שתף קטע נבחר

הצעת חוק עוקף בג"ץ: מאות מיליונים לאברכים

ועדת השרים לענייני חקיקה מקבלת לידיה עוד הצעה מעוררת מחלוקת, לאחר שאישרה את חוק משאל העם. ח"כ גפני דורש להעניק "מלגת קיום צנועה לתלמידי ישיבות שתורתם אמנותם", לאחר שבג"ץ קבע כי הבטחה הכנסה לאברכים פוגעת בשיוויון

אחרי חוק משאל העם, ועדת השרים לענייני חקיקה שוב מקבלת לידיה תפוח אדמה לוהט. הוועדה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק עוקף בג"ץ של ח"כ משה גפני, שאם תעבור תעניק מאות מיליוני שקלים לאברכים.

 

הצעת חוק מלגת קיום לתלמידי כולל מעוניינת "לעגן את זכותם של תלמידי כוללים שתורתם היא אומנותם לקבלת מלגה". על פי דברי ההסבר להצעה, שהחתומים עליה הם חברי כנסת מיהדות התורה, ש"ס והאיחוד הלאומי, מטרתה לקבוע הסדר ייחודי, שיעביר מלגות לתלמידי הישיבות - שלהם שלושה ילדים לפחות.

 

בג"ץ קבע בעתירה שהוגשה אליו ב-2000 כי הענקת הבטחה ההכנסה לאברכים פוגעת בשוויון משום שאינה חלה על מי שלומדים במוסדות שאינם מוסדות דת. עשר שנים אחר כך פסק בית המשפט העליון כי הסעיף התקציבי מפר את החובה לחלק את תמיכות המדינה בשוויון ולכן אינו יכול להמשיך ולהיכלל במתכונתו הנוכחית בחוקי התקציב, החל מחוק התקציב לשנת 2011 ואילך.

 

לכן, החליט ח"כ גפני ואחרים להגיש את הצעת החוק, שתעקוף למעשה את החלטת בג"ץ. בעקבות פסיקת העליון קיימה ועדת הכספים של הכנסת דיון ובחנה את סבסוד שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה ואת מנגנוני קרנות הסיוע והמלגות שעומדים בפני הסטודנטים.

 

מהנתונים עולה כי סך התקציב שייעדה המדינה בתקציב 2010 לתמיכה בסטודנטים עומד על 450 מליון שקלים חדשים, בעוד שהסעיף התקציבי להבטחת הכנסה לאברכים עמד על סך של 121 מליון שקלים חדשים. המציעים כותבים כי "המדינה רואה חשיבות רבה בעידוד הלימוד התורני ולפיכך מוצע לאפשר מלגת קיום צנועה לאברכים, אשר בחרו ללכת בדרך זו".

 

ח"כ נחמן שי מקדימה הגיב להצעה: "בכוונתי להציע מיד הצעת חוק דומה לזו של גפני, ולפיה בכל מקום שיאמר חרדים ייאמר גם סטודנטים. כל חוק אחר הוא מפלה ופוגעני".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גפני. מבקש "מלגה צנועה"
צילום: גיל יוחנן
הקריטריון: לפחות 3 ילדים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים