שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדש: בדיקת המוגלובין רציפה בלי דקירות

  המכשיר המהפכני הזה מציל חיים: מד המודד את ההמוגלובין בדם בלא צורך לדקור וללא מגע עם הדם. המכשיר נמצא כבר בשימוש בחדרי ניתוח בארצות הברית

  המוגלובין הוא המרכיב בדם הקושר חמצן מהריאות, מנייד אותו ברחבי הגוף ומעביר פחמן דו חמצני מהרקמות בחזרה אל הריאות והחוצה. מדידת המוגלובין היא חיונית כמעט בכל מטופל, אולם היא מצריכה דקירה, שאיבת דם ובדיקה במעבדה האורכת לעתים שעות ארוכות. מד המוגלובין חדש מבטיח לחולל מהפיכה.

   

  אלפי בדיקות המוגלובין מתבצעות בישראל מידי יום בקרב חולים מאושפזים, מטופלים בקופות החולים, פגים, תינוקות לקראת גיל שנה ותורמי דם. לעתים נדרשות מספר בדיקות ביממה למטופל מאושפז או מנותח, כדי לנטר את החסר בהמוגלובין, איבוד דם או צורך בטיפול במנת דם או בברזל. אצל ילדים ותינוקות הבדיקות לעתים מורכבות וגורמות אף לטראומה בשל הכאב הכרוך בדקירות החוזרות.

   

  חברת Masimo פיתחה מד המוגלובין המודד באופן רציף את רמת ההמוגלובין ללא דקירה וללא שאיבת דם. וכך זה עובד: המטופל מלביש על אצבעו מיתקן קטן הכולל חיישן ואור באורכי גל שונים הנפלט מהקצה הנגדי. החיישן קולט את גלי האור שעברו דרך האצבע ומתרגם אותם לערך ההמוגלובין.

   


   

  בניסויים שערכה החברה המפתחת, הצליח מד ההמוגלובין להפחית את הצורך בעירויי דם בניתוחים אורתופדיים בשיעור של 86%, זאת בזכות העובדה שמד ההמוגלובין התריע בפני איבוד דם.

   

  הפיתוח החדש הוצג בכנס של האגודה האמריקנית להרדמה וטיפול נמרץ שנערך השבוע בסן דייגו שבארצות הברית. המכשיר כבר עורר עניין רב בארצות הברית, והוא הוכנס לשימוש במספר בתי חולים, בעיקר בחדרי ניתוח ויחידות טיפול נמרץ שם יש צורך לנטר באופן רציף את רמת ההמוגלובין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים