שתף קטע נבחר

המסמכים מעיראק: חיזבאללה ואיראן אימנו ומימנו

חשיפת "ויקיליקס" מאירה את הקשר ההדוק בין הממשל בטהרן ללוחמי המליציות החמושות בעיראק: החמושים העיראקיים ביקרו באיראן, ועברו אימונים בבסיסי "משמרות המהפכה" ובידי לוחמי חיזבאללה. בנוסף, צויידו החמושים העיראקים במגוון רחב של כלי נשק מתקדמים, טילים ופצצות

עשרות אלפי המסמכים שפרסם אמש (יום ו') אתר האינטרנט "ויקיליקס" חושפים תמונה אפלה של החזית האמריקנית בעיראק, ומאירים גם את הקשר ההדוק בין אנשי המליציות החמושות במדינה השסועה והממשל בטהרן, שפועל מאחורי הקלעים כדי לממן ולאמן את הלוחמים העיראקים - אלה הוכשרו על ידי לוחמי חיזבאללה, ועשו שימוש בנשק איראני בפיגועי התאבדות ותקיפת מטרות אמריקניות.

 

"המסמכים חושפים את המלחמה הסודית של איראן בעיראק ודנים בתפקידם של משמרות המהפכה האיראניים כמי שמספקים

 לכאורה נשק ללוחמים השיעים", נמסר בדיווחי כלי התקשורת שקיבלו גישה ל-400 אלף המסמכים המסווגים.

 

ואכן, נראה כי זרועה הארוכה של הרפובליקה האיסלאמית הגיעה גם לעיראק. הטענות על מעורבות איראנית אינן חדשות, והממשל האמריקני מאשים כבר שנים כי איראן מנסה לפגוע בשיקומה של עיראק. עם זאת, הדו"ח חושף פרטים חדשים על האופן בו מושכת הרפובליקה האיראנית בחוטים מאחורי הקלעים, ותומכת בנדיבות במאבק הדמים במדינה. 

 

ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי על פי עדויות של עצורים עיראקים ותיעוד אמריקני הנכלל במסמכים שהודלפו, עולה כי רבים מהחמושים הפועלים במדינה ביקרו באיראן ועברו אימונים בבסיסי "משמרות המהפכה" ועל ידי פעילי חיזבאללה. החמושים קיבלו הדרכה בשימוש בחומרי הנפץ ואחרים אומנו כצלפים.

 

בין היתר נטען עוד כי הממשל בטהרן סיפק למליציות בעיראק טילי קרקע-אוויר, מטעני חבלה המוצמדים למכוניות, מטעני צד קטלניים שפגעו במאות חיילים אמריקנים, וכלי נשק רבים נוספים. משלוחי הנשק, באדיבות איראן, עשו דרכם אל תוך עיראק דרך גבולותיה הפרוצים.


נשיא איראן ובכירי "משמרות מהפכה". אימנו מחבלים וצלפים (צילום: AP)

 

האימונים לא נעשו על אדמת איראן בלבד: סוכנים של משמרות המהפכה פועלים גם בתוככי עיראק, מארגנים משלחות של חמושים שיעברו אימונים על ידי לוחמי חיזבאללה, ואימנו בעצמם אחרים שפעלו במימון איראני.

 

"רשימת חיסול": בכירי ממשל עיראקים על הכוונת של טהרן

עדות ל"קשר האיראני" המוצג במסמכים הוא דו"ח מודיעין אמריקני המפרט מעקב אחר מפקד במליציה השיעית, שהיה מעורב בחטיפת בכיר עיראקי וב-2006 התעורר חשש כי ינסה לחטוף חייל אמריקני. בדו"ח צויין כי האיש, אזהר אל דוליימי, ביקר באיראן ואומן על ידי לוחמי חיזבאללה בבסיס בעיר קום, שהיה תחת הפיקוח של "אנשי משמרות מהפכה".

 

עוד נטען כי הרשויות באיראן אף עודדו את הלוחמים העיראקים להוציא אל הפועל כמה שיותר פיגועי התאבדות בניסיון לפגוע בבכירים עיראקים, ואיראן עמדה מאחורי חיסולים של בכירים בממשל העיראקי, שביצעו אנשי המליציות המקומיות בהוראה והדרכה איראנית. מסמך שחובר בשנת 2007 מציין כי בכירים רבים במשרד המסחר העיראקי נכללו ב"רשימת החיסול", ויועץ בכיר במשרד ובתו היו בין הקורבנות הרבים שנרצחו. לדענת האמריקנים, מטרת החיסולים לא הייתה רק לפגוע בגורמים העיראקים, אלא להוכיח לעולם הערבי כי מערך האבטחה שגיבשו האמריקנים על מוסדות רישמיים בבגדד נכשל.

 

הקשר האיראני אינו צבאי בלבד, אלא גם פוליטי: לפי הטענות בדו"חות האמריקנים, לטהרן יש שתי

מטרות מרכזיות במעורבותה בעיראק - החלשת הממשלה העיראקית הנוכחית הפועלת בתמיכת וושינגטון והפלתה לבסוף, וסילוק הנוכחות וההשפעה האמריקנית מהמדינה. "איראן מחזיקה בשליטה ברמות שונות של הממשלה העיראקית", ציינו גורמי מודיעין בדו"ח.

 

בנוסף, כללו הדו"חות התייחסות גם לפרשת מעצרם של שלושה מטיילים אמריקנים שנתפסו על ידי כוחות איראנים בעת שסיירו באזור הגבול בין עיראק לאיראן ביולי 2009. על פי הדו"ח, השלושה נעצרו בעודם נמצאים בצדו העיראקי של הגבול ולא לאחר שנכנסו ללא היתר שלטח הרפובליקה, כפי שטענו האיראנים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אימון בחסות "משמרות המהפכה"
צילום: AFP
צילום: AFP
דאג להכשיר חמושים עיראקים? נסראללה
צילום: AFP
מומלצים