שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צייר לי משרה
  ראיון העבודה היה מוצלח אבל לא קיבלת את המשרה? אולי זה בגלל שנכשלת במבחן הגרפולוגי. גם אם אתה חושב שזו שטות, המעסיקים רוצים לראות איך אתה מצייר עץ לפני שהם מראים לך את הכסא שלך במשרד - אז כדאי שתלמד

  באנו בזמן, היינו מנומסים, שיחקנו אותה בראיון העבודה ובכל זאת הודיעו לנו שהם מעדיפים מישהו אחר. המראיינת רמזה ש"נכשלנו" במבדק הגרפולוגי. בעבר, כשמעסיק רצה לערוך ראיון עבודה הוא היה מסתפק בשאלות כמו "אתה מכיר היטב את התפקיד?", "יש לך ממליצים?" - והיום? היום, עליך כמרואיין לעבור מבדקים גרפולוגיים; לצייר ציורים, לשרטט פרצופים ולכתוב מכתבים. 

   

   

  בעלי עסקים רבים תופשים את המבחן הגרפולוגי ככלי יעיל, זול (יחסית), שקשה לרמות בו ושמניב תוצאות במהירות. זו הסיבה שהדרישה לציור עץ היא חלק אינטגרלי מהרבה ראיונות עבודה וגם במוסדות צבאיים וממשלתיים, כגון מבחן הפרצופים המפורסם בקורס קצינים.

   


  המועמד לקצונה שכח לצייר אוזניים במבחן הפרצופים.

   

   

  "רק ציור"? ממש לא, הציור הזה מאפשר למעסיק להציץ לתוך הקרביים שלך. בסדרת הכתבות הבאה אנו נציג בפניכם את השיטות המקובלות היום וכיצד ניתן להתכונן למבדקים גרפולוגיים;

  אלו מאפשרים לדעת האם מדובר בעובד נאמן, האם הוא ייצר יותר כסף לאורך זמן ומה מידת התאמתו למערכת - ויש מספר רב של מבחנים גרפולוגים כדי לגלות זאת.

   

  מבחן העצים המפורסם

  ב"מבחן העצים" על המתמודד בד"כ לצייר עצים (בין 1 ל-4). המבחן נועד למדוד תכונות כמו: נאמנות למקום העבודה, יעילות בתפקיד, יושר וחשיבה יצירתית.


  דוגמא לציור המראה חוסר יושר מובהק.

   

  כיצד להתכונן למבחן העצים

  1. בואו רגועים למבחנים. זכרו, זהו בסה"כ ציור של עץ, כמה נורא זה כבר יכול לצאת? מומלץ לנשום כמה נשימות עמוקות ולהתרכז בהם לפני ראיון העבודה. מחקרים מראים שנשימה רגועה - מרגיעה את המערכות, מורידה את לחץ הדם וגורמת לנו לחשוב בקור רוח מה שעוזר לנו לקחת החלטות נכונות.

   


  לא רגועים? העץ שלכם ייראה כך - ויעיד על לחץ.

   

  2. ציירו בשמחה; אל תתנצלו על כך שאין לכם כשרון ציור או הכרות עם תחום הבוטניקה ואל תתנו לזה להוריד לכם את הביטחון או להוציא מכם את החשק להיבחן. זה לא משנה אם המועמד שלידכם יצייר עץ מדהים ושלכם פחות. אף אחד לא מודד כאן את יכולות הציור שלכם, מודדים כאן את דרך חשיבתכם.

   

  3. היו בטוחים בעצמכם; אדם ללא בטחון עצמי משדר זאת בכל פעולה - הוא מדבר ומשפיל את המבט, הוא מצייר בצורה הססנית, הוא לא בטוח שמגיע לו "לזכות בעבודה" והכי חשוב - הוא לא יודע אם הוא יצליח בתפקיד. אתם הייתם מעסיקים מישהו כזה? אז פשוט אל תשדרו חוסר בטחון; ערכו לעצמכם רשימה וכתבו בה מדוע מגיע לכם לקבל את העבודה. לא רק שזה ישפר את הסיכויים שתשדרו יותר בטחון בראיון אלא גם זה ישפר את ציור העץ שלכם.

   


  היו בטוחים בעצמכם - אולי יצא לכם עץ כזה.

   

  4. שמרו על פרופורציה. המבחן הגרפולוגי לבדו לא יקבע אם תתקבלו לעבודה או לא. קיימים פרמטרים נוספים שלא כדאי לשכוח כמו: השכלה, התאמה טכנית לתפקיד ועוד. אל תתלו את כל תקוותכם במבדק הגרפולוגי. חשוב גם לא לעשות שטויות בראיון העבודה.

   

  5. לא לזלזל. גם אם אתם לא מאמינים בגרפולוגיה, גם אם אתם חושבים שזה שטויות ואפילו אם אתם בטוחים שזה בזבוז זמן - אף פעם אל תזלזלו במבחן. לצייר קו עם ענפים זה לא עץ! זכרו שהמעסיק הוא זה ששכר גרפולוג כדי לאבחן אתכם - גם אם אתם חושבים שהכל "חרטא", אתם עדיין נשפטים לפי זה. 

   


  אם תזלזלו במבחן זה מה שיצא לכם. הייתם לוקחים בחור כזה לעבודה?

   

  6. תתרגלו בבית. ערכו סימולציות למבדק בבית. כולנו יודעים שכאשר נגשים למבחן פעם שנייה ושלישית הסיכויים להוציא ציון גבוה יותר - עולים. מדוע? מכוון שאתם מרגישים נוח יותר בסיטואציה; אתם יודעים מה יבקשו מכם, אתם מוכנים מראש עם תשובות לשאלות וכו'. על מה תתכוננו בדיוק? - המשיכו לקרוא.

   

  מה בודקים במבחן העצים?

  במבחן העצים בודקים קודם כל פרטים טכניים לרבות:

  • מיקום העץ בדף
  • גזע
  • כותרת
  • שורשים
  • ענפים ותוספות.

   

  כל אחד מהפרמטרים הללו יכול לספר לנו עוד אודות אותו אדם. יש מעל 118 סימנים שלפיהם ניתן לנתח את אופי האדם. נציין, שגרפולוגיה מקצועית אינה מתיימרת לקבוע ולהסיק מסקנות רק באמצעות פרמטר אחד, אלא לאחר ניתוח מכלול הפרמטרים.

   

  בשבוע הבא

  בשבוע הבא נביא דוגמאות לעצים וניתן לכם כלים לנתח את העץ שלכם בעצמכם. רוצים לדעת יותר על עצמכם? ציירו עץ, סירקו אותו, ושלחו ל-ynet קריירה בדוא"ל בצירוף שמכם הפרטי. מדי פעם נבחר, ננתח ונמליץ על כיוון מקצועי בהתאם לעץ ששלחו הקוראים באתר - ונפרסמו באתר.

   

  הכותב, מרדכי שרם, הוא גרפולוג מקצועי במכון "פלאי הגרפולוגיה", העוסק בהכנה לראיונות עבודה, ייעוץ עסקי, גיוס ומיון עובדים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מה אומרות פניך?
  איור: שרם מרדכי
  מרדכי שרם
  צילום: טיבי גאולה
  מומלצים