שתף קטע נבחר

מלקות עם צינור, עינוי במקדחה: 'אין צורך בחקירה'

עיון במסמכים שחשף הלילה אתר "ויקיליקס" על המלחמה בעיראק מציג עדויות מחרידות על ההתעללויות שטייח צבא ארה"ב. הצלפות עם מוטות ואנטנות, בעיטות לגוף ושימוש בפליירים ומים רותחים נחתמו בקביעה: "לא צריך לחקור", אמריקנים ריססו בכדורים נשים וילדים. לפי המסמכים, רה"מ השיעי של עיראק פיקד על רבות מהזוועות נגד הסונים

הדליפה הגדולה בהיסטוריה מציירת את הגיהנום העיראקי: ארצות הברית עשתה כל מאמץ בשבע השנים האחרונות להציג את עצמה כ"מבוגר האחראי" בעיראק, אבל המסמכים הצבאיים הסודיים שפרסם הלילה (שבת) אתר ההדלפות "ויקיליקס" חשפו את מה שאחדים יגדירו אוזלת יד קשה, והמחמירים יתארו כלא פחות מטיוח והעלמת עין. עלעול במסמכים שהעבירו אנשי "ויקיליקס" לכמה מהיוקרתיים בעיתוני העולם מעלה סיפורי התעללות קשים לעיכול - שטויחו.

 

"יומני המלחמה" מעיראק - סיקור מלא ב-ynet:

 

מאות מבין המסמכים שחשף הלילה האתר, מתארים עינויים קשים שבהם קורבנות הושמו בבידוד כשהם כפותים, פיותיהם חסומים ועיניהם מכוסות. לובשי מדים עיראקים - מכל קצוות כוחות הביטחון, כולל חיילים ושוטרים - הצליפו בהם באמצעות כבלים, מוטות ברזל ועץ, צינורות גומי ופלסטיק, אנטנות טלוויזיה, חגורות ושרשראות. קורבנות נתלו מפרקי כף היד ומקרסוליהם, וחויבו להישאר בתנוחות בלתי נסבלות. הם עברו התעללות מינית ונאנסו, ועונו באמצעות פלפלים חריפים, סיגריות, חומצות, פליירים ומים רותחים. צבא ארה"ב ידע על ההתעללויות האלה - ולא פתח בחקירות.


אמריקנים קוראים על האמת החדשה ב"כיכר טיימס", ניו-יורק (צילום: AFP)

 

רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי לפי המסמכים, ראש ממשלת עיראק נורי אל-מליכי הפעיל בעצמו יחידות ביטחוניות שהיו

מעורבות ברצח סונים ועינויים. לפי הדיווח, מעשים אלימים בוצעו נגד מי שראה באל-מליכי, בן העדה השיעית, "איום על השפעתו הפוליטית במדינה". הרשת הבין-ערבית ציינה כי אל-מליכי מצטייר כ"אדם עדתי, הנוטה בכוח לטובת עדתו השיעית על חשבון הסונים בעיראק".

 

העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח כי באחד המקרים מתואר סיפורו של אסיר עיראקי שכרע על ברכיו, עיניו כוסו במטפחת וידיו נאזקו. אז צעד לעברו חייל עיראקי, ובעט בו בצווארו. נחת אמריקני צפה בהתרחשות ודיווח עליה למפקדיו, אך ללא הועיל. "אין צורך בחקירה", נכתב במסמך העוסק באירוע.

 

מענים עצירים כדי לסחוט כסף

מקרה אחר מתאר אדם שנעצר בידי המשטרה העיראקית בחשד שהכין מטען חבלה. בעודו בתחנה ירה קצין ברגלו, ולאחר מכן, לפי אחד המסמכים, עבר העציר התעללות שהותירה אותו עם צלעות שבורות, חתכים, חבורות ופצעים ממלקות שהונחתו באמצעות מוט גדול על גבו. גם במקרה הזה לא נערכה חקירה מקיפה.

 

עוד מסמך מגולל את מקרהו של גבר שנעצר בידי חיילים עיראקים בבונקר תת-קרקעי. הוא דיווח כי ידיו נקשרו מאחורי גבו, והוא נתלה מהתקרה כשרק פרקי כף היד מחזיקים אותו. חיילים הצליפו בו באמצעות צינור פלסטיק והשתמשו נגדו במקדחות חשמליות. לפי המסמך העוסק באיש, רופאים אמריקנים טיפלו בו, נייר בנושא הועבר בערוצים הרלוונטיים, אך גם הפעם לא נפתחה חקירה.


חייל עיראקי בבצרה. "כל אחד ירה 100 כדורים על הרכב" (צילום: AP)

 

עוד זוועה המגוללת במסמך היא זו שחווה אדם זקן ונכה, שאנשי כוחות הביטחון תקפו בכוונה את רגלו הפגועה. המסמכים מתארים גם מקרים שבהם המשטרה המקומית תפסה אדם חשוד בהכנת מטען, היכתה אותו, והתירה לקהל של תושבים

מקומיים להצטרף אליה בעשותה כן. מסמך אחר מתעד מקרה של קצין משטרה שעינה עצורים כדי לסחוט כסף ממשפחותיהם, שנדרשו לשלם לו על מנת שיפסיק את ההתעללות.

 

המסמכים מוכיחים כי היו בקרב כוחות הקואליציה מי שניסו למנוע התעללויות, אך לא יכלו לעשות דבר מעבר להפסקה קונקרטית של מעשה שלו היו עדים, אלא אם קיבלו ממפקדיהם אישור לחקור. כוחות הביטחון העיראקיים המציאו שלל תירוצים למעשיהם: שני גברים שכוסו בחבלות "נפלו מהמכונית המשוריינת בדרך למתקן המעצר", גבר עם כתף שזזה ממקומה "נפל מהכיסא", ואדם שנמצא עם חבלות בכל גופו ושחושמל בכפות רגליו פשוט "נפל מאופנוע".

 

מורדים לא יכולים להיכנע מהקרקע. צריך לירות

אלא שהכישלון האמריקני בטיפול באזרחים העיראקים אינו מסתכם בעמידה בצד, בשעה שכוחות הביטחון המקומיים מתעללים בעציריהם. לא מעט מבין המסמכים מתעדים מקרי הרג של אזרחים בידי חיילי כוחות הקואליציה, מקרים שלא היו ידועים לפני כן.

 

כך, למשל, המגזין הגרמני "דר שפיגל" דיווח כי באחד המסמכים תועד מקרה שבו חיל האוויר האמריקני תקף שני מורדים שהיו על הקרקע, על אף שהטייסים דיווחו כי השניים הביעו נכונות להיכנע. מסוק אפאצ'י אמריקני הרג אותם, אחרי שעורך דין של צבא ארה"ב הסביר להם כי המורדים אינם יכולים להיכנע לכלי טיס, ולפיכך נותרים מטרות לגיטימיות. הקביעה הזו שנויה במחלוקת.


העולם כמרקחה. באו"ם כבר קוראים לאובמה: "צריך לחקור" (צילום: AP)

 

במקרה אחר, בספטמבר 2005, שני חיילים אמריקנים שהוצבו מדרום לבגדד הבחינו ברכב מתקרב בחשכה, ונופפו לעברו כדי שיעצור. משלא נענה לקריאות, ירו באוויר, ולאחר מכן פתחו באש אוטומטית לעבר המכונית. כל אחד מהחיילים ירה על

המכונית כ-100 כדורים, ושני האזרחים שישבו בקדמתו - גבר ואישה - נהרגו. במושב האחורי היו שני ילדים בני שש ותשע, שנפצעו ברגליהם.

 

במקרה אחר לפי ה"גרדיאן", חודש אחר כך, פתחו חיילים באש בבגדד לעבר מכונית שבה ישבו אישה ושלושה ילדים. שניים מהילדים נהרגו, ואילו הילד הנותר והאישה נפצעו. לפי המסמכים, עוד עשרות נשים וילדים נהרגו בדרך דומה במחסומי הצבא האמריקני. רק לעתים נדירות הודה צבא ארה"ב באירועים מעין אלה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל אמריקני בבגדד. "תלייה מפרקי הידיים"
צילום: AP
רה"מ, נורי אל-מליכי. אחריות ישירה?
צילום: AP
מומלצים