שתף קטע נבחר

רובינשטיין: 'שוטה מי ששותק על פסיקת הרב יוסף'

התבטאות ראשונה של שופט מכהן על דברי הרב אברהם יוסף, שאמר כי שופטים פסולים למניין. "דברי בלע" כינה שופט העליון אליקים רובינשטיין את הפסיקה, והוסיף: "אוי למלבין הפנים"

שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין תקף בחריפות את רבה של העיר חולון וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב אברהם יוסף, שקבע כי שופטים דתיים פסולים מלהצטרף למניין תפילה. רובינשטיין כינה את הפסיקה "דברי בלע" וטען כי שתיקת הרבנים הראשיים בעניין היא "בושה" ושכל מי שמשלים איתה - "שוטה". מדובר בהתייחסות ראשונה של שופט מכהן לדברים, שפרסומם ב-ynet גרם לסערה ציבורית.

רובינשטיין אמר את הדברים באירוע פרידה מהמנכ"ל היוצא של בתי הדין הרבניים, הרב אליהו בן דהן, שנערך בסוף השבוע בבית לשכת עורכי הדין בירושלים. במהלך נאומו העיר בציניות, לקול צחוקי הקהל: "אני שמח שאני רואה כאן מניין (עשרה גברים - ק.נ), מעבר לשופטים שנוכחים. ולמה אני אומר את זה? כי אם הקהל ירצה להתפלל ערבית פה, הרב אברהם יוסף - אני מתבייש לומר - אמר לפני כחודשיים בתחנת רדיו ששופט בישראל פסול כשליח ציבור, ואפילו – לא פחות – להיות מצורף למניין ולכל דבר שבקדושה. ועוד הוסיף ב'טוב טעמו', שכשמדובר בשופטים ובפרקליטים דתיים, 'פשתה המספחת'. מספחת היא צרעת, היא טומאה".  

שופט העליון ציין כי הייתה פנייה של "אנשים מכובדים - שופטים בדימוס ואחרים", אל מועצת הרבנות הראשית בעניין, אך "עולם כמנהגו נוהג, ואני לא שמעתי שניתנה תשובה".

 

מי פה שוטה?

רובינשטיין המשיך לגעת בעניין, ואמר: "שאלתי את עצמי מי השוטה בסיפור הזה, והגעתי למסקנה שלא הרב אברהם יוסף הוא השוטה. אנחנו השוטים. כל אלה שמוכנים לקבל שהדברים האלה באים מפי מי שמכהן בעיר גדולה ומקבל משכורת יפה מאוצר הציבור. אוי לאותה בושה, אוי למלבין הפנים, צער על השותקים.

 

"אני מאוד שמח שבמניינים שאני מתפלל בהם - יש לי כמה - עוד לא יישמו את דברי הבלע האלה, אבל אני טרחתי בגילוי נאות לגבאים", הוסיף השופט רובינשטיין לעקוץ, "למחרת בבוקר ניגשתי לכל גבאי ואמרתי לו 'דע, יש פסק כזה'. כדי שהם לא ייכשלו חלילה". הוא חתם ברצינות כשטען כי הדברים צורמים עוד יותר נוכח הדרישה ל"כבוד הדדי, ולו במישור האנושי והקולגיאלי, אם לא למעלה", בין בתי המשפט לבתי הדין הרבניים.

 

נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי שלמה עמאר, שהביקורת הופנתה במרומז כלפיו, נאם גם הוא באירוע, אך לא התייחס במפורש לדברים. עם זאת קרא ל"כבוד הדדי בין הרשויות".

 

"שתיקת הרבנים מדברת בעד עצמה"

בהמשך האירוע, בדיון בנושא מערכת היחסים הטעונה בין בג"ץ לבתי הדין, טען הרב עמאר כי מלחמתם של ארגוני הנשים בתופעת העגונות ומסורבות הגט מוגזם ויצא מכל פרופורציה. הרב שלמה דיכובסקי, המנהל הזמני של בתי הדין הרבניים ולשעבר דיין בית הדין הגדול, קרא לחייב כל דיין בתקופת התמחות באחד ההרכבים לפני שייכנס לתפקידו בפועל.

 

דיקן מכללת שערי משפט עו"ד ד"ר אביעד הכהן, שהיה מנחה הדיון וממארגני הערב, התייחס לנאומו של השופט רובינשטיין: "שתיקת הרבנים נוכח דברי הרב יוסף מדברת בעד עצמה, ומלמדת להיכן היא הגיעה. בישיבת פוניבז' העניקו לשופט בית המשפט העליון יצחק קיסטר את ה'עלייה' המכובדת ביותר לתורה, ובבית הכנסת של הגאון הרב שלמה זלמן אויערבך התפללו ושימשו שלוחי ציבור במשך עשרות שנים כמה מגדולי השופטים והפרקליטים".

 

ד"ר הכהן הוסיף כי מחקר שערך לאחרונה מלמד כי "למרות ההצהרות הרמות, הציבור החרדי עצמו פונה יותר ויותר בשנים האחרונות לבתי המשפט ה'חילונים', ואפילו כדי ליישב מחלוקות פנים חרדיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אברהם יוסף
צילום: דב ירדן
צילום: ניב קלדרון
רובינשטיין. לא מצטרף למניין?
צילום: ניב קלדרון
מומלצים