שתף קטע נבחר

"רשימת המיליונים" של נתניהו

רשימת התורמים הפוטנציאלים, שהכין נתניהו לקראת הפריימריז ב-2007, חושפת את תעשיית גיוס הכספים שלו בארה"ב. נתניהו עצמו תיקן, מחק ודירג אותם לפי הסיכוי שיתרמו לו. בין האישים: אנשי ימין קיצוני וכאלו שהסתבכו בפלילים. לשכת רה"מ: נתניהו מקבל החלטות לפי טובת המדינה ולא לפי רצון התורמים

לגיון הזרים של ראש הממשלה נחשף: רשימת התורמים הפוטנציאליים לבנימין נתניהו, שהוכנה לקראת הפריימריז בשנת 2007 ועליה הערות שסימן בכתב ידו, מתפרסמת היום (ו') ב"ידיעות אחרונות".

 

אחד המסמכים, שעליו נתניהו סימן בכתב ידו הערות, מעניק הצצה לתעשיית גיוס הכספים שלו בארצות-הברית. ראש האופוזיציה דאז מחק מהרשימה, שהוכנה ב-2007 בארצות-הברית, את מי שלהערכתו לא יעביר לו כספים לצורך הבחירות המקדימות בליכוד. הוא חילק לארבע קטגוריות את האחרים, בהתאם ל"כדאיות" הפנייה אליהם.


רשימת התורמים הפוטנציאליים

 

בקבוצה הראשונה נמצאים הזרים שהכי משתלם וראוי לפנות אליהם, ובקבוצה זו מחק נתניהו שם אחד בלבד, שאינו תורם לימין. המיליונרים שלידם סומן 3 ו-4 הם בעלי סיכוי נמוך לתרום, שאכן לא העבירו לו כספים כלל. מלשכת נתניהו נמסר כי המספרים מציינים דירוג של עדיפות הפנייה אל הרשומים ברשימה.

 

הישראלים שסימן נתניהו באותן רשימות לא תרמו לו דבר. מי שהסכימו לתרום הם אזרחי ארצות-הברית, ומעטים מאנגליה או צרפת. לפי הערכות, 98% מכספי התרומות עבורו מגיעים מחו"ל. חלק מהם הם אנשי ימין קיצוני וכאלה שהסתבכו בפלילים. קן אברמוביץ', למשל, אחד מהמופיעים ברשימה, משוכנע שפשרות לא יועילו ושהמשברים בין ישראל לארה"ב יימשכו "עד שממשל אובמה ייזרק החוצה". את חברי השדולה היונית "ג'יי סטרייט" הוא מגדיר "מי שזקוקים לטיפול פסיכיאטרי".

 

לשכת ראש הממשלה הגיבה לתחקיר ואמרה: "נתניהו מקבל החלטות לפי טובת המדינה, ולא לפי דעתם של תורמים, חשובים ככל שיהיו. השיקולים הממלכתיים עומדים בראש מעייניו והסכנה כאילו יעדיף את מי שתרמו למערכות הבחירות שלו מופרכת. כפי שניתן לראות מרשימת התורמים, הם בעלי דעות מגוונות ביותר ואינם עשויים מקשה אחת. גישתו היא שעדיף לגייס תרומות מחו"ל באופן שאינו עלול להכניס איש לניגוד עניינים פוטנציאלי, ולכן הוא מעדיף תרומות מחו"ל".

 

התחקיר המלא מתפרסם היום במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות"

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. 98% מהתורמים - זרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים