שתף קטע נבחר

עוזי דיין בנוהל ילד: להפסיק מצעד נחקרי מצ"ח

ראש המועצה לביטחון לאומי העיד מטעם ההגנה, לפני מתן גזר הדין לחיילי גבעתי שהורו לילד לפתוח תיקים חשודים. "באתי לתת גיבוי ללוחמים, הם לא עבריינים", אמר דיין. "עד כה עברו 600 חיילים דרך מצ"ח, צריך להפסיק את זה". מפקד גבעתי לשעבר: קשה לתפוס שמי שנלחמו בעזה יקבלו רישום פלילי

תומכים במורשעים - לפני גזר הדין. עשרות בני משפחה ולוחמים הגיעו לבית הדין הצבאי בקסטינה כדי לעודד את חבריהם, חיילי גבעתי שהורשעו בשימוש בנוהל ילד, במהלך מבצע "עופרת יצוקה". האלוף במיל' עוזי דיין אמר היום (ב'), בשלב הטיעונים לעונש, כי השניים "אינם עבריינים".

 

"באתי לכאן כדי לתת גיבוי לחיילים לוחמים ולהבהיר כי אינם עבריינים", הסביר דיין, ראש המועצה לביטחון לאומי, שהעיד בדיון מטעם ההגנה. "עד כה עברו 600 חיילים דרך מצ"ח, צריך להפסיק את זה. מצ"ח לא חוקרת בעיות לחימה". חבריהם של הלוחמים חילקו במקום חוברות הסברה. בשל הצפיפות, חלקם נאלצו להמתין מחוץ לאולם.


"קורבנות גולדסטון". תומכי החיילים מחוץ לאולם (צילום: אבי רוקח)

 

במסגרת פרשת "נוהל ילד" הואשמו החיילים כי במהלך השתלטות על בניין בשכונת תל אל הווא, במהלך מבצע "עופרת יצוקה", נתנו הוראה לילד לפתוח מספר תיקים ומזוודות, לאחר שחשדו כי במקום ישנו מטען חבלה - ובכך חרגו לכאורה מהפקודות.

 

"הם לא חשבו שיש שם מטען"  

יאיר ליטכמן, שזומן להעיד מטעם הסנגוריה, אמר כי "מדובר בשני חבר'ה שויתרו על הרבה כדי להתגייס לצבא ולהיות לוחמים. הם ממשפחות מצוקה, עולים חדשים". לטענתו, במשטרה הצבאית הערימו על השניים: "הזמינו אותם לקניון לפגישה, ואז התברר שהם נמצאים בעצם בחקירה. לא כך מתייחסים למי שחזר משדה הקרב". 


חבריהם של הלוחמים. "צריך לעצור את זה" (צילום: אבי רוקח)

 

תת-אלוף (מיל') מוני חורב, מפקד חטיבת גבעתי לשעבר, אמר בעדותו: "קשה לי לתפוס שחבר'ה שנשלחו

להילחם בעזה מקבלים רישום פלילי. קשה לי המסע המאשים הזה של חקירות במצ"ח, מתן עדויות שהם כבר יותר מהעונש עצמו. צריך לעצור את זה".

 

על התקרית שבה הורשעו השניים אמר חורב: "הם לא חשבו שיש שם מטען. לא נראה לי הגיוני שיגידו למישהו לפתוח, לו ידעו שיש שם מטען". 

 

השופטים כתבו בהכרעת הדין כי "הנאשמים שנעזרו בילד בן 9 חרגו מסמכותם, והיו מודעים היטב לאיסור השימוש בילד. לכל הפחות האשמים עצמו עיניהם לגבי האפשרות שהילד ייפגע ממעשיהם. חלופה של שימוש באזרח, לא כל שכן שימוש בילד, לא היתה בגדר חלופות לגיטימיות שעמדו בפני הנאשמים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוחמים בבית הדין. ארכיון
צילום: אליעד לוי
מומלצים