שתף קטע נבחר

סנדול להסכם? הממשלה תומכת בחוק משאל עם

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק, הקובעת כי נסיגה מהגולן וממזרח ירושלים תחויב במשאל עם - גם לאחר אישור הכנסת. שבעה שרים תמכו, רק שניים התנגדו. ההצעה, שהוגשה כבר לפני שלוש שנים, נמצאה בהקפאה, עד שאושרה

האם הממשלה מסנדלת את עצמה לקראת הסכם עתידי? ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ב') את הצעת חוק משאל עם, הקובעת שכל נסיגה משטחים בריבונות ישראלית תחויב במשאל עם לאחר שתאושר בכנסת ברוב של 60 ח"כים. שבעה שרים תמכו בהצעה, שניים התנגדו.

 

בהצעה תמכו השרים יולי אדלשטיין, מיכאל איתן, דניאל הרשקוביץ', יעקב נאמן, יוסי פלד, משולם נהרי ולימור לבנת. השרים יצחק (בוז'י) הרצוג ודן מרידור התנגדו לחלק מהתיקונים בחוק - ובהם לכך שההצעה מתייחסת לנסיגה בעקבות כל הסכם, כולל הסכם שלום.

 

לאחר ההצבעה, אמר יו"ר העבודה, השר אהוד ברק: "חוק משאל העם בגרסה שעברה היום בוועדת השרים לחקיקה, יוצר סימן שאלה על רצונה ויכולתה של הממשלה להוביל תהליך מדיני. ממשלת ישראל ובראשה נתניהו התחייבו להתקדם בתהליך השלום ועל הממשלה לעשות את כל אשר נדרש כדי להסיר מהדרך את המחסום לשלום שהוצב היום בהצעת החוק המיותרת הזאת".

 

השר הרצוג אמר כי "הסוגיה כבדת משקל וכדאי לחשוב כיצד דבר זה יתפרש. ייתכן שאנו על סיפו של משא ומתן לשלום. היה ראוי לדחות את הדיון עד התבהרות התמונה המדינית".

 

את הצעת החוק הפרטית יזמו חברי כנסת ממפלגות הימין. יו"ר ועדת הכנסת, יריב לוין מהליכוד, מקדם אותה. היא אמנם הוגשה כבר לפני שלוש שנים ואף עברה קריאה ראשונה בכנסת. אך מאז נמצאה בהקפאה - עד האישור היום. לוין בירך על החלטת ועדת השרים: "ההכרעה בשאלת גבולות המדינה צריכה להתקבל על ידי העם כולו. אני פועל בנחישות בנושא זה למעלה משנה כדי להביא לאישור החוק, ובכוונתי להשלים את הליך החקיקה בהקדם ותוך גיבוש תמיכה רחבה בכנסת".

 

על פי הצעת החוק, אם תאושר בממשלה נסיגה משטח בריבונות ישראלית מלאה כמו רמת הגולן ומזרח ירושלים, יובא הנושא להחלטת הכנסת. אם ההצעה תאושר גם בכנסת, ייערך משאל עם תוך 180 יום. בהצעה כלולה הסתייגות המאפשרת לא לקיים משאל עם במקרים מיוחדים של תיקוני גבול טכניים - וגם אז, נדרש רוב של 80 ח"כים ויותר כדי להימנע ממשאל עם.

 

אישור ההצעה בוועדת השרים צפוי גם הוא לחולל סערה בינלאומית, בדומה להצעה אחרת שאושרה אתמול בממשלה - הצעת חוק הנאמנות, ברוח מצע ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן. לפי ההחלטה, מבקש אזרחות שאינו יהודי יחויב להישבע אמונים לישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממשלה מתייצבת מאחורי משאל העם
צילום: AP
מומלצים