים. אין לי ספק שתוביל את צה"ל במקצועיות ובנחישות".

 

בטקס חילופי מפקד פיקוד דרום, אמר הרמטכ"ל לגלנט: "בעוד חודשים אחדים תחזור לנופי המדבר המוכרים לך, הפעם כרמטכ"ל ה-20 של צה"ל". אשכנזי התייחס למבצעים בעזה ואמר, כי "בנקודה זו, שכל חלקה בו נקנתה בדם ויזע של טובי לוחמינו ובנינו, מכאן הם יצאו לפגוע בארגוני הטרור ומשלחיהם כדי ליצור מציאות חדשה עבור תושבי הדרום. על אותן פעולות פיקד יואב גלנט בנחישות בלתי מתפשרת".

 

אשכנזי התייחס למינויו של רוסו, ואמר כי "גלנט מעביר אחריות כבדה. טל, כולם נושאים היום עיניהם אליך. כמוני, גם הם יודעים שאתה ראוי למשימה שתוצב על כתפיך. גם הם יודעים שניסיונך הרב בשטח יאפשר לך להרחיק מלחמה מהאזור, ולנצח בה במידה ותפרוץ. אני סמוך ובטוח כי תוסיף לסלול את דרכו של פיקוד הדרום באותה צורה ייחודית שאפיינו אותך לאורך שנותיך בצה"ל. טל, יואב, מדינת ישראל וצה"ל מודים לכם ומאמינים לכם. עלו והצליחו".

 

גלנט עצמו אמר באירוע: "אני נפרד היום מתפקיד ממושך ותובעני כשבלבי תחושת סיפוק, גאווה, אמונה ותקווה. מקץ שנים של טרור מתמשך על תושבי ישראל, האויב הוכה קשות וקיבל הבהרה שלא נרשה לקרוא תגר על נוכחותנו בארצנו". הוא פנה אל תושבי הדרום, ואמר כי "בשנים האחרונות הפך העורף לחזית. אתם עמדתם בעוז רוח בתקופות קשות, ואני מקווה שהשקט היחסי - שהוא פרי ההתרעה - יימשך ויאפשר לכם לשגשג ולפרוח".


טקס חילופי המפקדים בפיקוד דרום, היום (צילום: דובר צה"ל)

 

על המגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, שבימים האחרונים מתרבים הדיווחים על כך שהתחדשו לאחרונה, אמר גלנט: "נעשה כל שנוכל למען השבתו ולמען בני משפחתו. נדע כי באמונתנו, בצדקת דרכנו ובעוז רוחנו - נוכל להגיב".

 

בתום חלקו הרשמי של הטקס, נערך אירוע הרמת כוסית שבו העניקו קציני פיקוד דרום תמונה עם סמל חמסה למפקדם היוצא והרמטכ"ל הנכנס. הם הסבירו לגלנט כי החליטו לתת לו שי מאותו סוג שהוא עצמו נהג להעניק לקצינים שסיימו את דרכם בפיקוד.

 

גם הפעם נשאר גלנט נאמן למסורת, והעניק לרוסו שי דומה יחד עם הקדשה שבה כתב כי "האתגרים רבים והמשאבים הולמים". כשקרא זאת, אמר בחיוך כי הדברים נכתבו כבר במחשבה על תפקידו הבא כרמטכ"ל.

 

אשכנזי סיפר שבשעות הבוקר התעורר במטכ"ל ויכוח האם גלנט הוא אלוף הפיקוד שמילא את תפקידו לאורך התקופה הארוכה ביותר מבין קודמיו. "אנחנו חשבנו שכן, אבל מתן (וילנאי) התעקש שהוא היה בתפקיד זמן רב יותר", אמר בחיוך.

 

התרגשות על רקע התפתחות בפרשת המסמך

אל הרמטכ"ל הנכנס התלוו באירוע אשתו, קלודין, ובנותיו - אור וגיא, שהתקשו להסתיר את ההתרגשות הרבה. ברקע הושמעו שירים עבריים שנכתבו על דרום הארץ.

לאחר שהאירוע הסתיים, עזב גלנט את מפקדת הפיקוד בפעם האחרונה כמפקדו, כשהוא מלווה באופנוענים של המשטרה הצבאית. משם ייתפנה להקדיש את רוב זמנו בחפיפה, לקראת כניסתו ללשכת הרמטכ"ל בפברואר הקרוב.

 

על רקע האווירה הטקסית, חלה אחר-הצהריים התפתחות נוספת בפרשה נעימה הרבה פחות שהעיבה על הליך מינויו של גלנט לרמטכ"ל. המשטרה המליצה היום להעמיד לדין את סגן-אלוף בועז הרפז בגין זיוף "מסמך גלנט". ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', העביר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את תיק החקירה בעניינו של הרפז. סגלוביץ' סיכם את התיק בהמלצה להעמיד לדין את הרפז בעבירות זיוף בנסיבות מחמירות ושימוש במסמך מזויף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחריות כבדה על הכתפיים. האלוף טל רוסו, היום
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מומלצים