שתף קטע נבחר
צילום: index open

שפץ ביתך: כך תבדקו את איכות השיפוץ

איך נבדוק שהצבע לא רק יפה אלא גם איכותי, שהריצוף ישר ומערכת האינסטלציה עובדת ללא דופי? בדיקות שחשוב לעשות עוד במהלך השיפוץ

פעם שיפוץ היה עבודה שמזמינים ומקבלים כמו שהיא מידי קבלן השיפוצים. לאחרונה אנחנו עדים להתמקצעות הולכת וגדלה של ציבור רוכשי הדירות, שמצפים את קבלני השיפוצים ברשימת דרישות ארוכה ויסודית. גם הם יודעים שכשמדובר בשיפוץ, גימור היא מילת המפתח: אם הפאנל או המרצפת לא יושבים טוב, הבית פשוט לא נראה כמו שחלמתם.

 

מדובר במגמה חדשה: דברים שבעבר היו מובנים מאליהם נשקלים כעת בכובד ראש על ידי הלקוח, וההחלטה הסופית מתקבלת רק לאחר בדיקה מקיפה. הדרישות מקבלני השיפוצים הופכות גבוהות יותר בכל שנה וסטנדרט העבודה עולה. ציבור הלקוחות נדרש לתת את דעתו על עבודת קבלן השיפוצים, לפעמים יש חילוקי דעות בנושא טיב העבודה שמוביל במקרים קיצוניים לבוררויות ואפילו מתגלגל לפתחו של בית המשפט.

 

הנה כמה עצות שיסייעו לכם לבדוק את טיב העבודה בביתכם. עם זאת, חשוב לזכור שגם קבלני שיפוצים הם בסך הכל אנשים, ולא מכונות המסוגלות לייצר תוצאה מושלמת, ויש לקחת בחשבון שטעויות נעשות.

 

  • שיפוצים: על חומרים זולים משלמים ביוקר

 

ריצוף: בנושא זה אין כל קושי להעריך את איכות העבודה: אם מדובר בעבודת ריצוף קרמיקה או בלטות, נהוג בסיום התהליך לקחת פאנל ו"להחליק" אותו על התוצר. אם הפאנל "מחליק" על הקרמיקה ללא עצירות ואינו נתקל בדרך בבליטות, סימן שהעבודה בוצעה כראוי.

 

רובה הריצוף: הרובה הוא המילוי שבין החריצים של האריחים. הוא משמש לאיטום ומראהו בולט יותר במטבחים, ובחדרי האמבטיה והשירותים. זהו למעשה ראי הריצוף, ובמקרה זה חשוב מאוד לבדוק את אחידות המריחה: אם היא לא נעשתה כראוי - זה עשוי לקלקל את כל עבודת הריצוף.

 

צבע: במקרה הזה אין טוב ממראה עיניים: הביטו היטב בקירות הבית. אם אתם יכולים להבחין בסימני המברשת - העבודה לא באיכות טובה. לפעמים המברשות עשויות אף להשאיר שערות על גבי הקיר. אנשי מקצוע רציניים לא נוהגים לעבוד עם ציוד קלוקל כזה.

 

טיח: כשאתם עוסקים בטיח, המשימה העומדת לפניכם היא אחת: לבדוק האם הטיח ישר מכל כיווניו. במקרים מסוג זה נהוג להשתמש בסרגל ארוך הקרוי סרגל טיח, העשוי מאלומיניום באורך כ-3 מטר.

 

הניחו אותו על גבי הטיח וקוו להבחין באטימות מלאה. אם תראו בועות אוויר בין הסרגל לטיח, דעו כי יש מקום לשיפורים. לעיתים טייחים מקצועיים בודקים את עבודתם מ-4 כיוונים בצורה מאוזנת ומאונכת, ולפעמים אף באלכסון, כל זאת על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר.

 

עבודות אלומיניום: הבדיקה הקלה ביותר: בוויטרינות האלומיניום המחולקות לכמה כנפיים, נסו באצבע אחת להזיז את אחד הכנפיים וראו האם היא זזה בקלות, וממשיכה בתזוזה אחרי דחיפתה.

 

אם אכן הכנפיים נעות בקלות בלי צורך בהפעלת כוח רב, וממשיכות בתזוזה גם לאחר דחיפה קלה - דעו כי אכן עבודת האלומיניום במקרה הזה נחשבת לאיכותית. כמו כן, חשוב מאוד לבדוק שבבסיס האלומיניום השיפועים יהיו כלפי חוץ הבית, כדי שבמקרה שירד גשם - המים יזרמו כלפי חוץ ולא לתוך הבית.

 

אינסטלציה: במקרה הזה תאלצו לזמן אנשי מקצוע בלבד, אבל הקפידו להיות נוכחים בבדיקה. בסיום עבודת האינסטלציה יש להניח למערכת לעבוד 24 שעות ולראות האם בפרק הזמן הזה הופיעו נזילות. את הבדיקה הזו חשוב כמובן לערוך לפני שעבודת הבטון והריצוף החלו.

 

דרך נוספת לבדוק את איכות העבודה היא להגדיל את לחץ המים בעזרת משאבה על מנת להיווכח שהמערכת עובדת ללא דופי גם בתנאים פחות נוחים. לאחר הבדיקה הזו, נהוג לקבע בבטון את צינורות האינסטלציה, כדי שתזוזות של הצנרת במעבר מים לא ינתקו את החיבורים בן צינור לצינור.

 

הכותב הוא יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים בישראל


פורסם לראשונה 22/10/2010 12:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים